امروز، چهار شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰

شمار بیماران بستری کرونا در فارس دوباره افزایش یافت

کرونا چون آتش زیر خاکستر همچنان در فضای آمیخته با بیم و امید در کمین شهروندانی است که با عادی انگاری و سهل انگاری ، شیوه نامه های 
بهداشتی را رعایت نمی کنند ، آمارهای موجود بیانگر زبانه کشیدن دوباره این آتش زیر خاکستر در استان فارس و افزایش بیماران مبتلا است. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز سه شنبه در  در نشست ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه از افزایش موارد بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های فارس طی چند روز گذشته خبر داد.
دکتر «مهرزاد لطفی» در چهارصد و بیست و سومین نشست دانشگاهی مدیریت کرونا با اعلام اینکه ورودی بیمارستان های فارس روزانه به حدود ۳۰۰ نفر رسیده است، گفت: آمار موارد بستری هفتگی بیماران کرونا در فارس روند افزایشی دارد و تعداد موارد بستری روزانه این بیماران نیز در چند روز گذشته افزایش داشته است که نشان دهنده کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.
وی هرگونه سهل انگاری و بی توجهی نسبت به ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کرونا را زمینه ساز گردش گسترده ویروس در سطح جامعه دانست و افزود: مقابله با کرونا نیازمند همکاری و مشارکت تمام اقشار جامعه و نهادها و سازمان هاست و با همت و همکاری همگانی است که می توان به ثمربخش بودن تلاش و مجاهدت مدافعان سلامت در راستای مقابله با این اپیدمی، کمک کرد.  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با بررسی دیگر آمارهای موجود، میزان مراجعه بیماران و موارد مشکوک ابتلا به کرونا  به مراکز شانزده ساعته استان را نیز همچنان بالا خواند و اضافه کرد: بالا بودن این آمار می تواند به منزله هشداری جدی در استان باشد.
دکتر لطفی در ادامه این نشست، با بیان اینکه روزانه بیش از ۱۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در استان به مراجعان پایگاه ها و مراکز واکسیناسیون استان تزریق می شود، گفت: مجموعه سلامت استان با تمام توان برای افزایش ایمنی و سلامت مردم در تلاش است و برنامه واکسیناسیون عمومی علیه کرونا  تا رسیدن به ایمنی ۱۰۰ درصدی و واکسینه شدن تمام جمعیت استان، ادامه دارد.
او با تأکید بر اینکه در کنار واکسیناسیون، رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی اولویت نخست مقابله با کرونا به شمار می رود، از مردم استان به ویژه جوانان و نوجوانان خواست به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در اجتماعات و دورهمی های دوستانه و خانوادگی، توجه ویژه ای داشته باشند.
* معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز: ۳۰۱ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، هم  با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا دیروز سه شنبه بیستم مهر ۱۴۰۰، ۴۵۸ هزار و ۵۷۷ بیمار کووید۱۹ در فارس شناسایی شده است، تازه ترین آمارهای کرونا در استان از ابتدای شیوع تاکنون را اعلام کرد. 
 دکتر «عبدالرسول همتی»  گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و ۵۷۹ هزار و ۲۴۳ تست کرونا شامل یک میلیون و ۳۷۹ هزار و ۶۳۹ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۴۱۳ هزار و ۳۶۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.
همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۱۹۹ هزار و ۶۰۴ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۴۵ هزار و ۲۱۷ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۵۸ هزار و ۵۷۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.
او همچنین از بهبودی ۴۴۳ هزار و ۹۴۹ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها مرخص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.
معاون بهداشت دانشگاه در ادامه با اعلام جان باختن ۹ هم استانی دیگر در اثر این بیماری، مجموع جانباختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را ۶ هزار و ۷۸۶ نفر اعلام کرد.
دکتر همتی با بیان اینکه ۳۰۱ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت در بیمارستان های استان بستری شده اند، افزود: هم اکنون هزار و ۹۳۶ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان های فارس بستری هستند که از این تعداد، ۱۹۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در 
بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت 
می کنند.
او در ادامه اضافه کرد: در شبانه روز گذشته هزار و ۶۵۹ بیمار نیز به صورت سرپایی در مراکز منتخب شانزده ساعته استان تحت درمان قرار گرفته اند.
معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه مجموع تزریق واکسن کرونا در فارس به چهار میلیون و ۱۵۶ هزار و ۹۵ دوز رسیده است، اعلام کرد: در روز گذشته مدافعان سلامت حوزه بهداشت استان فارس ۱۱۸ هزار و ۶۰۹ دوز واکسن در پایگاه های تجمیعی واکسیناسیون در شیراز و شهرستان ها، به مردم استان تزریق کرده اند و تاکنون دو میلیون و ۷۰۲ هزار و ۷۷۳ دوز اول واکسن کرونا و یک میلیون و ۴۵۳ هزار و ۳۲۲ دوز دوم واکسن کرونا، به جمعیت هدف در فارس تزریق شده است.
دکتر همتی اظهار امیدواری کرد، با توجه به وجود واکسن کرونا به اندازه کافی در فارس، تمام هم استانی ها به ویژه سه گروه دانش آموزان، دانشجویان و خانم های بارداری که تاکنون نسبت به تزریق واکسن اقدام نکرده اند، برای واکسینه شدن بر علیه بیماری کووید۱۹ به مراکز واکسیناسیون سطح استان، مراجعه کنند.
او افزود: واکسیناسیون به تنهایی برای مقابله با کرونا کافی نیست و کماکان باید به رعایت شیوه نامه های بهداشتی پایبند باشیم و ضمن استفاده از ماسک، از حضور در تجمعات، اماکن شلوغ و دورهمی ها خودداری کنیم تا بتوانیم به ایمنی جمعی دست پیدا کنیم و به روزی برسیم که از این بحران عبور کنیم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما