امروز، چهار شنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

باید حمایت از قهرمانان ورزشی در شیراز توسط خیرین فرهنگ‌سازی شود

فریدون رئیسی- سرویس ورزشی 
طی مراسمی با حضور حضرت آیت ا... دژکام نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز، دکتر عباس 
حاجی زاده مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس، دکتر محسن سالاری معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان، مجید صباغ زاده  رئیس هیأت جانبازان و معلولین استان فارس، رضایی و مهدی کوکبی رئیس حراست و بازرسی  اداره کل ورزش و جوانان استان فارس و جمعی از پیشکسوتان ورزش، ورزشکاران و مدال آوران المپیکی استان فارس که در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو موفق به شرکت در این مسابقات و کسب مدال  گردیدند  توسط نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز مورد تجلیل قرار گرفتند.
در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه ورزش مایه دلگرمی و نشاط مردم است، گفت: هم ملت و هم دولت باید برای گره‌گشایی از مشکلات ورزشکاران احساس وظیفه کنند زیرا قهرمانان برای کشور افتخار و عزت کسب می‌کنند و خیرین هم در این امر، ورزشکاران را کمک 
کنند.
آیت ا... لطف ا... دژکام در آیین تجلیل از قهرمانان و ورزشکاران استان فارس شرکت‌کننده در رقابت‌های پارالمپیک توکیو، به مشکلات قهرمانان ورزشی اشاره کرد و گفت: قدر مسلم است که مردانگی، انسانیت و فتوت در ورزشکاران ما به اوج رسیده است و نباید طوری رفتار کنیم که آنها در ساده ترین مسائل زندگی خود، دچار مشکل باشند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس در ادامه یادآور شد:‌ آنچه که از جهاتی همه را دلگرم می کند ورزش است و می دانیم وقتی پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های بین‌المللی به اهتزاز در می‌آید، چه حس و حالی در مردم ایجاد می شود.
وی تصریح کرد: هر ملتی برای اینکه بتواند هویت، اقتدار و سربلندی خود را به دنیا نشان دهد نیاز دارد کسانی در بین ملت از جهتی درخشش داشته باشد.
آیت ا... دژکام خطاب به ورزشکاران حاضر در این آیین اضافه کرد: وقتی شما در میدان مسابقه هستید مردم دارند دعا می کنند و با تسبیح صلوات می فرستند برای موفقیت شما و برخی هم هورا می کشند این امر بدان معناست که شما مردم را با خود همراه دارید و عظمت یک ملت را در صحنه مسابقه نشان می‌دهید. 
نماینده ولی فقیه دراستان فارس با اشاره به حضور برادران گرایی از شیراز در المپیک توکیو و کسب مدال طلا در رشته کشتی فرنگی، درخشش ورزشکاران استان در رقابت‌های پارالمپیک 2020 را نیز ستود و گفت: این اوج افتخار است که در چنین میادین بزرگ ورزشی مدال کسب می کنید و ما نیز به داشتن چنین ورزشکارانی افتخار 
می کنیم.
* جهان پهلوان تختی الگوی مردمی
امام جمعه شیراز در ادامه به جهان پهلوان تختی به عنوان یک الگوی مردمی و جوانمردی اشاره کرد و بیان داشت:  تختی پول نداشت اما در زمان وقوع زلزله بوئین زهرا در خیابان حرکت کرد و از مردم کمک خواست؛ مردم هم بیشترین کمک به زلزله زدگان را به تختی اهدا کردند، ‌زیرا او را قبول داشتند.
وی ادامه داد:‌ برای این است که می گوییم پول شرط ریاست نیست؛  با این وجود، متأسفانه در جامعه پول خرج می کنند تا به ریاست برسند و باید جلوی آن را گرفت.
* هویت ایرانی 
آیت ا... دژکام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرچمداری ساره جوانمردی ورزشکار شیرازی با حجاب کامل و پوشش چادر در کاروان ورزشی ایران در اختتامیه پارالمپیک، از وی که در این نشست حاضر بود، تقدیر کرد و گفت:‌ خانم جوانمردی با حجاب چادر، معنویت را در توکیو به دنیا نشان داد و صادر کرد.
وی گفت:‌ جوانمردی با پوشش خود هویت ایرانی را به نمایش گذاشت زیرا چادر غیر از اسلامی بودن، ایرانی هم هست و قبل از اسلام وجود داشته است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس اضافه کرد: در کتیبه های تخت جمشید هم نشانه هایی از چادر وجود دارد که در برخی شهرهای فارس چادر می بافتند و برخی نیز در انتشار این واقعیت که چادر ایرانی است، کوتاهی 
کرده‌اند.
* خیرین حمایت کنند 
آیت ا... دژکام در ادامه افزود: از نکات دیگر این که ورزشکاران عزیزی که در میادین بین المللی شرکت می کند بالاخره اینها هم زندگی دارند و هزینه‌هایی را دارند وقتی برای افتخار ملت تلاش می‌کنند همه ملت و به خصوص دولت نیز باید احساس وظیفه کنند و نسبت به تأمین نیازمندی‌های این عزیزان حمایت‌های لازم را انجام دهند و در این راستا ما باید کاری کنیم که برای ورود خیرین در جهت حمایت از قهرمانانی که در مسابقات المپیک و پارالمپیک کسب مقام می‌کنند فرهنگ‌سازی شود تا این عزیزان نیز در این راستا حمایت کنند. وی گفت: در این راستا مجموعه ورزشی خیرساز  ماهان وارد عرصه شده اند و در این راستا کمک کردن کار بسیار ارزشمندی می‌باشد اما اگر در جایی دیگر نیز خیرین قصد داشتند تا اقدامی انجام دهند این حقیر آمادگی دارم در این 
مراسم ها  شرکت کنم تا  بسترهای لازم برای حمایت از ورزشکاران در شهر شیراز فراهم 
شود.
* افتخارات در عرصه ملی و بین‌المللی
همچنین در این دیدار، مدیرکل ورزش و جوانان فارس به عملکرد ورزشکاران استان در پارالمپیک و المپیک اشاره کرد و گفت: طی ۶ ماه گذشته ورزشکاران ما در عرصه های مختلف افتخارات زیادی کسب کردند که موجب عزت ایران و خوشحالی مردم شدند.
عباس حاجی زاده افزود: صعود تیم فجر پس از هشت سال به لیگ برتر، قهرمانی تیم هندبال شهید شاملی کازرون پس از ۵۳ سال در لیگ برتر و کسب ۳۲ مدال برون مرزی توسط ورزشکاران فارس در عرصه های مختلف از جمله المپیک و پارالمپیک موجب شد مردم کشور و استان فارس خوشحال شوند. 
وی اضافه کرد: سهم مدال کسب شده در المپیک برای ورزشکاران فارس ۳۳ درصد از کل مدال های کاروان ورزشی ایران بود و در پارالمپیک هم در کسب مدال برای کشورمان نیز ۱۶ درصد سهم داشتند؛ از این رو،‌در این رقابت ها موفقیت بزرگی نصیب کشورمان و استان فارس شد که جای تقدیر دارد.
حاجی زاده با بیان اینکه اداره کل ورزش و جوانان به تنهایی نمی تواند از ورزشکاران مدال آور ایران در رقابت‌های توکیو 2020 به شکل شایسته قدردانی کند، افزود: از امام جمعه محترم شیراز و دیگر مسئولان می خواهیم به ورزش استان کمک کنند و از اینکه خیرین اعلام آمادگی کردند جای تقدیر دارد.
* نمایندگان مجلس مصوبه استخدام فرزندان قهرمانان را پیگیری کنند 
مدیرکل ورزش و جوانان فارس در ادامه به مشکلات استخدامی قهرمانان پارالمپیک اشاره کرد و گفت: حدود ۶ سال پیش مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را به تصویب رساند که طی آن فرزندان قهرمانان پارالمپیک می توانند استخدام شوند که این مصوبه نیاز به بازنگری دارد زیرا هم اینک خود این ورزشکاران مشکل کار دارند و برخی نیز بیکار هستند.
* ورزشکاران بیکار هستند
حاجی زاده از مجمع نمایندگان فارس به ویژه مهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند و رئیس فراکسیون ورزش مجلس خواست موضوع استخدام قهرمانان پارالمپیکی در صحن مجلس مطرح شود و مصوبه قبلی تغییر یابد زیرا هم اینک خود قهرمانان پارالمپیکی بیکار هستند و مشکل اشتغال دارند.
وی همچنین از امام جمعه شیراز به دلیل اشاره به قهرمانان استان فارس در المپیک و پارالمپیک در خطبه های نماز جمعه نیز تشکر  کرد.
* ورزشکاران پارالمپیکی سکه باران شدند
در این مراسم توسط آیت ا... دژکام نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز به مهدی  اولاد دارنده مدال طلا و نقره پارالمپیک توکیو 6 عدد سکه، ساره جوانمردی قهرمان تیراندازی پارالمپیک توکیو ۴ سکه طلا و به غلامرضا جوانمردی، مجتبی کمالی و سمیرا ارم که در این مسابقات شرکت کرده بودند و موفق به کسب مدال نشدند هر کدام یک عدد سکه طلا اهدا شد. همچنین از سوی مجموعه خیرساز ورزشی ماهان به 
مدال آوران و شرکت کنندگان در مسابقات پارالمپیک توکیو با اهدای هدایایی تجلیل گردید.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما