امروز، پنج شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۰

جای خالی موزه تاریخ و فرهنگ عشایر در فارس!

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی - تماشا
ایجاد موزه عشایر فارس به عنوان اولین موزه عشایری جنوب ایران و یکی از موزه های مردم شناسی کشور برای شناساندن فرهنگ مردمان عشایر فارس به ویژه قشقایی ها که نقش عمده ای درشکل گیری تاریخ معاصر کشورمان داشته اند یک ضرورت است.
موزه ای که می تواند در کنار اشیای قدیمی مرتبط با عشایر و سیه چادر عشایری، نمایش آثاری از کوچ و قالیچه ها و سایر دست بافته های عشایری، تندیس چهره های نامدار و مفاخر عشایر، نمایشگاه و فروشگاه کتاب های اختصاصی عشایر و نویسندگان عشایری، بخش اطلاع رسانی، کتابخانه تخصصی عشایر، تصاویر فضای 
مرتع‌گاه های گوسفند و چوپانان، فرآوری سنتی و بومی لبنیات و پشم، موسیقی، پوشاک، زیورآلات، نان پزی، قهوه خانه سنتی و تابلو متن ها و... را در خود داشته باشد.
فرهنگسرای بهمن بیگی در بولوار طلاییه، آرامگاه زنده یاد استاد بهمن بیگی بنیانگذار تعلیمات عشایری در گلزار شهدای والفجر (قبرستان کشنی ها)، دبیرستان عشایری در خیابان معدل یا مدارس شبانه روزی عشایری در بولوار امیرکبیر و رحمت و... می تواند به عنوان مکان اولیه و موقت ایجاد موزه عشایر انتخاب گردند و بعدها با تصویب اعتبار ساخت و طرح موضوع در شورای فرهنگ عمومی و شورای شهر شیراز مکانی برای احداث ساختمان آبرومند موزه عشایر فارس در نظر گرفته شود.
موزه ای که محملی برای آشنایی گردشگران با دشواری ها و زیبایی های زندگی کوچ نشینی و دستاوردهای چندهزار ساله عشایر فارس در حوزه های مختلف است. زندگی کوچ نشینی در ایران و از جمله فارس سابقه ای کهن دارد و کوچ نشینان نقش مهمی در تاریخ سیاسی و اجتماعی این استان داشته اند. 
بسیاری از بزرگان ایران بعد از اسلام از میان ایلات و عشایر فارس برخاسته اند. احیای تاریخچه عشایر در ایران و نمایش اشیای عشایری در دوره های تاریخی نظیر سلجوقیان، غزنویان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، قاجار، افشاریه، زندیه و حکومت های مختلفی که قدرت اول خود را از تشکیلات ایلی خویش گرفته بودند برای اهل تحقیق جالب است.
بازتعریف و تماشای سنت های عشایری و تاریخ شفاهی و مکتوب مردمان غیور عشایر فارس(ذخائر کشو) به ویژه روند کوچ نشینی در ایران و از جمله فارس در موزه عشایری استان مان می تواند معلومات ما را در مورد اعتقادات و آداب و رسوم، گویش، معیشت، مسکن، هنرها و فنون، خوراک، پوشاک، صنایع دستی و...  که در جامعه عشایری مرسوم و معمول است بهتر و بیشتر کند.
در واقع هر یک از اموال فرهنگی به نمایش گذاشته شده در موزه عشایری فارس با زبان بی زبانی از کاربردهای حیاتی شان در زمان خویش صحبت می کنند. غرفه های این موزه که به نمایش حکایات تلخ و شیرینی های زندگی عشایری و نبرد با مشکلات کوچ نشینی برای به دست آوردن زندگی بهتر خواهد بود و وجود غرفه های فرآوری سنتی و بومی، لبنیات و پشم و... از دیگر بخش های جذاب و تماشایی موزه عشایر فارس می تواند باشد.
غرفه های دست بافت های عشایری، موسیقی، آلاچیق، نان پزی، قهوه خانه سنتی، ماکت، تابلو نوشته ها، عکس های مختلف، تهیه آش های سنتی و وسایل شکار از جلوه های فرهنگی عشایر فارس از دیگر بخش های جذاب در ایجاد موزه عشایر فارس خواهد بود. 
این اشیا بینندگان را با دستاوردهای هزاران ساله عشایر این خطه در حوزه های گوناگون اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آشنا می سازد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما