امروز، چهار شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نگاهی به برخی برنامه‌های هفته بزرگداشت حافظ امسال

هفته بزرگداشت حافظ از جمعه ۱۶ مهرماه آغاز شده است و ویژه برنامه های این بزرگداشت که تا جمعه ۲۳مهرماه ادامه دارد با حضور حافظ پژوهان و فرهنگورانی از سراسر جهان در حال برگزاری است. 
به گزارش ایرنا، ویژه برنامه‌های بیست و پنجمین یاد روز حافظ طبق سنت هر سال با مراسمی برای بزرگداشت این شاعر شیرازی از سوی متولیان فرهنگ و هنر استان در حال برگزاری است.
* گشایش نمایشگاه کتاب حافظ و قرآن و سرای اهل قلم
نخستین روز از هفته بزرگداشت یادروز حافظ با گشایش «نمایشگاه کتاب حافظ و قرآن» در بعدازظهر روز جمعه ۱۶مهرماه آغاز شد. این نمایشگاه با همکاری انتشارات بین المللی نوید شیراز و در آرامگاه حافظ گشایش یافت.
مدیر انتشارات بین المللی نوید شیراز در آیین بازگشایی این نمایشگاه اعلام کرد که در طول ۵۰ سال گذشته افزون بر ۱۸۰۰ نسخه قرآن با 
ترجمه های مختلف جمع‌آوری و بیش از ۱۲۰۰ نسخه مختلف خطی و چاپ سنگی از دیوان حافظ بزرگ گردآوری شده است که برخی از آنها در قالب این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.
همچنین گشایش «سرای اهل قلم» با سخنرانی دکتر محمد مرادی و موضوع شاعران حافظ و حافظان شاعر در جوار مقبره الشعرا آرامگاه حافظ و گشایش «نمایشگاه اسناد تاریخی حافظیه در گذر زمان» در نگارخانه تار و پود مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از دیگر رویدادهای بزرگداشت حافظ در روز نخست 
بود.
*راه‌اندازی نمایشگاه کتاب مجازی قاصد مهر
نمایشگاه کتاب مجازی غیر حضوری قاصدمهر نیز با حدود ۱۲۰‌هزار عنوان کتاب از شانزدهم مهرماه آغاز به کار کرد و به گفته مدیر اپلیکیشن قاصدک پیش‌بینی می شود که حدود ۱۵۰هزار عنوان کتاب از ناشران سراسر کشور در سامانه این نمایشگاه بارگذاری شود.
این نمایشگاه که با حضور ناشران برتر و کتابفروشی های استان فارس برپا شده‌است با تخفیف ۳۰ درصدی و تا ۲۳ مهرماه دایر خواهد بود.
* نخستین جشنواره داستانی حافظ و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره
آیین پایانی نخستین جشنواره داستانی حافظ و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره از دیگر 
برنامه‌ های بزرگداشت حافظ در روز سوم بود که نقطه عطف این جشنواره برگزیده شدن داستان «فضای سینه حافظ، هنوز، پر ز صداست» نوشته مژگان شادفر از شیراز بود.
همچنین سخنرانی‌های علمی بیست‌وپنجمین یادروز حافظ با دو سخنرانی از دکتر سعید حسام‌پور با عنوان «جهان روایت و شعر حافظ» و دکتر اصغر دادبه با موضوع «حافظ شاعری اندیشمند؛ آراسته به چندین هنر» انجام 
شد.
برنامه «هفت شب، هفت غزل و هفت هنر» نیز هرشب از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در قسمت قطعه مشاهیر و با حضور حافظ شناسان و هنرمندان در حال برگزاری است که در این برنامه خوانش هفت غزل توسط حافظ شناسان همراه با تفاسیر این غزل‌ها برای مردم انجام  و از هنرمندان بومی بنای حافظیه از ابتدا تا کنون تجلیل می شود.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما