امروز، چهار شنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

پوشش‌های بیمه‌ای در دوران کرونا افزایش یافته است

حسین حسن پور- تماشا
حوزه درمان در خاکریز اول نبرد نابرابر علیه بیماری قرن ایستاده است. به موازات کادر درمان که شجاعانه و فداکارانه در برابر کرونا ایستاده اند، در جبهه تأمین و پشتیبانی نیز شرکت های 
بیمه ای قرار دارند که حمایت های آنان از کادر درمان و بیمه شدگان 
می تواند تأثیر زیادی در بدرقه این روزهای سخت و جانفرسا داشته باشد. بیمه سلامت به عنوان یکی از بزرگ ترین و خدمتگزارترین 
سازمان های حمایتی در حوزه درمان است که قلمرو خدمات خود را در زمینه های مختلف افزایش داده و تأثیر مثبت آن در جامعه آشکار است. خدماتی نظیر عقد قرارداد با مراکز بزرگ درمانی، تحت پوشش قرار دادن داروهای مؤثر برای کووید-19، نظام پرداخت های به روز به فعالان و مراکز درمانی، حذف آزمون وسع برای روستاییان و بسیاری دیگر از این گونه خدمات می تواند مرهمی بر رنج مردمانی باشد که در شرایط سخت اقتصادی و روانی و بیماری های کشنده گرفتار آمده اند. در همین زمینه مدیرکل بیمه سلامت فارس اطلاعاتی را در اختیار رسانه قرار داده است. دکتر فرهاد لطفی با بیان آمار و ارقام به تشریح خدماتی می پردازد که در حوزه سلامت به بیماران ارائه می شود.
* چتر بیمه سلامت بر سر اهالی فارس
مدیرکل بیمه سلامت فارس گفت: بیش از 2 میلیون و هفتصدهزار نفر جمعیت بیمه شده در سطح استان فارس داریم که از این تعداد بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر از روستاها تحت پوشش خدمات بیمه سلامت قرار می گیرند.
دکتر لطفی با بیان این که بیمه شدگان صندوق  روستایی و  همچنین صندوق بیمه سلامت همگانی برای برخورداری از پوشش های حمایتی حق بیمه را پرداخت نمی کنند، اظهار داشت: آزمون وسع به دلیل شرایط ویژه ای اقتصادی جامعه و بحران کرونا تا اطلاع ثانوی کنار گذاشته شد و روستاییان خدمات بیمه سلامت را در مراکز دولتی و دانشگاهی را با حق بیمه رایگان دریافت می کنند. همچنین شهروندانی که ازهیچ پوشش بیمه ای برخوردار نبوده و تمکن مالی مناسب برای پرداخت حق بیمه ندارند هم 
می توانند از خدمات صندوق بیمه ای «سلامت همگانی» برخوردار شوند. 
وی افزود: البته مراجعه این گروه از شهروندان به مراکز درمانی خصوصی برای دریافت خدمات ملزم به پرداخت حق بیمه است و از طریق آزمون وسع مقدار حق بیمه آنها مشخص می شود.
 این دو گروه (یعنی صندوق بیمه روستایی و صندوق بیمه همگانی) می توانند از خدمات بخش دولتی  دانشگاهی با حق بیمه رایگان استفاده کنند و پوشش بیمه ای رایگان آنها شامل خدمات بخش خصوصی 
نمی شود.
* پشتیبانی از نظام درمان
مدیرکل بیمه سلامت فارس در بخش دیگری از سخنانش به نظام 
پرداخت های منسجم و به روز این سازمان اشاره کرد و افزود: 
پرداخت ها پزشک خانواده شهری تا تیرماه سال جاری تسویه شده و اعتبارات مردادماه هم جذب شده است. معوقات پزشک خانواده روستایی هم تا تیرماه پرداخت شده و مردادماه هم در دست بررسی هست. بیمارستان های خصوصی غیردولتی دانشگاهی تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تسویه شده است. در همین راستا نسخه های الکترونیکی داروخانه ها هم تا پایان خردادماه پرداخت شده و سایر نسخه های داروخانه ای نیز تا پایان اردیبهشت ماه در دست پرداخت است. همچنین صورتحساب تمامی افرادی که به مراکز غیرطرف قرداد مراجعه کرده و مدارک مالی خود را به سازمان ارائه کرده اند، پرداخت شده است.
دکتر لطفی افزود: صورتحساب های 54 بیمارستان دانشگاهی و کلیه 
شبکه های بهداشت و درمان و درمانگاه های دولتی در سال گذشته تسویه شده و در سال جاری نیز با استفاده از اسناد خزانه با سررسید هفت ماهه با آنها تسویه می شود. همچنین با توجه به شرایط بحران کووید-19 سازمان بیمه سلامت نگاه ویژه ای به پشتیبانی مالی مراکز درمان و حمایت از بیمه شدگان تحت پوشش دارد.
* انعقاد قرارداد با بزرگ‌ترین مراکز درمانی
این مقام ارشد حوزه بیمه در ادامه خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم سقف اعتباری و قراردادهای مراکز درمانی نظیر داروخانه ها و آزمایشگاه ها 
و رادیولوژها افزایش دهیم. به همین منظور در اسفندماه سال گذشته قرارداد بیمارستان کوثر به عنوان بزرگ ترین مراکز درمانی غیردولتی دانشگاهی برای بار دیگر منعقد شد. این بیمارستان 30 درصد مراجعات بخش خیریه و خصوصی را به خود اختصاص می دهد و با انعقاد این قرارداد گام ارزنده ای در زمینه خدمت رسانی به مردم از سوی بیمه سلامت برداشته شد.
 وی افزود: در همین راستا اقداماتی برای عقد قرارداد با بیمارستان ام آر آی و برخی بیمارستان های خصوصی نیز در حال انجام است و تلاش می کنیم مشکلات مردم را در حوزه درمان کاهش دهیم.
* افزایش پوشش‌های بیمه‌ای در دوران کرونا
مدیرکل بیمه سلامت فارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انعظاف پذیری بیمه سلامت برای پوشش داروهای مربوط به بیماری کووید-19 افزود: در دوران کرونا دو داروی رمدسیویر و فاوی پیراویر در سبد حمایتی بیمه سلامت قرار گرفت. اما پس از آن که مشخص شد داروی فاوی پیراویر اثر بخشی چندانی در معالجه بیماران مبتلا به کووید-19 ندارد، این دارو از تعهد بیمه سلامت خارج گردید. افرادی که در بخش دولتی بستری می شوند 90 درصد از هزینه های تأمین داروی رمدسیویر را بیمه سلامت بر عهده می گیرد و 10 درصد به عهده بیمه شدگان است. همچنین بیمارانی که به صورت سرپایی خدمات دریافت می کنند نیز از پوشش 70درصدی برای تأمین این دارو بهره مند می شوند.
دکتر لطفی تصریح کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری انجام تست های پی سی آر که توسط مراکز منتخب تجویز شده باشد به صورت رایگان در مراکز دولتی و مراکز منتخب دانشگاه  انجام می پذیرد و سیستم جوابدهی ان نیز طی یک یا دو روز به بیماران اعلام می شود.
* اهمیت بهره‌برداری از سامانه‌های هوشمند
این مقام مسئول در ادامه افزود: نحوه خرید خدمات درمانی بیمه سلامت قدری با تأمین اجتماعی متفاوت است و قانون گذار رسالت ساخت مراکز درمانی مستقیم را به بیمه سلامت واگذار نکرده است. به همین دلیل صرفا در حوزه خرید خدمت به جامعه تحت پوشش از طریق مراکز درمانی غیر مستقیم ارائه خدمت می کنیم.
مدیرکل بیمه سلامت فارس در بخش دیگری از این گفتگو خواستار استفاده از خدمات الکترونیک به ویژه در بخش استعلام وضعیت اعتبار دفترچه های بیمه شد و اظهار داشت: با توجه به حذف دفترچه های بیمه سلامت، افراد تحت پوشش می توانند با استفاده از سامانه #1666* (ستاره 1666 مربع) از وضعیت اعتباری دفترچه های بیمه ای 
اطلاع یابند تا در زمانی که به ارایه خدمات نیاز دارند از پوشش های بیمه ای محروم نشوند. همچنین سازکارهایی برای اطلاع رسانی اعتبار دفترچه ها در بسترهای مخابراتی با ارسال پیامک در دستور کار است. همچنین مردم می توانند با مراجعه به سایت https://eservices.ihio.gov.ir/esc/  اطلاعات خود را ویرایش نمایند و با دریافت پیامک از دریافت خدمات درمانی خود اطلاع یابند.
دکتر لطفی در پایان افزود: سازمان بیمه سلامت به عنوان پایگاه آنلاین بیمه شدگان کشور معرفی شده است و هر سازمانی تمامی اطلاعات بیمه شدگان خود را باید به این سازمان ارایه  کنند که با شماره گیری  #1666* (ستاره 1666 مربع) می توانند از وضعیت 
بیمه ای خود اطلاع یابند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما