امروز، چهار شنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

بلایی به نام چاه‌های غیرمجاز

حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از چاه‌های مجاز سبب شده که منابع زیرزمینی آب استان فارس به مرگ تدریجی دچار شوند. 
به گزارش تسنیم، استان فارس سال‌هاست که دچار خشکسالی شده که کاهش بارندگی‌ها تنها یک دلیل طبیعی است اما در این میان مواردی نیز وجود دارد که به دست ما انسان‌ها رقم خورده و نه تنها منابع آب را دچار مرگ تدریجی کرده که به خشکسالی نیز دامن زده است. 
براساس اطلاعات رسمی منتشر شده از سوی مسئولان آب استان فارس 87 درصد از آب ذخیره شده سد‌ها در کشاورزی مصرف می‌شود و بیشتر منابع و ذخایر زیر زمینی مصرف شده و همه را از دست دادیم.مدت زیادی است که به دلیل استفاده از موتور پمپ‌های قوی و کشیدن آب‌های زیرزمینی، سطح آب در دشت‌های فارس پایین رفته است و در کنار کاهش بارندگی‌ها چالشی به نام تأمین آب در استان را به وجود آورده است به گونه‌ای که تأمین آب از ذخایر سد‌ها هم دیگر پاسخگو نیست و باید به فکر تأمین آب جدید بود.
بنا به گفته مسئولان 825 روستا از 2 هزار و 320 روستا و 33 شهر از 109 شهر استان فارس در حالت بحران و تنش آبی قرار دارند. عدم بارش مطلوب باران در کشور در بلند مدت، طی 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده و تأثیر عمیقی بر منابع آب گذاشته است و در کوتاه مدت نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 66 درصد با کاهش بارندگی مواجه هستیم. کاهش بارندگی و بروز پدیده خشکسالی در سال‌های اخیر لزوم توجه به منابع آبی و جلوگیری از مصرف غیر قانونی منابع زیرزمینی را بیش از گذشته مطرح کرده است اما وجود 29 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان فارس سالانه خسارت جبران‌ناپذیری به منابع آبی استان وارد و آثار خشکسالی را تشدید می‌کند به طوری که حفر چاه‌های غیرمجاز  خسارات زیادی رابه بخش کشاورزی که 90 درصد اقتصاد استان را شامل می‌شود، شده است.
هر چند در سال‌های اخیر برخورد‌هایی درجهت جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و انسداد آن‌ها در شهرستان‌های استان شده، اما برای ازبین رفتن کامل این معضل باید دستگاه‌های مربوطه باحساسیت و قاطعیت وارد عمل شوند.
در همین راستا محمودی رئیس اداره منابع آب شهرستان آباده گفت: نخستین مرحله از عملیات مقابله با جرائم حوزه منابع آب شهرستان آباده با انسداد 87 حلقه چاه غیرمجاز انجام شد. با احتساب چاه‌های پرشده در طی این عملیات، از ابتدای امسال بیش از یکصد حلقه چاه غیرمجاز را داشته‌ایم.
محمودی افزود: این عملیات با هماهنگی دستگاه قضایی و همکاری بسیار نزدیک نیروی انتظامی انجام و طی آن چاه‌های غیرمجاز حفر شده در حریم و بستر رودخانه‌ها، مسیل‌ها و منابع آب شرب پر و مسلوب المنفعه شدند.
رئیس اداره منابع آب آباده آمار چاه‌های غیرمجاز آباده را 382 حلقه عنوان کردو اظهار کرد: با توجه به اینکه تعداد چاه‌های غیرمجاز شهرستان زیاد است، به جهت حفظ منابع آب‌های زیرزمینی شهرستان دومین مرحله انسداد چاه‌های غیرمجاز آباده را در آبان ماه در دستور کار داریم که در این مرحله برای انسداد 200 حلقه چاه غیرمجاز دیگر برنامه‌ریزی داریم.
کرامت‌ا... کریمی مزیدی معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای فارس همچنین گفت: رودخانه‌ها یکی از غنی‌ترین منابع حیاتی به شمار می‌روند. متاسفانه ضربه‌ای  که افراد متجاوز با برداشت مصالح  بر بستر آن‌ها وارد می‌کنند، تغییر شکل رودخانه‌ها و مشکلات دیگری را به وجود می‌آورد که در هنگام وقوع سیلاب سبب خسارات جانی و مالی می‌شود.
وی گفت: گروه‌های گشت و بازرسی این شرکت طی چندین عملیات مانع از برداشت‌های غیرمجاز مصالح شن و ماسه از بستر 10 رودخانه و سه آبراهه استان شدند.در عملیات مقابله با این جرائم حوزه منابع آب، ضمن توقف برداشت‌های غیرمجاز ماشین آلات و دستگاه‌های متجاوزان شامل سه دستگاه کامیون در بستر رودخانه تنگ ترکی در ایج استهبان و یک دستگاه لودر و دو دستگاه کامیون در بستر آبراهه لارستان به پارکینگ انتقال داده شد.
به گفته معاون حفاظت آب منطقه‌ای استان فارس آبراهه‌های فصلی جویم، فسا، قطب آباد در جهرم و شیخ احمدی خاوران در خفر و رودخانه‌های لارستان، دروا در زرین دشت، حنا در استهبان، صادق آباد، مانیان و شور در جهرم (دو بار تجاوز در مناطق تی چنگ و علویه)، قره آغاچ در خفر  و تنگ ترکی در استهبان از دست درازی در امان ماندند.
وی هشدار داد که گروه‌های گشت و بازرسی آب منطقه‌ای فارس به طور شبانه روزی جرائم حوزه سواحل و رودخانه‌های استان را رصد می‌کنند و با متجاوزان و متصرفان حریم و بستر این منابع حیاتی به صورت بسیار جدی برخورد می‌کنند.
به گزارش تسنیم منابع آبی یکی از منابع مهم هر کشوری است و حفاظت از آن‌ها عزم ملی را می‌طلبد. در شرایط ویژه اقلیمی که قرار داریم انسداد چاه‌های غیرمجاز علاوه بر منفعت عمومی موجب صرفه جویی در منابع آبی و کمک به صنعت کشاورزی استان در سال‌هایی که قرار است با خشکسالی دست وپنجه نرم کنیم، خواهد بود.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما