امروز، چهار شنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

شیراز در مسیر هوشمند سازی

حسین حسن پور - تماشا
شهرداری شیراز از پروژه‌های شیراز هوشمند رونمایی کرد. این مراسم شامگاه دوشنبه 4 مردادماه با حضور مهندس اسکندرپور شهردار شیراز، دکتر موسوی رییس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، جمعی از منتخبین مردم در دوره ششم شورای اسلامی، دکتر امیری فرماندار شیراز، دکتر عباسی مدیرعامل ایرانسل و  جمعی دیگر از مدیران شهری در باغ جهان نمای شیراز برگزار شد.
* آموزه های معنوی مقدم بر توسعه فیزیکی است
شهردار شیراز در آیین رونمایی از
 پروژه های شیراز هوشمند گفت: معتقدم جامعه ما قبل از آنکه جامعه ای توسعه یافته از لحاظ شاخصه های فیزیکی باشد برخوردار از سرمایه معنوی، آموزه های دینی و آموزه های اهل بیت (ع) است بنابراین باید نوع رفتار اجتماعی همه ما در همه سطوح متناسب با این جایگاه باشد.
مهندس حیدر اسکندرپور با اشاره به
فرا رسیدن جشن عید غدیر و گرامیداشت این ایام اظهار کرد:  عدم توجه به محتوا و پیام این جشن ها یکی از ایرادات برگزار کنندگان این جشن ها است که تبدیل به آفتی برای جامعه شده است. وی با اشاره به فرازی از فرمایشات حضرت امیر المومنين به مالک اشتر افزود: محبوبترین کارها میانه روی و رعایت عدالت و خشنودی مردم است که تاسی از این فرمایش امیر می تواند بهترین هدیه و پیام جشن عید غدیر باشد.
شهردار شیراز با اشاره به حضور برخی از اعضای فعلی شورای شهر و منتخبین شورای ششم در این مراسم و با طرح این پرسش که چرا علیرغم اینکه ما این همه زیرساخت و پروژه های بزرگ ایجاد می نماییم این پروژه ها به رضایت مندی مردم منتهی نمی شوداظهار کرد: پاسخ این چراها در نوع نگاه حاکمین جامعه در هر سطوحی اعم از شهردار، فرماندار یا استاندار به زندگی مردم است که باید در این نوع حکمرانی تجدید نظر کنیم.
* مهندس اسکندرپور :نگاه حاکمیت باید در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم باشد
مهندس اسکندرپور با بیان اینکه نگاه حاکمیت باید در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم باشد، گفت: رویکرد ارتقای کیفیت زندگی می تواند همان گمشده ما باشد زیرا ما ده ها پروژه بزرگ با ارقام صدها میلیاردی اجرا می کنیم اما باز  رضایت مندی مردم حاصل نمی شود که علت آن عدم توجه به این رویکرد است.وی افزود: رویکرد ارتقای کیفیت زندگی برای مردم فوق العاده مهم و با اهمیت است و باید بیشتر به آن توجه داشت.شهردار شیراز با بیان اینکه همیشه به همکارانم در شهرداری توصیه نمودم که در مقابل ارباب رجوع دارای وظایفی هستیم، اظهار کرد: ما کارگزار مردم هستیم و باید آنان راضی باشند و از موضع خدایی با آنان برخورد نکنیم.
وی افزود: راه حل این موضوع حرکت به سمت حفظ کرامت انسانی است که یکی از مسیرهای ارتقای کیفیت زندگی در شهرها، داشتن شهرداری هوشمند و الکترونیک است که در آن رانت، فساد و مناسبات ناسالم اداری از بین می رود و رضایت مندی مردم حاصل می شود. 
شهرداری شیراز در این زمینه گام هایی را برداشته است اما این گامها ناکافی و ناقص است که حتما منتخبین جدید شورای شهر باید این گام ها را بلند تر و کامل تر بردارند.این مقام مسوول با اشاره به روند دریافت پاسخ استعلامات در گذشته شهرداری و وجود مشکلات فراوان در آن مسیر اظهار کرد: فرض کنید که خانواده ای برای انجام عمل جراحی احتیاج به دریافت فوری پیدا می کرد که با این مناسبات اداری این فرد باید حدود دو هفته برای پاسخ استعلامات شهرداری منتظر می ماند و عملا کرامت انسانی این شخص حفظ نمی گردید بنابراین بلافاصله تاکید و دستور بر رفع این مشکل کردم.
*سالانه حدود ۱۲۰ هزار نفر برای دریافت پاسخ استعلامات به شهرداری مراجعه می کنند
اسکندرپور با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۲۰ هزار نفر برای دریافت پاسخ استعلامات به شهرداری مراجعه می کنند که ۵۶ درصد آن مربوط به استعلامات آپارتمانی است، گفت: با استقرار شهرداری الکترونیک شهروندان پاسخ استعلامات آپارتمان های مسکونی را بین دو تا ۴۸ ساعت دریافت
 می کنند بنابراین عملا ۵۶ درصد مراجعات به شهرداری کاهش یافته که این موجب حفظ عزت نفس مردم، کاهش فساد و رانت در شهرداری شده است و از همه مهم تر این که به مردم احترام گذاشته شده است.
**استقرار شهرداری الکترونیک موجب ارتقای کیفیت زندگی مردم شده است 
وی افزود: استقرار شهرداری الکترونیک موجب ارتقای کیفیت زندگی مردم شده است به گونه ای که مردم می توانند پاسخ استعلامات را از منزل هم دریافت کنند که موجب کاهش فساد و رانت و هزینه ها شده است.
شهردار شیراز با بیان اینکه معتقدم که حرکت در جهت هوشمندسازی، حرکت در جهت ارتقای کیفیت زندگی مردم است و معتقدم که هوشمندسازی موجب نظامی کارآمد و حفظ کرامت انسانی می شود، گفت: ما می توانستیم طی این سال ها گام های
 بلندتری را در جهت هوشمندسازی برداریم اما مشکلاتی مانع از آن شد که البته باید اعلام کنم که با شک و تردید و ابهام
 نمی توان کار کرد. وی افزود: هم اکنون شرکت ایرانسل اعلام همکاری گسترده در زمینه سرمایه گذاری در  هوشمند سازی نموده که ادامه مسیر توسط منتخبین شورای ششم شهر دنبال خواهد شد.
* تا آخرین لحظه در خدمت مردم هستیم
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه به دلیل باورهای مدیریتی و اعتقادات شخصی وظیفه دارم که تا لحظه آخر امور را پیگیری کنم، گفت: نکته مهمتر و عمیق تر اینکه به مردم سالاری باوری عمیق دارم و معتقدم که نمایندگان مردم باید محترم شمرده شوند بنابراین به همه مدیران شهرداری دستور دادم که  اطلاعات لازم را در اختيار نمایندگان مردم در شورای جدید قرار دهند اما گاهی مشاهده می کنم که برخی از دوستان دچار سوء تفاهم می شوند.
اسکندرپور با بیان اینکه اعضای شورای ششم به نمایندگی از مردم شریف شیراز در موعد زمانی مشخص نسبت به انتخاب شهردار و یا سرپرست شهرداری اقدام خواهند نمود که در هر صورت بنده نخواهم بود، گفت: بنابراین برای دوستان سوتفاهمی ایجاد نشود،  باور مدیریتی و شاخصه های شخصی حکم می کند که به نمایندگان مردم احترام بگذارم.
وی افزود: وظیفه اخلاقی و قانونی حکم می کند که امور را تا آخرین لحظه پیگیری کنم.
*طی دو ماه اخیر قراردادها و تعهدات بلند مدتی را منعقد ننمودیم
شهردار شیراز با بیان اینکه بنا به تاکید رییس شورای شهر شیراز طی دو ماه اخیر قراردادها و تعهدات بلند مدتی را منعقد ننمودیم، گفت: اجازه دادیم که مسایل توسط اعضای جدید شورا در فرصت مناسب مطالعه و تصمیم گیری شود.اسکندر پور با گلایه از اندک مدیرانی که اطلاعات غلط و نادرستی را به نمایندگان مردم در شورای جدید ارایه می دهند، افزود: گاهی این مطالب حاوی توهین و تهمت به همکارانشان و مجموعه شهرداری است بنابراین از منتخبین مردم درخواست می کنم که صبر پیشه نمایند تا در هفته دیگر تمام اطلاعات کامل و جامع در اختیار آنان قرار گیرد.
*خیلی از افراد این روزها در و دیوار را واسطه قرار می دهند تا خودشان را به شورای ششم نزدیک کنند
وی خطاب به منتخبین شورای ششم گفت: مدیران خوب و توانمند شهرداری به سراغ شما نمی آیند بلکه شما هستید که باید به سراغ آنان بروید. خیلی از افراد این روزها در و دیوار را واسطه قرار 
می دهند تا خودشان را به شما نزدیک کنند اما با گذشت زمان متوجه توانمندی افراد خواهید شد.
وی افزود: از همکارانم در شهرداری درخواست می کنم که به یکدیگر احترام بگذارید و عزت نفس خودتان را حفظ کنید و اجازه ندهید که فضای مجموعه بزرگی همچون شهرداری به تهمت و دروغ آلوده شود. اجازه دهید نمایندگان مردم مدیران را ارزیابی کنند و مطمئن هستم که تشخیص و اقدام آنان به نفع مردم خواهد بود.
شهردار شیراز ادامه دادُ: همانگونه که عملکرد پنج دوره شورا را موفق می دانم اطمینان دارم که شورای ششم نیز با استفاده از این تجارب گام های بلندتری را بر خواهد داشت.
* رییس شورای شهر شیراز :عدالت محوری را سرلوحه کار قرار دادیم
در ادامه این مراسم رییس شورای شهر شیراز گفت:بخش عمده‌ای از گرفتاری‌‌های امروز ریشه در تبعیض دارد.دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» با بیان اینکه عدالت‌محوری از جمله تاکیدات وی در مقام رییس شورای اسلامی شهر شیراز بوده است، افزود: همواره بر عدالت تاکید کرده‌ام؛ زیرا بخش عمده‌ای از گرفتاری‌‌های امروز ما ریشه در تبعیض دارد و بستگی دارد چه مشکلی برای چه کسی پیش‌ آید و چطور با آن برخورد می‌شود.
 وی افزود: در اداره کشور وزارتخانه‌ها تلاش می‌کنند سهم خود را از بودجه بگیرند و به همین دلیل هم هیچ‌کس هرگز کاملا راضی نیست؛ زیرا نیاز‌ها و اقدامات بسیار است و همه آن‌ها باید تامین بودجه شوند؛ در شهرداری و نیز در کمیسیون‌های شورا هم چنین وضعیتی برقرار است و هر معاونت یا کمیسیونی در پی جذب بیشتر منابع برای به ثمر رساندن طرح‌های خود است. 
وی فعالیت در شهرداری را بسیار دشوار توصیف کرد و ابراز داشت: شهردار شیراز در این میانه وظیفه بسیار دشواری را بر دوش دارد؛ زیرا در فضایی خدمت می‌کند که زیر سایه نگاه‌های فرهنگی و سیاسی باید به همه، از شهروندان تا نمایندگان مجلس پاسخگو باشد.
رییس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار‌نظر‌های متفاوت درباره سنگفرش خیابان ارم را از جمله موارد مورد مناقشه دانست و گفت: در این میانه برخی این طرح را تشویق کردند و ستودند و برخی نیز آن را نامناسب دانستند و پرسش‌هایی را در این باره مطرح کردند؛ از همین رو است که کار کردن در این وضعیت بسیار سخت است. 
**فردی که آینده مسؤولیت شهرداری شیراز را می‌پذیرد باید بسیار توانمند واستثنایی باشد
موسوی با بیان اینکه بروز مشکلات و بحران‌هایی همچون سیل یا همه‌گیری کرونا وضعیت را برای مدیریت شهری بسیار پیچیده کرد، اظهار کرد: به دلیل وجود چنین شرایطی است که فردی که آینده مسؤولیت شهرداری شیراز را می‌پذیرد باید بسیار توانمند و استثنایی باشد.
وی ضمن قدردانی از مدیران شهرداری شیراز در دوره پنجم اظهار کرد: با آنکه سختگیری بسیاری در زمینه‌های متعدد نشان داده‌ام، از گرفتاری‌ها و دشوار‌ی‌های کار شهردار شیراز مطلع بوده‌ام و از جمله رویداد‌هایی که هرگز فراموش نخواهم کرد سیل فروردین‌ماه ۱۳۹۸ است که گزارش‌های بسیاری نیز درباره آن تهیه و ارايه شد.
 رییس شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: گاه شاهد آن هستیم که در دو موضوع مشابه، دو گونه برخورد صورت می‌گیرد و این موضوع مبتلا به جامعه و کشور در حوزه‌های مختلف است و به همین دلیل کار کردن در چنین وضعیتی برای مدیران آسان نیست.
وی خطاب به منتخبان شورای ششم گفت: باید اذعان کرد که شرایط نسبت به دوره‌های پیشین بسیار تغییر کرده و به همین دلیل لاجرم باید از هرکس که در این دوران در شهرداری خدمت می‌کند قدردانی کرد و من به نمایندگی از مردم شیراز از مدیران سپاسگزارم و امیدوارم در شورا و شهرداری ششم نیز شاهد روند مطلوب خدمت‌رسانی به مردم باشیم.
*رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری شورا: آشفتگی ها ساماندهی شدند
در ادامه این مراسم رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز اقدامات این کمیسیون را در یک‌سال‌ونیم گذشته مثبت ارزیابی کرد و افزود: آنچه تاکنون صورت پذیرفته گام نخست در این زمینه است و شورای پنجم درواقع شرایط گسسته و آشفته قبل را سامان داد و به نظم اولیه رساند و قطعا این مسیر نیازمند توسعه و تکمیل است. 
دکتر «لیلا دودمان» هوشمندسازی را گفتمان رایج امروز در حوزه مدیریت شهری دانست و افزود: هوشمندسازی در بسیاری حوزه‌ها راهکاری موثر در افزایش بهره‌وری و کارایی، کاهش هزینه‌ها و نیز کاهش فساد است؛ با این وجود همچنان نگاه مشخص و مدونی در این حوزه وجود ندارد و برخی مدیران آن را به رسمیت نمی‌شناسند.
وی با اشاره به اینکه قریب به یک سال‌و‌نیم از زمان تشکیل این کمیسیون می‌گذرد، گفت: در این مدت سعی شد با تلاش وافر دغدغه هوشمندسازی شهر در برخی مدیران شهرداری ایجاد شود و آن‌ها را از روش‌های سنتی گذشته به استفاده از زیرساخت‌های نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات، مکانیزاسیون، حذف کاغذ و مراجعه حضوری، افزایش شفافیت، کاهش فساد، قانون‌مند شدن فرایند‌ها به جای سلیقه‌های شخصی و نهایتا هوشمندسازی شهر سوق دهیم.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز ابراز داشت: تاکنون طرح‌های ایجاد و بهبود سامانه شفافیت، سامانه رای‌گیری و مصوبات شورا، سامانه PMIS، سامانه مدیریت جامع بار، فاز اول و دوم شهروندس‍پاری، سامانه کارت منزلت شهروندی، سامانه توزیع و توزین مصالح و سامانه ستاد خبری گزارش تخلفات شهرداری راه‌اندازی شده است که جهشی بزرگ در حوزه هوشمندسازی محسوب می‌شود.دودمان همچنین از دو طرح حمایت از کسب‌و‌کار‌های نوپا و مدیریت و انتشار داده نیز با عنوان پرو‌ژه‌های کلیدی کمیسیون هوشمندسازی یاد کرد که به تصویب شورای پنجم رسید.
 او افزون بر این از امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه راه‌اندازی مرکز نو‌آوری و نوآوری‌های شهری هوشمند نیز یاد کرد. به گفته رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز، مطالعات جامع سیستم هوشمند حمل‌و‌نقل یا ITS از دیگر اقدامات زیربنایی در حوزه هوشمندسازی است که با پیگیری‌های کمیسیون و پس از چندین سال به سرانجام رسید و به‌زودی قابل بهره‌برداری خواهد بود.او افزود: این مطالعات نقشه راه هوشمندسازی را در حوزه حمل‌و‌نقل تبیین می‌کند و عملا برنامه‌ریزی در این حوزه را مدون خواهد ساخت؛ علاوه بر این در حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک نیز چندین طرح بزرگ دیگر در حال انجام است.
دودمان با بیان اینکه طرح‌های یادشده تأثیر به‌سزایی در حوزه حمل‌و‌نقل خواهند داشت، تصریح کرد: مشخص کردن محدوده الیزه و محدوده قرمز، ایجاد طرح تردد مکانی و زمانی که عملا زیرساختی برای اجرای سایر طرح‌های ترافیکی مهم نیز محسوب می‌شود، تابلو‌های پیام متغیر خبری یا VMS با رویکر جدید برای اطلاع‌رسانی لحظه‌ای از وضعیت ترافیک شبکه معابر، سامانه ناظر تقاطع برای کنترل تخلفات در تقاطعات چراغدار و نیز رعایت حقوق عابر پیاده در تقاطعات عرضی چراغدار، سامانه‌های کنترلی نظارت بر ایستگاه بار و اتوبوس به‌منظور عدم اشغال توسط خودرو‌های شخصی، توسعه سامانه‌های ثبت تخلف سرعت با هدف ارتقای سیستم حمل‌و‌نقل، توسعه هوشمندسازی تقاطعات چراغدار که منجر به کاهش اتلاف وقت شهروندان در تقاطعات و زمان‌بندی بهینه آن‌ها می‌شود نیز از دیگر اقدامات شورای اسلامی شهر شیراز در راستای تبدیل شیراز به شهری هوشمند به‌شمار می‌رود.
*بهره‌برداری از ۱۲ پروژه هوشمندسازی
 عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به بهره‌برداری از ۱۲ پروژه هوشمندسازی گفت: از جمله این طرح‌ها بهره‌برداری از فیبر نوری با مشارکت شرکت ایرانسل، راه‌اندازی پلتفرم شهروندی، سامانه اپن دیتا، فاز سوم شهروندسپاری، سامانه تفکیک از مبدا، راه‌اندازی اینترنت رایگان شهری با مشارکت شرکت همیارنت و همچنین نصب سه ایستگاه از هفت ایستگاه ثابت هواشناسی است. دودمان با تاکید بر اینکه هوشمندسازی یک پروژه نیست که با افتتاح، نیاز به آن برطرف شود، اظهار داشت: این روند، رویکردی نوین در مدیریت شهری به‌شمار می‌رود که به‌صورت مستمر به آن نیاز است و باید موضوع ارتقای آن نیز دنبال شود.
وی در ادامه با بیان اینکه مراسم امشب می‌توانست پربارتر و شهر شیراز هوشمندتر باشد اگر همکاری‌ها بیشتر و بهتر می‌بود؛ عنوان کرد: متأسفانه پروژه‌هایی همچون کیف پول شهروندی و بلیت افزا، رصدخانه شهری، دیتا سنتر بزرگ شهرداری و سیستم مدیریت ناوگان اتوبوس و تاکسیرانی و هوشمندسازی سازمان میادین علی‌رغم پیگیری‌های کمیسیون هوشمندسازی به دلیل عدم مشارکت و کارشکنی‌های برخی مدیران ارشد شهرداری مغفول ماند که موجب هدررفت منابع و عقب‌ماندگی از برنامه‌های اولویت‌دار کمیسیون شد و امید است شورای ششم اجرای پروژهای یاد شده را با جدیت دنبال کند و بتواند گام بلندتری در این زمینه بردارد.
* مدیرعامل ایرانسل: شبکه ای که هم اکنون درکلانشهر شیراز وجود دارد در کشور پیشتاز است
در ادامه این مراسم مدیرعامل ایرانسل گفت: پروژه شیرازهوشمند با تلاش و همت شهرداری و شورا اسلامی شهر شیراز محقق شد.دکتر بیژن عباسی آرند افزود: مدیریت شهری شیراز نگاه عمیقی به مبحث هوشمند سازی شهر و ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه های کاربردی برای ارایه خدمات نوین به شهروندان داشته و به موازات آن شرکت ایرانسل نیز تلاش می کند در توسعه زیرساخت های
لازم برای ارتقا سطح خدمات شهری مشارکت فعال و مثمر ثمری داشته باشد.
این مقام ارشد حوزه ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش افزود: مجموعه ایرانسل تعاملات گسترده ای با کلانشهرهای ایران دارد و این نوع نگاه جامع که در شیراز مشاهده می کنیم در سطح کشور کمتر مشاهده شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: در استان فارس  تابحال بیش از دو هزار میلیارد تومان سرمایه گزاری داشته ایم که نزدیک به 800 میلیارد تومان آن در شهر شیراز بوده است. در زمینه ایجاد فیبر نیز شرکت ایرانسل سرمایه گزاری یکصد میلیارد تومانی را در دستور کار قرار داده است و نزدیک به 150 میلیارد تومان هم مطابق برنامه ریزی های انجام شده در سال 1400 در کلانهشرشیراز برای توسعه زیرساخت های شبکه ایرانسل سرمایه گزاری صورت می گیرد.
مدیرعامل ایرانسل با بیان این که شبکه ای
 که هم اکنون در شهر شیراز وجود دارد نسبت به بسیاری از کلانشهرهای ایران از کیفیت بهتری برخوردار است اظهار داشت: استان فارس و کلانشهر شیراز از اهمیت ویژه ای برای شرکت بزرگ ایرانسل برخوردار است و پروژه فیبر شیراز که در دو سال اخیر اجرا شده در حدود 250 کیلومتر طراحی فیبر دارد که بیش از 180کیلومتر آن اماده
 بهره بردرای است.عباسی در ادامه با بیان این که فاز دوم این این پروژه نیز آماده اجرا است و تا 3 ماه اینده کلید می خورد تا به ظرفیت 250 کیلومتر برسیم بیان کرد: بهترین، امن ترین شیوه انتقال دیتا در دنیا به واسطه شبکه فیبر انجام می شود و همه شهرهای موفق در عرصه هوشمندسازی دارای این شبکه بسیار قوی هستند و خدمات مورد نیاز شهروندان را در مقیاس وسیعی ارایه کند.این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در جند ماه گذشته اولین شبکه نسل پنجم شهر شیراز افتتاح شد و این در حالی است که دستکاه های تلفن همراه هنوز در نسل چهارم هستند و دنیا رفته رفته به سوی فناوری های نوین حرکت می کند. در نظر داشته باشیم که بخش عمده ای از خدمات هوشمند سازی به وسیله فیبر و نسل پنحم ارایه می شود و شهری که از این دستاورد محروم شود نمی تواند خدمات نسل پنجم را به هروندانش ارایه کندمدیرعامل ایرانسل در پیان گفت: پروژه فیبر شهر شیراز با استاندار های بین امللی وکیفیت مطلوب در پهنه شهر شیراز به همت مدیریت شهری و با مشارکت شرکت ایرانسل اجرا 
شده است.
*اهمیت استقرار سامانه های هوشمند
گفتنی است افزون بر پرو‌ژه‌های یادشده سامانه کتابخانه شهروندی با قابلیت‌های عضویت، رزرو کتاب، جست‌وجوی کتاب، نشریات و اعلانات، پایگاه تعاملی شیراز هوشمند شامل اطلاع‌رسانی درباره توسعه زیست‌بوم نوآوری، مدل‌های مشارکت و نوآوری، پروژه‌های هوشمندسازی شیراز، اسناد بالادستی شیراز هوشمند، آگاه‌سازی عمومی و پژوهش، نرم‌افزار سِوُ، سامانه هوشمند تفکیک از مبدا پسماند و نیز نقشه هوشمند شهرداری شیراز دارای قابلیت‌های مسیریابی همگانی با درنظر گرفتن خطوط مترو، امکان گزارش اشکال احتمالی معابر توسط شهروندان، ثبت مکان تجاری در نسخه وب و ناوبری صوتی در نسخه اندروید رونمایی شد._
حیدری رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری (فاوا)در آیین رونمایی از پروژه های شیراز شهر هوشمند با بیان اینکه پروژه های افتتاح شده حوزه هوشمند سازی شهرداری  دارای 
بهره برداران حوزه مختلف در شهرداری  و اولویت دار در  تحقق شهر هوشمند است، گفت: یکی از این پروژه ها  پلتفورم شهروندی  با عنوان سامانه سرو شیراز است که  هر آنچه که به عنوان خدمات الکترونیک شهرداری افتتاح شده یا در آینده افتتاح می گردد در این سامانه وجود دارد و شهروندان  می توانند با ایجاد حساب کاربری از خدمات این  پنجره واحد استفاده نماید.
حیدری با اشاره به اینکه دیتاها معتلق به شهروندان است و باید درراستای شفافیت خدمات در شهرداری در اختیار شهروندان قرار بگیرد تصریح کرد: ارایه خدمات هوشمند  در 2 بخش  به شهروندان ارایه می گردد که در یک بخش ارایه داده ها بصورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می گیرد. 
ریس سازمان فاوا  با اشاره به پروژه درگاه خدمات پرسنلی شهرداری عنوان کرد:  این درگاه یک پنجره واحد برای کارکنان شهرداری است که علاوه بر امنیت اطلاعات پرسنل می تواندخدمات را از این پنجره واحد به آنها ارایه دهد.
 پروژه بروز رسانی پروتال های شهرداری شیراز و سامانه خدمات اینترنتی شهرسازی  دیگر پروژه هوشمند سازی شهرداری بود که حیدری عنوان کرد: یکی از بهترین
پروتال های شهرداری دربین کلان شهرها است. همچنین نرم افزار کتابخانه شهروندی پروژه دیگری است که شهروندان علاوه بر عضویت می توانند رزور کتاب و نشریات و پروژه های انجام شده در شهرداری را دریافت کنند. 
پروژه فیبر نوری دیگر پروژه ای است که حیدری تصریح می کند این پروژه با گذشت چند سال زمان با هزینه شهرداری درحال انجام بود  که این پروژه با  ورود و سرمایه گذاری شرکت ایرانسل و با تکنولوژی جدید بصورت  یک کانال واحد شهری به بهره برداری رسیده است. 
پروژه  ای که در فاز اول 150 کیلومتر تعریف  و حفاری شده است و در فاز دوم 80 کیلومتر که 35 کیلومتر حفاری آن  به اتمام رسیده است. 
اجرای هوشمند سازی فضای شهری به عنوان آزمایشی در پارک خلدبرین، کیف پول شهروندی و مرکز نوآوری شهر هوشمند، دیتا سنتر به عنوان پروژه ای قابل سرمایه گذاری و رصد خانه شهری دیگر پروژه های بود که حیدری به آن اشاره کرد.  
 حیدری درباره راه اندازی وای فای اختصاصی در شهر شیراز که در 2 فاز تعریف شد و فاز اول  در باغ جهان نما راه اندازی شده است  خاطر نشان کرد: هم اکنون وای فای رایگان  در 7 ایستگاه مترو  به عنوان بستری برای استفاده از خدمات الکترونیک شهرداری شیراز در اختیار شهروندان قرار گرفته است. 
وی درباره راه اندازی فاز سوم پروژه  شهروند سپاری در بستر همکاری بین معاونت شهرسازی و سازمان فاوا شهرداری نیز گفت: با راه اندازی فاز سوم مواردی همچون عدم خلاف سازی، پایان کار، موافقت اصولی و پروانه  ساخت و ساز بصورت الکترونیکی در اختیار شهروندان قرار می گیرد. 
 حیدری  با اشاره به پایگاه تعاملی شیراز هوشمند عنوان کرد: این  سامانه تعاملی بین متخصصان و شهرداری است تا فعالیت در این زمینه اطلاع رسانی و قابل بارگذاری است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما