امروز، چهار شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰

آیین یادروز حافظ با حضور مسئولان کشوری و هنرمندان در شیراز برپا می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: آیین بزرگداشت حافظ شیرازی، در حافظیه با حضور مسئولین کشوری و استانی و همچنین نزدیک به ۳۰۰ تن از فرهنگوران و هنرمندان برجسته استان فارس برگزار می‌شود.  
بنا بر اعلام روز سه‌شنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صابر سهرابی، روز چهارشنبه ضمن گرامی‌داشت بیستم مهرماه یادروز خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، گفت: آیین هفته بزرگداشت حافظ شیرازی، امسال نیز همچون سال‌های پیش برگزار خواهد شد.
سهرابی ادامه داد: امسال، در این آیین، حافظیه، پذیرای مسئولین کشوری، استانی، فرهنگ‌وران و هنرمندان خواهد بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به برگزاری مجازی آیین بزرگداشت حافظ شیرازی در سال پیش، افزود: با افزایش واکسیناسیون و کاهش همه‌گیری کرونا در چند ماه گذشته، توانستیم هماهنگی‌ها را برای برگزاری این آیین در حافظیه انجام دهیم؛ هرچند برگزاری این آیین باز هم با پیروی از شیوه‌نامه‌های بهداشتی خواهد بود.
پخش زنده این آیین نیز در شبکه تلویزیونی استان فارس و فضای مجازی برای دوست‌داران فرهنگ و ادب فارسی نیز پخش خواهد شد.
* آیین گلباران آرامگاه خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیراز
آیین گلباران آرامگاه خواجه شمس الدین محمد حافظ شیراز با حضور پیشکسوتان فرهنگ و هنر فارس هم در ساعت ۸بامداد روز سه شنبه ۲۰ مهرماه برگزار شد که مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این مراسم با اعتقاد به اینکه حافظ شیرازی با طبع پاک و بدیع خود، چندین هزار بیت ارزشمند و بلند را برای ما به جا گذاشت، گفت: سروده‌های حافظ ما را به بالای عرش و آسمان برده است و با زیباترین عوالم و دقیق‌ترین احساسات آشنا می‌کند.
 سهرابی افزود: غزل‌های حافظ، بر روی زخم‌هایمان مرهم می گذارد و در سختی‌های ما را دستگیری می‌کند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس سروده‌های لسان‌الغیب را آموزاننده بردباری در دشواری دانست و گفت: اشعار حافظ ما را به سوی سعادت حقیقی که عشق است، رهنمون می‌سازد. در این سروده‌ها، گذشت، بخشش، نیکی و ازخودگذشتگی را می‌توان یافت و از آن بهره‌ها برد.
وی یادآور شد: امروز با گذر از بیست و پنجمین یادروز حافظ، امید داریم که بتوانیم حافظ را به جهانیان بیش از پیش بشناسانیم.
در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد مرکز حافظ شناسی، ۲۰مهرماه به منظور بزرگداشت شعر و اندیشه حافظ، با عنوان یادروز این شاعر بزرگ شیرازی نامگذاری و در تقویم ملی ایران ثبت شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما