امروز، چهار شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰

برخوردهای سلیقه‌ای در بانک‌های فارس باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران شده است

زهرا مطهری- تماشا 
 مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز گفت:در ۶ ماه اخیر موفق به جذب ۳۵ سرمایه گذار شده ایم.
نادر طیبی در گفتگو با «تماشا» اظهار کرد: این سرمایه گذاران عمدتا جواز تأسیس و پروانه ساخت واحد تولیدی خود را اخذ کرده اند و آماده احداث مجموعه مورد نظر خود هستند.
وی با اشاره به اشتغال بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در این منطقه، گفت: شیوع کرونا و تنگناهای اقتصادی باعث تعطیلی یا تعدیل نیرو در هیچ کدام از صنایع فعال در منطقه ویژه اقتصادی نشده است.
طیبی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد فعالیت ١٣٢ کارخانه فعال و درحال ساخت درمنطقه ویژه اقتصادی شیراز هستیم، افزود: این منطقه ظرفیت جذب چندین برابری سرمایهگذار را دارد که این امر جز باهمراهی و همکاری شرکت های خدمات رسان و دستگاه های اجرایی محقق نخواهد شد.
وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی شیراز از توسعه قابل قبولی برخوردار هستند، اظهارکرد: خروجی این امر جذب مطلوب و قابل توجه سرمایه گذاران در منطقه ویژه اقتصادی شیراز بوده است.
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز خاطر نشان کرد: امروز بسیاری از واحدهای تولیدی وصنعتی کشور به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی، کرونا و مشکلات تحریم ها با سایه سنگین تعطیلی روزگار خود را سپری می کنند که منطقه ویژه اقتصادی شیراز به رغم تمام مشکلات یاد شده همچنان درحال فعالیت و به موفقیت های 
قابل توجهی دست پیدا کرده است.
 وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته نیز   ۵۱ مورد سرمایه گذار در منطقه ویژه اقتصادی شیراز جذب شده است  اظهار کرد: این تعداد 
سرمایه گذاری به عقد قرارداد و واگذاری زمین منجر شده است. مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز همچنین به بهره برداری از ۱۰ واحدصنعتی اشاره کرد و گفت: در این راستا ۸۰۰ شغل جدید در این منطقه ایجاد شده است.
 طیبی عنوان کرد: از خریداران جدید زمین در منطقه، تاکنون ۳۴ مورد موفق به اخذ پروانه ساختمانی شده اند و در حال احداث بنا می باشند ضمن اینکه حدود ۹۰ واحد نیز در حال ساخت است 
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز اضافه کرد: بر اساس پیشرفت فیزیکی این واحدها در سال پیش رو ۲۰ واحد جدید در منطقه به بهره برداری خواهد رسید.
طیبی اظهار کرد: در زمینه تأمین آب و برق در منطقه ویژه اقتصادی شیراز به رغم مشکلات بسیار، تاکنون اقدامات مناسبی انجام گرفته و تدابیر خوبی اندیشیده شده است. با اقدامات صورت گرفته در راستای تأمین آب و برق منطقه اختلافات و نگرانی های موجود در این حوزه حل و فصل شده است.
وی خاطر نشان کرد: با همت استاندار فارس و همراهی مردم چاه مورد نظر برای تأمین آب حفر شده و خط انتقال آب در حال اجرا است. در خال حاضر چاه سوم برای تأمین آب مورد نیاز منطقه نیز خریداری شده که و با این شرایط برای ۴ یا ۵ سال آینده نگرانی از حیث تأمین آب در منطقه وجود نخواهد داشت .
 مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز یادآور شد: تصفیه خانه فاضلاب منطقه ویژه اقتصادی شیراز نیز تا پایان امسال نهایی شده و بهره برداری خواهد رسید؛ تصفیه خانه مذکور قادر به تصفیه ۲۲۰ متر مکعب آب در روز می باشد و حداقل حسن و مزیت این تصفیه خانه این است که در حوزه آبیاری فضای سبز از آب تصفیه شده آن استفاده می شود و در این زمینه با دغدغه و مشکل خاصی مواجه نخواهیم بود. 
 طیبی با بیان اینکه بحث برق نیز موضوعی جدی و ساختاری است، گفت: در این حوزه دو موضوع در دست پیگیری است؛ یک کلید خانه در منطقه تجهیز ساخته شده که ساختمان ان ظرف دوماه آینده تکمیل شده و به بهره برداری 
می رسد. 
وی اضافه کرد: همچنین پست ٢٣٠ کیلو ولت برای تأمین حدود ١٨٠ مگابایت برق در دستور کار قرار گرفته و برق منطقه ای هم با این موضوع موافقت کرده است هزینه این پست نیز ٣٧٠ میلیارد تومان است. این پست در حال حاضر در دست طراحی و اجرا است. 
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز یادآر شد:  ساخت شهرک صنعتی خصوصی در ۳۳۱ هکتار از اراضی مجاور منطقه ویژه اقتصادی شیراز و با حجم سرمایه گذاری هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان توسط شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع و صادرات فارس انجام خواهد شد. 
طیبی افزود: تعداد شرکت هایی که در آینده در این مکان مستقر می شوند ۴۲۰ واحد صنعتی تدارک دیده شده است و ظرفیت اشتغال مستقیم ۱۲ هزار نفر و ظرفیت اشتغال غیر مستقیم حدود ۷ هزار نفر را در بردارد.
وی ادامه داد: حوزه فعالیت این شهرک صنعتی خصوصی جهت استقلال طرح های صنایع فلزی، شیمیایی، غذایی، نساجی و غیره همچنین استقرار واحدهای خدماتی توزیع و انبار داری نیز پیش بینی شده است.
 طیبی معضل اصلی حوزه صنعت و سرمایه گذاری را قوانین خلق الساعه و بخشنامه های دست و پا گیر دانست و عنوان کرد: انتظار فعالین حوزه صنعت و سرمایه گذاران این حوزه این است که حداقل برای یک دوره پنج ساله یا ده ساله با قوانین ثابتی که از سوی مجلس و دولت در قالب یک دستورالعمل و یا میثاقنامه تعریف شده است مواجه باشند. در این راستا در مسیر سرمایه گذاری 
حداقل برای ۵ تا ۱۰ سال آینده قوانین و دستورالعمل ها به شکل مکرر تغییر نکند ؛ تنها در این صورت است که امنیت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران تأمین نی شود.
 طیبی تأکید کرد: امروز بزرگ ترین چالش و سردرگمی سرمایه گذاران بخش های مختلف قوانین و دستورالعمل های متعدد است که تدوین و یکپارچه شدن آنها انتظار می رود. 
وی خاطر نشان کرد: سیستم بانکی نیز باید با این جریان همراه باشد چرا که برخوردهای سلیقه ای و چندگانه در بانک های فارس باعث ایجاد مشکل برای سرمایه گذاران و سردرگمی آنان شده است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما