امروز، چهار شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰

خواب عمیق بازار خودرو با انتظار خریداران برای کاهش قیمت‌ها

زهرا مطهری - تماشا
بازار خودرو همچنان با رکود روبروست و حجم معاملات در این بازار به شکل قابل توجهی پایین است  البته کاهش قیمت دلار در تشدید رکود بازار خرید و فروش خودرو بی‌تأثیر نبوده است.
فعالان بازار خودرو می‌گویند کمتر خریداری حاضر به خرید خوردو آن هم در شرایط فعلی بازار است عده ای خوشبین به افزایش قیمت ها بوده و حاضر به فروش خودروهای خود نیستند اما از طرف دیگر برخی امید به کاهش قیمت ها داشته و فعلا قصدی برای خرید خودرو ندارند.
کاهش نرخ ارز همواره حامل سیگنال کاهشی برای بازار خودرو بوده، اما رصد قیمت‌ها در سایت‌های خودرویی و فضای مجازی چنین چیزی را نشان نمی‌دهد و قیمت‌ها به روال چند روز گذشته همچنان با ثبات همراه بوده است.
مشتریان در یک سال گذشته نرخ‌های متفاوتی برای دلار از ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۸ هزار تومان و اکنون در کانال ۲۶ هزار تومان را تجربه کرده‌اند و تا زمانی که ثباتی حداقل چند هفته‌ای شاهد نباشیم، معاملات راه نخواهد افتاد.
مصوبه آزادسازی واردات خودرو هم که  هفته قبل به مجلس برگشت تا اصلاح شود اما به نظر می‌رسد نه کسی در دولت موافق آزادسازی واردات خودرو است و نه در شورای نگهبان و مجمع تشخیص. آخرین موضع‌گیری هم مربوط به بانک مرکزی بود که تلویحا مخالفت خود با واردات خودرو را اعلام کرد. 
* هم خریدار و هم فروشنده برای معامله دست نگه ‌داشته‌اند 
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش خودرو شیراز می گوید: خرید و فروش‌ها در بازار خودرو به صفر رسیده است.
هدایت اله باقری در گفتگو با «تماشا» با عنوان اینکه شرایط موجود باعث شده است معامله‌ای در بازار انجام نشود، اظهار می کند:  با توجه به اخبار مثبت و منفی مرتبط با نوسانات بازار ارز و همچنین مشخص نشدن وضعیت واردات خودرو، خریدها به حداقل رسیده و خریداران منتظرند تا نتیجه اوضاع و‌شرایط موجود را ببینند. به گفته وی فروشنده خودرو در بازار هست، اما خریداران به‌طور طبیعی زمان خرید خود را تا ثبات نسبی بازار و نرخ ارز به تعویق می‌اندازند.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتوموبیل شیراز همچنین از ثبات قیمت‌ها و رکود عمیق بازار خبر می‌دهد و می گوید: تحولات سیاسی و اقتصادی از جمله اخبار مرتبط با تحولات سیاسی بین‌المللی، کاهشی شدن نرخ دلار و نامشخص بودن وضعیت واردات خودرو، ثبات نسبی قیمت‌خودروهای خارجی را از ابتدای هفته در پی داشته است  اما هم خریدار و هم فروشنده در بازار دست نگه‌داشته‌اند تا نتیجه قطعی تحولات را شاهد باشند.
باقری خاطر نشان می کند: تاکنون بحث واردات خودرو بدون نتیجه مانده نه تایید و نه رد شده است و شرایط آینده بازار خودرو در انتظار تعیین تکلیف این موضوع  قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه معاملات در بازار خودرو قفل شده و مطرح شدن بحث آزادسازی واردات خودرو، بازار تمامی مدل‌های خودرو در کشور را در بلاتکلیفی قرار داده است، می گوید: قیمت خودروهای خارجی کاهش نداشته است اما به دلیل قرار گرفتن مردم در بلاتکلیفی‏، معامله‌ای انجام نمی‌شود. قیمت خودروهای داخلی در مسیر کاهش قیمت قرار گرفته اما میزان معاملات در این خودروها نیز بسیار کم است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما