امروز، دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

هنرمندان مایه افتخار شهر هستند

شهردار شیراز در دیدار نوروزی با هنرمندان گفت: هنرمندان مایه افتخار شهر هستند و شیراز بدون حضور فرهنگورانش شهری مانند شهرهای دیگر است اما اگر شیراز متفاوت و دارای جایگاه ویژه ای در تاریخ و جهان است به علت وجود هنرمندان و داشته های فرهنگی و هنری خود است.
مهندس حیدر اسکندرپور با طرح این پرسش که چرا با وجود احداث پل، کارخانه و ... حال مردم و جامعه خوب نیست، افزود: امروز نیاز داریم از دیدگاه سخت افزاری فاصله بگیریم و این هنر هنرمندان است که نگاه نرم را به شهر تزریق کنند تا شاهد افزایش کیفیت و بهبود حال مردم باشیم.
وی تأکید کرد: آنچه شیراز را هم طراز شهرهای بزرگ دنیا قرار می دهد، داشته های 
فرهنگی و هنری است و هنگامی که اصحاب فرهنگ و هنر و آثار هنری محترم شناخته می شوند، جامعه نیز قدری نرم تر و فرهنگی تر خواهد شد.
شهردار شیراز خاطرنشان کرد: امروز به هنر، موسیقی، اندیشه های ناب و شعر نیاز داریم تا امید را در دل جامعه زنده نگه داریم و جامعه پویا باشد.
مهندس اسکندرپور با اشاره به پروژه های شهرداری شیراز در حوزه فرهنگ و هنر اضافه کرد: با برنامه ریزی انجام شده در شهرداری چندین پروژه فرهنگی هنری در دست اجرا داریم، همچون پردیس تئاتر نصر با سه هزار متر زیربنا، سه سالن تئاتر و ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی که تقدیم هنرمندان این حوزه می شود.
وی افزود: همچنین در میدان کوزه گری پردیس فرهنگی سینمایی شامل پنج سالن سینما، دو سالن تئاتر سالن اجتماعات و باغ کتاب در حال احداث است و هم اکنون تجهیز سینماها را آغاز کرده ایم.
شهردار شیراز گفت: باغات قصردشت از داشته های شیراز است و امروز بیش از ۷۰۰ هکتار از باغ های قصردشت باقی مانده و در راستای حفظ این ثروت، زمینی به مساحت ۱۶ هکتار با دیدگاه معکوس که از سال ها پیش بایر بود را در حال احیا و درختکاری هستیم و در قلب آن موزه هنر با ۲۰ هزار مترمربع زیربنا در حال ساخت است.
وی تأکید کرد: این اقدامات زیرساختی است و هنرمندان با فکر، اندیشه، توان و هنر به این مجموعه ها روح می بخشند.
مهندس اسکندرپور با بیان اینکه شیراز دارای مکتبی است که کمتر به آن پرداخته شده است و قدری مغفول واقع شده است، گفت: با برنامه ریزی شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی بنا شد ۲۰ عنوان کتاب شهرداری با همکاری مؤلفان آنها را چاپ کند. این اقدام برای اولین بار است و سفارش کار نیز به هنرمندان داده شده است از جمله کتاب شیراز شعر شهر. امسال با رونمایی از این کتاب ها سال خوبی برای مکتب شیراز است.
شهردار شیراز عنوان کرد: برای ایام نوروز چهارده گروه موسیقی در اماکن گردشگری شیراز اجرا داشتند و در بسترهای مختلف همچون فضای مجازی منتشر شد و کار ارزنده ای بود که هم آثار گردشگری و هم هنرمندان را معرفی می کرد 
و در روز شیراز نیز کارهای موسیقی فاخری را تقدیم همشهریان می کنیم.
دستغیب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست صمیمی با اشاره به طرح خرید آثار هنری هنرمندان و پشتیبانی از آنها گفت: هنرمندان با ارائه پیشنهادات، طرح ها و انتقادات خود ما را در امر فرهنگی یاری کنند.دستغیب خواستار استمرار برگزاری جلسات کاربردی با هنرمندان شد.
* رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز: دبیرخانه شیراز، شهر جهانی صنایع دستی است
سولماز دهقانی رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز نیز در دیدار نوروزی با هنرمندان گفت: تمام تلاش ما بر این مبنا بوده که با تغییر نگاه در مدیریت شهری، شهرداری از نهادی صرفاً عمرانی به عنوان نهادی فعال در حوزه فرهنگی و هنری تبدیل شود و امیدوارم این ساختار پابرجا بماند و پیشرفت کند.
دهقانی درخصوص خرید آثار هنری از هنرمندان و حمایت مالی از آنها گفت: به همت کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز این موضوع پیگیری شده و مبلغ اختصاص داده به آن نیز در بودجه امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
وی با اشاره به افتتاح دبیرخانه شیراز، شهر جهانی صنایع دستی گفت: خوشبختانه توجه ویژه ای به هنرهای سنتی شیراز می شود و ضروری است برای سایر هنرها نیز اینگونه اقدام 
شود.
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز افزود: پراکندگی مراکز هنری و ورزشی در نقاط مختلف شهر و برخورداری ساکنین نقاط مختلف شیراز از این امکانات از رویکردهای ما بود و به همین علت در میدان کوزه گری مجموعه سینمایی و در میدان نصر مجموعه تئاتر در حال احداث است.
معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در دیدار با اهالی هنر و هنرمندان گفت: شهرداری شیراز در سال گذشته با وجود سختی ها و مشکلات بسیار اما تلاش کرد که با سرلوحه قرار دادن شعار انسان محوری و نگاه نرم افزاری به شهر، ارتباط بیشتری با هنرمندان برقرار کند.
دکتر مرتضی جعفری افزود: شهرداری شیراز با در پیش گرفتن این رویکرد موفق شد، در حوزه های مختلف هنری و فرهنگی همچون کتاب، مستندات، موسیقی، صنایع دستی، برگزاری مراسم های مختلف و ... اتفاقات خوبی را رقم بزند.
وی ابراز امیدواری کرد: آرزو میکنم امسال، نویدگر و آغاز بخش سده درخشانی برای ما و بشریت باشد.
در این نشست صمیمانه هنرمندان حوزه های مختلف همچون نقاشی، موسیقی، صنایع دستی، تئاتر و ... حضور داشتند. از جمله این هنرمندان می توان به ابوتراب خسروی (نویسنده)، اکبر صحرایی (نویسنده)، احمد اکبرپور (نویسنده)، سیروس رومی (نویسنده)، حسن صفری (موسیقی)، حامد فقیهی (موسیقی)، محمدعلی پرواز (هنرهای تجسمی)، رحیم هودی (بازیگر تئاتر)، علی اصغر تجویدی (هنرهای تجسمی)، مسعود شیشه گر (کاشی هفت رنگ)، عبدالخالق گلریز خاتمی (خاتم‌کار)، مهسا روستا (هنرهای تجسمی)، سیما مشکسار (هنرهای تجسمی)، احد ده‌بزرگی (شعر)، محمدرضا خالصی (شعر و ادبیات)، شهرام ممتحن (موسیقی)، مجید چیزفهم (خوشنویسی)، محسن مقدم (سینما) و ... اشاره کرد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما