امروز، دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

رفع موانع تولید مهم‌ترین بخش نجات اقتصاد کشور است

زهرا مطهری- تماشا
افزایش تورم و رکوردهای نجومی آن در سال‌های متمادی گذشته همواره مورد نقد مردم و البته طیف‌های مختلف اقتصاددانان بوده است؛ آن هم درحالی که در اغلب کشورهای دنیا دیگر تورم مشکل لاینحل محسوب نمی‌شود و اکثر کشورها موفق به تک‌رقمی کردن تورم‌ شده‌اند ولی در ایران نه‌تنها راه‌حل مناسبی تا امروز برای کنترل تورم اتخاذ نشده است، بلکه همچنان مسئولان و دیدگاه‌های مختلف اقتصادی درحال پاسکاری مشکلات بین یکدیگر 
هستند.
گروهی سیاست‌های پولی را عامل اصلی تورم‌های بالا در 40 سال اخیر می‌دانند و گروه دیگر معتقدند ریشه در سیاست‌های مالی است و...؛ بحثی که همیشه در خصوص تورم مطرح می‌شود این است که تورم یک پدیده پولی است و رشد نقدینگی باعث تورم می‌شود؛ برخی هم می‌گویند: پول خنثی است و از طریق چاپ پول نمی‌شود تولید را درست کرد.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس معتقد است: در صورت بهبود نیافتن شرایط در بازار مواد اولیه و تداوم روند افزایش قیمت در این حوزه، احتمالاً هر روز تولیدکنندگان بیشتری توان تولید خود را از دست میدهند
سهراب شرفی در گفتگو با «تماشا» با اشاره به اینکه در شرایط سخت و طاقت فرسای موجود تحریم ها و کرونا نفس اقتصاد را گرفته اند، اظهار داشت: اگر چه مشکل تحریم بر هیچکس پوشیده نیست ولی مشکلات داخلی بیش از تحریم ها اقتصاد ایران را به بیراهه کشانده است.
وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که کریبان صنعت، تولید و صادرات را گرفته است عنوان کرد: متأسفانه امروز 
دست اندازه‌ای بروکراسی مانع حرکت چرخ های صنعت و تجارت شده است؛ صدور بخشنامه های خلق الساعه برای فعالین اقتصادی مبدل به کابوسی زجر آور شده و رمق آنها را گرفته است. 
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه آثار اعمال تحریم ها بر هیچکس پوشیده نیست، گفت: متأسفانه تحریم ها 
تأثیرات خود را بر شرایط اقتصادی به جا می گذارند اما بدون اغراق می گویم که اگر برخی از سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور به درستی اعمال می شد شاید تحریم‌ها ‌در صورت اعمال هم انقدر نمی توانستند اثرگذار باشند.
وی تأکید کرد: سوء تدبیر در داخل و تعویق سیاست‌های اصلاحی که از 50 سال قبل تا کنون هنوز انجام نشده است، تأثیر منفی شدیدتری در اقتصاد کشور در شرایط تورمی داشته است.
رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس همچنين به يك سو نگري و تصويب قوانين مازاد و ناكارآمد از سوي مجلس و اجراي آن از سوي دولتمردان وقت، اشاره و این قوانین را عامل باعث کند یا متوقف شدن فعالیت های اقتصادی عنوان کرد. 
شرفی با عنوان اینکه بايد دست از اجرای قوانین مازاد و کهنه تجارت برداشته شود، اظهار کرد: اگر در مسير تسهيل شرایط فعالیت های اقتصادی گام های مؤثری برداشته نشود و ورود شجاعانه ای در این ميدان صورت نگیرد باید منتظر شرایطی سخت تر از شرایط موجود باشیم.
وی تأکید کرد: متأسفانه امروز در موازات تمام مشکلات داخلی و معضلات مرتبط با تحریم، قوانین کهنه نیز عاملی برای از کار افتادن چرخ های اقتصاد شده است.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس اضافه کرد: مجلس ما در مرحله اول موظف به وضع قوانین درست و کارآمد و در مرحله دوم موظف به نظارت دقیق بر اجرای این قوانین و عملکرد دولت است. مهارت قانون گذاری اصل مهمی است که در طول سال های گذشته از ان غفلت شده است.
امروز دیگر وقت آن رسیده است که مجلس به قید فوریت برای حذف قوانین مازاد اقدام کند. به گفته وی عدم وجود قوانین کارا، نبود دانش اقتصادی، اعمال روش های نامطلوب یکسویه از سوی دولت سرنوشت مارا به شرایط خارج از کشور رقم زده و ایجاد شرایطی این چنین را باعث شده است. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت شعار مقام معظم رهبری در سال جاری و اهتمام برای اعمال این مهم خاطر نشان کرد: رفع موانع تولید مهمترین بخش نجات اقتصاد کشور است.
حمایت از تولیدکننده داخلی جهش و رونق تولید را به دنبال داشته و رونق تولید توان اقتصادی کشور را مضاعف کرده و به آن اعتبار می بخشد؛ از سوی دیگر نیز از میان برداشته شدن موانع پیش پای واحدهای تولیدی و همچنین زمینه سازی برای فعالیت های آنان 
می تواند گام مؤثری برای حیات بخشیدن به تولید داخلی و افزایش اشتغال باشد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما