امروز، چهار شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰

زباله دزدها و معتادان متجاهر زمینه‌ساز شدید آلودگی

مهدی اسلامی- تماشا

این روزها به دلیل مشکلات تورم و گرانی ها معدود افرادی که به عنوان دزدان زباله از آنها یاد می شود و عمدتا معتادان متجاهر بودند به شدت تعدادشان افزایش داشته است و علاوه بر معتادان برخی افراد دیگر نیز این کار را انجام 
می دهند. 
کافیست در هر یک از معابر، خیابان ها یا کوچه های شهر در هر کدام از مناطق یازده گانه شیراز دقایقی چرخی بزنید تا شاهد حضور این افراد باشید که مشغول شخم زدن 
سطل های زباله سطح شهر هستند یا در حال گشتن 
کیسه های پلاستیک زباله می باشند که شهروندان برای 
جمع آوری پاکبانان بیرون گذاشته اند!
این اشخاص که هیچ چیز برایشان اهمیت ندارد به راحتی حتی برای بردن یک کیسه زباله پلاستیکی خالی تمام زباله ها را در معابر رها می کنند تا همان کیسه خالی را با خود ببرند و اینگونه شهر را کثیف و کار پاکبانان را دو چندان می کنند. 
متأسفانه در شرایطی که کرونا هر روز جان تعدادی از هم وطنان ما را می‌گیرد و بهداشت فردی و محیطی بسیار بیش از پیش اهمیت دارد دزدان زباله و معتادان متجاهر به منشأ و منبعی برای افزایش آلودگی در شهر شیراز تبدیل شده‌اند. 
در این خصوص بارها مسئولین مختلف شهری شیراز و حتی استانی عنوان داشتند که بسیاری از این دزدان زباله و معتادان متجاهر اهل و بومی شیراز و حتی استان فارس نیستند و از مناطق دیگر کشور به فارس و بخصوص شیراز می‌آیند و زمینه‌ساز مشکلات بسیاری می‌شوند. 
در مقاطع زمانی مختلف نیز برخوردهایی با این افراد می شود و نسبت به جمع آوری تعدادی از آنان اقدام صورت می گیرد اما به دلیل مشخص نبودن شرح وظایف هر مجموعه، ارگان و دستگاهی به نوعی اقدامات مطلوبی انجام نشده وبرخی فعالیت های مقطعی برای جمع اوری انها صورت می گیرد که تاکنون برای رفع این مشکل خاص جواب نداده است. 
در این شرایط همه نگاه‌ها به سمت شهرداری است که به نظر می‌رسد دیدگاه صحیحی نیست و نباید همه از یک دستگاه به تنهایی توقع داشته باشند این مشکل را حل نماید. بایستی از استانداری فارس تا فرمانداری تمامی شهرستانهای فارس، نیروی انتظامی استان فارس و شهرستان ها،شوراها و شهرداری های استان و به خصوص شهر شیراز همه به صورت متحد پای کار بیایند و اجازه حضور آزاد به زباله دزدها یا معتادان متجاهر و متکدیان را در معابر، خیابان ها و محلات استان فارس و کلانشهر شیراز ندهند. 
علاوه بر شیراز در سایر شهرستان های استان فارس نیز بایستی با این پدیده مقابله کنند و اجازه ندهند این افراد از شهرستان های آنها برای رسیدن به شیراز استفاده کنند.بدون شک اگر دزدان زباله و معتادان متجاهر احساس امنیت نکنند به راحتی در کلیه معابر شهر ظاهر نمی شوند و نا اهل ناامنی ذهنی برای شهروندان و همچنین ایجاد آلودگی در سطح شهر را ایجاد نخواهند کرد. 
در این مقوله باید یک کارگروه فعال توسط استانداری فارس شکل بگیرد و هر مجموعه ارگان و نهاد وظیفه خود را به صورت کامل در مقابله با این پدیده نامطلوب انجام دهد. 
ضمن اینکه بایستی با مراکزی که اقدام به خریدن ضایعات از معتادان متجاهر می کنند به شدت برخورد شود تا کسی جرأت نکند از این افراد ضایعات بخرد و با آنها معامله نماید. 
علاوه بر مسائل بهداشتی برای شهری که خواهان داشتن سهم بیشتری از صنعت گردشگری است حضور این تعداد زیاد آشغال گرد،معتاد متجاهر و دزدان زباله زیبنده نیست و اقدامات لازم، برخورد مستمر نه مقطعی و چند روزه در این مسیر بسیار ضروری می باشد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما