امروز، شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

ایجاد ویترین شیشه‌ای در شهرداری

حسین حسن پور- تماشا                                         
عکاس‌: حجت رحیمی
شهردار شیراز در آیین رونمایی از سامانه «سیستم اطلاعات مدیریت پروژه» (PMIS)، سامانه «مدیریت حمل و نقل بار» و سامانه «سبزینه» اظهار کرد: امروز در باغ جهان نما اینترنت به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرارمی گیرد و به تدریج تا پایان سال در چند ایستگاه مترو و تا روز شیراز در تمامی نقاط جمعیتی و گردشگری شهر چتر وای فای و اینترنت رایگان پهن و هر روز ٢٠٠مگابایت اینترنت رایگان به شهروندان شیرازی ارائه می‌شود تا معنی شیراز به عنوان شهر اسمارت یا همان شهر هوشمند محقق شود.
مهندس حیدر اسکندرپور تصریح کرد:زمانی که ما بحث  رویکرد  نرم افزاری به شهر را مطرح کردیم برخی فکر می‌کردند می‌خواهیم پروژه های عمرانی را تعطیل کنیم اما اینگونه نبود بلکه هدف ما نگاه نرم افزاری در اجرای  پروژه های مختلف بود.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه PMIS در راستای ارتباط بیشتر با مردم و انعکاس شفاف تر فعالیت‌های شهرداری گفت: شما می‌بینید زمانی که پروژه بزرگراه صدر در تهران اجرا شد منتقدین از هزینه ٣هزار میلیارد تومانی آن می‌گفتند اما شهرداری تهران از هزینه ٧٠٠میلیارد تومانی می گفت و یا در همین شیراز خودمان شهرداری می گفت برای ساخت پل کابلی ولیعصر (عج) یک عدد خرج کرده و منتقدین عدد دیگری و اطلاعات صحیح به شهروندان و افکار عمومی داده نمی شد.
وی افزود: اما ما با توجه به اینکه اعتقاد داریم افکار عمومی حق دارد بداند در چه پروژه ای چه میزان هزینه شده و به همین دلیل هم امروز از این سیستم رونمایی می‌شود و با راه اندازی آن شهروندان، مدیران و ناظران به صورت آنلاین می‌توانند تمامی پرداخت و صورت پرداخت ها را رصد کنند.
وی افزود: یکی از اشکالات  برخی دستگاه‌ها  برآوردهای اولیه پروژه ها با آنچه بود که بعداً  اجرا می‌شد اما در این سامانه هر چیزی هم بخواهد در پروژه تغییر  کند روزانه قابل رصد است، این حق شهروندان است که بدانند پولی که شهروندان دادند چگونه هزینه می‌شود.
وی افزود: در همه دوره های شهرداری یکی از گلایه های شهروندان این است که چرا مثلاً فلان پروژه در فلان نقطه شهر انجام شده این سامانه اما  شهر را کامل مانیتور کرده به عنوان داشبورد مدیریتی است که مدیران بر  مبنای اطلاعات آن حتی می‌توانند بدانند در یک پارک در نقطه ای از شهر چه تعداد درخت کاشته شده است.
* مهندس اسکندرپو: این سامانه دو کار مهم انجام داده اول تصمیم‌گیری مدیران علمی و کارشناسی‌تر می‌شود و دوم اینکه حق شهروندان برای رصد امور را انجام می‌دهد
مهندس اسکندرپور گفت: این سامانه دو کار مهم انجام داده اول تصمیم گیری مدیران علمی و کارشناسی تر می شود و دوم اینکه حق شهروندان برای رصد امور را انجام می‌دهد.
وی با تقدیر از دست اندرکاران اجرای این پروژه ها و نقش آنها در یکپارچگی بیشتر دستگاه‌های زیرمجموعه شهرداری با یکدیگر  گفت: با توجه به اقداماتی که در حوزه شهرداری الکترونیک صورت گرفته امروز به جایی رسیدیم که گایخ  استعلام های ساختمانی را می‌توان با نصب یک اپلیکیشن گرفت.
وی افزود: در زمینه شهروند سپاری و 
استعلام های ساختمانی به رغم مشکلات سرراه اتفاقات خوبی صورت گرفت به گونه ای که با اجرای این طرح ۵۶درصد از ١٢٠هزار مراجعه ای که در طول سال به شهرداری می شد 
کاسته و شهروندان نیز به جای انتظار دو هفته تا دوماه برای دریافت پاسخ استعلام تنها دو ساعت تا دو روز بعد نتیجه استعلام خود را می‌گیرند.
شهردار شیراز گفت: البته اراده ما فراتر از این سامانه است وامیدوارم که  در استقرار آن به درستی عمل کنند همان گونه که نسبت به برخی بخش‌ها در سامانه شفافیت گله داریم که بعضی اطلاعات خود را دیر در سامانه شفافیت بارگذاری می‌کنند.
* رئیس شورای اسلامی شهر شیراز: شورای شهر شیراز در حوزه ساختاری به هیچ مصوبه جدیدی نیاز ندارد
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تأکید کرد: امروز می‌توانیم با قاطعیت بیان کنیم که شورای شهر شیراز در حوزه ساختاری به هیچ مصوبه جدیدی نیاز ندارد و تمامی آنچه نیاز بود، هم‌اکنون نهایی شده است و از این به بعد باید به سمت نظارت حرکت کنیم تا مصوبات به‌خوبی اجرا شود.
 سید عبدالرزاق موسوی در آیین افتتاح سامانه‌های PMIS، حمل‌و‌نقل بار و سبزینه نیز با بیان اینکه آنچه امروز شاهد آن هستیم محصول فرآیندی است که از آغاز شکل‌گیری شورای پنجم به آن توجه شده، ابراز کرد: سامانه مدیریت اطلاعات پروژه در سال ۱۳۹۷ و به ابتکار کمیسیون برنامه و بودجه وقت تأسیس شد و در کمیسیون شهرسازی و معماری و نیز کمیسیون‌های عمران و حمل‌و‌نقل با جدیت دنبال شد.
او افزود: شورای پنجم از ابتدا بر آن بود که موضوع شهرداری الکترونیک را نهادینه کند.
به گفته موسوی موضوع شهرداری الکترونیک مبتنی بر دو اصل خدمات‌رسانی آسان، سریع و با کیفیت و نیز  شفاف‌سازی است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شورای پنجم رویکردهای خود را در ۸۶ بند، درست پس از ۴۵ روز از آغاز به کار خود، در صحن مصوب کرد، اظهار کرد: پس از آن، اصل شفاف‌سازی در همین مسیر مورد توجه شوراییان قرار گرفت.
* موسوی: شورای شهر ۳۶۰ شاخص کمی در برنامه پنج‌ساله پنجم تدوین کرده است
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ابراز داشت: این شورا برای نخستین بار در برنامه پنج‌ساله پنجم، ۳۶۰ شاخص کمی را تدوین کرده است که برای ارزیابی برنامه‌های مختلف شهرداری به آن مراجعه می‌شود و به تبع آن، برش‌های این برنامه پنج‌ساله در برگیرنده تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های شورا شد.
او با تأکید بر اینکه تاکنون مصوبات بسیار مهمی در همین مسیر به تصویب شورا رسیده است، گفت: یکی از این مصوبات مربوط به  شفافیت بوده است.
موسوی اظهار داشت: معتقدیم این سامانه با وجود ارزشمند و منحصربه‌فرد بودن با آن چه می‌خواستیم و می‌خواهیم همچنان فاصله دارد؛ با وجود این، دو مصوبه نیز در زمینه تعارض منافع داشتیم که در فرصت باقیمانده از شورای پنجم به سامانه PMIS متصل خواهد شد.
* شهرداری گزارش دو مصوبه مربوط به تعارض منافع را منتشر کند
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از شهرداری شیراز درخواست کرد که دو مصوبه مربوط به بحث تعارض منافع را تحلیل کرده و گزارش آن را در اختیار عموم قرار دهند تا اهمیت این اقدامات ساختاری منحصر‌به‌فرد و ماندگار که آیندگان آثارش را خواهند دید، بر همگان مشخص شود.
وی با اشاره به مصوبات دیگری همچون کاهش هزینه‌های شهرداری و افزایش کیفیت که تحت عنوان بهره‌وری از آن نام برده می‌شود، گفت: چنین مصوباتی نشان‌دهنده اثربخشی و کارایی شورای پنجم است و اثبات می‌کند که در تلاش برای حفظ منابع مالی و انسانی اقداماتی درخور صورت گرفته است.
موسوی بیان کرد: سامانه PMIS نحوه حفاظت از منابع، هزینه‌کرد و اولویت‌بندی پروژه‌ها را نشان می‌دهد.
او در تشریح اهمیت موارد یادشده ابراز کرد: شهرداری سالانه ۱۵۰۰ قرارداد به‌صورت میانگین با افراد و مجموعه‌های مختلف منعقد می‌کند که می‌توان براساس آن، حجم گردش مالی شهرداری را بررسی کرد. همه هزینه‌ها و اقدامات در چارچوب این قراردادها به تصویب می‌رسد و سامانه PMIS تأکید می‌کند که این بودجه‌ها باید در کجا خرج شود و از همین رو است که شورا برای به ثمر رسیدن آن اصرار بسیاری کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه PMIS نخستین گام در زمینه یادشده است، ادامه داد: از لحظه‌ای که درخواستی مطرح می‌شود تا برآورد آن و مطرح شدنش در کمیسیون و طی دیگر مراحل در این سامانه ثبت می‌شود و قابل رصد است.
موسوی ابراز کرد: قراردادهای شهرداری برای نخستین بار در چندین قالب تنظیم می‌شود که بخش املاک تاکنون به پایان رسیده است و سه بخش جدید در شهرداری ایجاد شد و اداره حقوقی و مصوبات این قرارداد‌ها را با کمک شهرداری تنظیم کرد و اداره نظارت و ارزیابی عملکرد و همچنین مرکز پژوهش‌ها باعنوان پشتوانه این کار اقدامات اقدامات مهم و ماندگاری را صورت داده‌اند. 
* رئیس شورای اسلامی شهر: باید زمینه تعارض منافع را رفع کرد
موسوی با بیان اینکه فساد بر مبنای اصلی تعارض منافع شکل می‌گیرد، ابراز کرد: تعارض منافع بستر فساد است و باید آن را کاهش داد.
او یکی از راهکار‌های کاهش تعارض منافع را راه‌اندازی سامانه PMIS دانست که کنترل و نظارت را ممکن می‌سازد.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در زمینه قراردادها مشکلاتی جدی وجود دارد، عنوان داشت: از همین رو است که تأکید می‌کنیم راه‌اندازی سامانه یادشده و نیز تحقق شهرداری الکترونیک ضروری است؛ البته به ثمر رسیدن آن مشروط به آن است که شهرداری این سامانه را تکمیل کند و کارشناسان آن را به کار گیرند.
موسوی بیان کرد: چنانچه مدیر یا کارشناسی در شهرداری برای استفاده از این سامانه ذره‌ای ضعف انگیزه نشان دهد، سیستم دچار مشکل خواهد شد و چنانچه مدیری توانایی انجام این کار را ندارد باید جایش را به فرد دیگری دهد؛ زیرا موضوع حقوق و منافع مردم مطرح است.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین با دفاع از عملکرد شهرداری و شورای شهر شیراز در زمینه مبارزه با فساد، گفت: مشکل تعارض منافع زمانی حل می‌شود که هر کس بداند در هر مقامی که قرار گرفته، امانتی از سوی مردم بر دوش دارد که باید آن را به دیگری واگذارد و همه چیز موقت است؛ افزون بر این، دستگاه‌های دیگر نیز باید به شهرداری کمک کنند تا این کار بزرگ به ثمر رسد.
* رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز: سامانه PMIS نظارت شهرداری را بر پروژه‌های خود ممکن می‌سازد
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه با افتتاح سامانه PMIS شهرداری باعنوان بزرگ‌ترین کارفرمای شهر می‌تواند هر یک از پروژه‌های خود را به صورت لحظه‌ای رصد کند، ابراز داشت: اطلاعات لازم در حال حاضر مبنای دقیقی ندارد و سلایق شخصی در ارائه آن‌ها دخیل است.
لیلا دودمان در آیین افتتاح سامانه‌های PMIS، حمل‌و‌نقل بار و سبزینه با اشاره به اینکه گسترش شهرها و توسعه خدمات شهری، انتظارات مردم از متولیان و بهره‌وری و کارایی سازمانی را افزایش داده است، گفت: از همین رو دیگر پرداختن به ابعاد مختلف مدیریت شهری با ابزارهای سنتی سابق ممکن نیست و ضروری است با ایجاد زیرساخت‌ها و ابزارهای نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات فرایندها را مکانیزه کرد و با حذف کاغذ، شاهد افزایش شفافیت، کاهش فساد و هزینه‌ها و قانونمند‌کردن خدمات باشیم.
وی با بیان اینکه هوشمندسازی و توسعه سامانه‌های هوشمند به حاکم شدن فرایندها به جای سلیقه‌ شخصی می‌انجامد، اظهار داشت: رسیدن به این مرحله نیازمند طی چهار گام اساسی است؛ نخست باید فرایندهای کاری به‌صورت دقیق احصا شود و ضمن بازمهندسی و بهبود روش‌ها در کل شهرداری همسان‌سازی صورت گیرد و به اطلاع ذی نفعان رسد. 
دودمان افزود: در گام دوم باید فرایندهای یادشده از طریق سیستم‌های مدیریت اطلاعات الکترونیکی شود تا زمینه مدیریت یکپارچه و نظارت و ارائه گزارش‌های سیستمی فراهم شود؛ در گام سوم باید سعی کرد با خودکارسازی کامل فرایندها نقش کاربران را به حداقل رساند و سامانه‌های هوشمندی را که فارغ از محدودیت‌های زمانی و مکانی هستند جایگزین نیروی انسانی کرد و در گام نهایی باید به بتوان با اتکا به آنالیز داده‌ها و تحلیل‌های جامع مدیریت هوشمند به حذف عوامل آسیب‌زا دست زد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز مدیریت منابع و پایش و رصد دائمی وضعیت شهر را از اهم فعالیت‌هایی دانست که باید برای مبارزه با فساد به آن اقدام کرد و گفت: از همین رو است که می‌توان از سامانه اطلاعات مدیریت پروژه اطلاعات شهرداری باعنوان یکی از پروژه‌های شاخص در مسیر هوشمندسازی یاد کرد.
* لیلا دودمان: یکی از افتخارات شورای پنجم را تشکیل کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات است
وی یکی از افتخارات شورای پنجم را تشکیل کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات برشمرد و ادامه داد: با پیگیری مداوم پروژه‌ها و حل مشکلات و کمک به تسریع آنان توانسته‌ایم گام مهمی در رسیدن به شهر هوشمند برداریم.
دودمان اولین مرحله دستیابی به شهر هوشمند را رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی دانست و گفت: کمیسیون هوشمندسازی در راستای اجرای پروژه یادشده، بیش از ۱۵ جلسه کارشناسی فنی و مدیریتی را به منظور حل مشکلات برگزار کرده و به صورت مداوم به بازدید میدانی از پیشرفت پروژه مبادرت کرده است.
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز افزود: این سامانه امکان نظارت دقیق و شفاف بر عملکرد شهرداری در اجرای پروژه‌ها از لحظه آغاز  تا مراحل برآورد، انجام مناقصات و انتخاب مجری ذی صلاح، عقد قرارداد، عملیات عمرانی و کارگاهی را فراهم می‌کند که نظارت هوشمند شهرداری بر عملکرد پیمانکاران را به همراه دارد.
دودمان با قدردانی ویژه از معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک از دیگر پروژه کمیسیون هوشمندسازی با عنوان سامانه جامع مدیریت حمل‌و‌نقل بار درون‌ شهری نیز یاد کرد و گفت: این طرح امکان ارائه پروانه‌ها و مجوزهای لازم را برای وسایل نقلیه حمل بار و رانندگان فراهم می‌سازد که در راستای ارائه خدمات غیرحضوری به شهروندان نقشی برجسته ایفا خواهد کرد.
او با بیان اینکه شورا و به ویژه کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات و نیز شهرداری در یک سال گذشته سامانه ها و پروژه های هوشمندسازی متعددی را در دستور کار قرار داده‌اند، عنوان کرد: این مجموعه در تلاش است شهر شیراز در این زمینه ارتقا یابد.
* عضو شورای شهر: در آینده نزدیک پروژه‌های بزرگی همچون فاز سوم شهروندسپاری، پلتفرم یکپارچه‌سازی ارائه خدمات شهروندی و... به بهره‌برداری خواهد رسید
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در آینده نزدیک پروژه‌های بزرگی همچون فاز سوم شهروندسپاری، پلتفرم یکپارچه‌سازی ارائه خدمات شهروندی، کیف پول شهروندی، هوشمندسازی میدان میوه و تره‌بار، 
نرم افزار هوشمند تفکیک زباله از مبدأ، مدیریت اتوبوسرانی و تاکسیرانی، سامانه‌های مربوط به مرکز کنترل ترافیک، چتر وای‌فای، مرکز نواوری و فناوری دیتاسنتر شهرداری و فیبر نوری شهرداری به بهره‌برداری خواهد 
رسید.
او همچنین به افتتاح اولین دکل 5G در شیراز باعنوان دومین کلانشهر ایران پس از تهران اشاره و بیان کرد: با همکاری مستمر و مستقیم با شهرداری بستر دست‌یابی به تحول دیجیتال در شهر شیراز برای مدیران و شهروندان قابل دسترسی است و لازم است سیاست گذاری‌ها برنامه‌ها و پروژه‌های شهر نیز با همین سرعت وارد تحول دیجیتال برای نیل به اهداف ایجاد شهر هوشمند شوند.
دودمان ابراز داشت: مدیریت و انتشار داده‌های شهری با رعایت امنیت سایبری و سطح اطلاعات به عنوان بخشی از حقوق شهروندی، منجر به ایجاد شفافیت در مدیریت شهری، توانمندسازی شهروندان، جامعه مدنی و بخش خصوصی برای اخذ تصمیمات آگاهانه، تحلیل مقایسه و کشف روابط معنادار، شناسایی چالش‌های اجتماعی و اقتصادی، نابرابری‌ها و ارزیابی پیشرفت در برنامه‌ها و خدمات عمومی برای مراکز علمی پژوهشی و تقویت زیست‌بوم نوآوری و کسب و کارهای دانش بنیان خواهد شد.
* عضو شورای اسلامی شیراز: ایجاد تحول در حوزه هوشمند‌سازی را نیازمند همکاری مدیران و متولیان امر است
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه طبق سازوکار مشخص برای مدیریت یکپارچه، ساماندهی سطح‌بندی و فرآیند زنجیره‌ای منظم از برنامه‌ریزی تا انتشار داده‌ها در دستور کار شورای پنجم است، ادامه داد: امید است این طرح‌ها نیز در صحن شورا مورد حمایت اعضا و در نهایت تصویب قرار گیرد.
او همچنین ایجاد تحول در حوزه هوشمند‌سازی را نیازمند همکاری مدیران و متولیان امر دانست و گفت: افزون بر مدیران شهری از استاندار فارس نیز درخواست می‌کنم با حمایت همه‌جانبه خود برای تسریع در اجرای پروژه‌ها شهرداری را همراهی کند تا تا بتوانیم به ابعاد مختلف شهر هوشمند جامه عمل بپوشانیم و هرچه سریع تر این پروژه‌ها را به شهروندان تقدیم کنیم.
* رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز: طی ۵ ماه گذشته یک متر به سرانه فضای سبز شیراز افزوده شده است
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز از افزایش یک متری سرانه فضای سبز شیراز در طی ۵ ماه فعالیت خبر داد.
محمدرضا زندیه در ادامه این مراسم با اشاره به راه اندازی سامانه سبزینه اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های موجود، سامانه ای تحت عنوان سبزینه تدوین و 
راه اندازی شده است تا شهروندان پس از ثبت نام در این سامانه نهال رایگان دریافت نمایند.
وی گفت: شهروندان می توانند به وب سایت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز مراجعه و در سامانه سبزینه ثبت نام نمایند تا کارشناسان پس از ۴۸ ساعت نهال را به آدرس ثبت شده آورده و پس از کاشت در اختیار ثبت نام کننده قرار دهند.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با اشاره به تأکید شهردار محترم در ارتباط با کاشت درخت در سطح شهر شیراز اظهار کرد: برای اولین بار در این پروژه ۵۰ هزار اصله درخت در نظر گرفته شده است.
زندیه گفت: طی پنج ماه گذشته ۴۰۰ هزار اصله نهال در ارتفاعات پیرامونی و در خیابان های شهر شیراز کاشته شده است که در مجموع در طی پنج ماه یک متر به سرانه فضای سبز شهر شیراز افزوده شده است.
وی افزود: کاشت این تعداد نهال نیاز به زمانی در حدود دو یا سه سال داشت اما با مدیریت صحیح و مشارکت مردم این پروسه ۵ ماه به طول انجامید.
* معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز: این سامانه خدمات متعددی را به خانواده بزرگ حمل و نقل بار ارائه می‌کند
معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری گفت: زیرساخت های ترافیکی، فرهنگ رانندگی و عملکرد مجریان قانون تأثیر بسزایی در حوزه ترافیک کلانشهرها دارند.
مهندس مسعود طهماسبی با اشاره به این که توزیع نامتقارن و تمرکزگرایی خدمات سبب 
می شود در سطح شهرها با چالش های ترافیکی روبرو شویم، اظهار داشت: یکی از رسالت های مجموعه مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز ساماندهی وضعیت گره های ترافیکی است و سازمان حمل بار با همکاری سازمان فناوری شهرداری شیراز با انجام مطالعات و عملیات های کارشناسی مراحل صدور مجوزها را تسهیل کرده و به این سامانه هوشمند هوشمند را طراحی 
نمودند.
* بیش از 80 هزار خودرو در حوزه حمل و نقل بار در سطح شهر شیراز به صورت رسمی و غیر رسمی در حال فعالیت هستند
وی با بیان این که این سامانه خدمات متعددی را به خانواده بزرگ حمل و نقل بار ارائه می کند خاطر نشان کرد: براساس برآوردهای انجام شده بیش از 80 هزار خودرو در حوزه حمل و نقل بار در سطح شهر شیراز به صورت رسمی و غیر رسمی در حال فعالیت هستند اما تا به امروز قریب به 8 هزار خودرو ساماندهی 
شده اند. به موجب قانون مدیدریت حمل و نقل بار به شهرداری ها سپرده شده و یکی از 
چالش هایی که در مسیر این ساماندهی با آن روبرو بودیم بحث فرآیندهای دست و پاگیر و هزینه هایی بود که باعث می شد بسیاری از رانندگان رغبتی برای ثبت نام و همکاری با شهرداری در گذشته نداشته باشند.
این مقام مسئول با بیان این که این سامانه خدماتی نظیر صدور پروانه های فعالیت، اشتغال و بهره بردای برای شرکت های حمل و نقل را تسهیل می کند، بیان کرد: در گذشته صدور این پروانه مدت زمانی 2 ماهه بود که با راه اندازی این سامانه به 48 ساعت کاهش پیدا کرده است. همچنین در این سامانه امکان پرداخت غیرحضوری هم فراهم شده و دیگر نیازی به مراجعه به بانک و تلف شدن زمان و افزایش هزینه نیست. اکنون هر یک از کاربران به راحتی با گوشی های هوشمند و رایانه می توانند فرایند ثبت نام را انجام دهند.
معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری در بخش دیگری از سخنانش گفت: این سیستم نقش ارزنده ای در اختصاص سهمیه سوخت به رانندگان از طریق بار برگ دارد و این فرآیند را تسهیل و دقیق و عادلانه کرده و مرلحل انجام آن با کمترین هزینه صورت می پذیرد. همچنین از قابلیت های این سامانه می توان به خدماتی در حوزه های آموزشی و فرهنگسازی و رفاهی و صدور باربرگ تردد اشاره کرد.
مهندس طهماسبی در ادامه افزود: یکی دیگر از مزیت های این سامانه هوشمند ایجاد پنجره واحد است. با اجرایی شدن پنجره واخد   رانندگان دیگر نیازی به مراجعه به سازمان های مختلف برای اخذ پروانه ندارند و 
درخواست های آنان با کمترین هزینه و صرف کمترین زمان ممکن صورت می پدیرد.
وی در پایان افزود: طرح (ال ای زد) در مرحله فراخوان است و امیدواریم تا هفته شیراز به بهره برداری برسد. با رهنمودهای شهردار شیراز شاهد اتفاقات مثبتی در آینده نزدیک در این حوزه ها خواهیم بود.
* مدیر کل بازرسی فارس: اگر همه مردم  نسبت به روند اقدامات شهرداری آگاهی داشته باشند و ناظر بر تمام فرایندها باشند احتمال خطا و اشتباه کمتر می‌گردد
کاظم اکرمی مدیر کل بازرسی استان فارس نیز در آیین رونمایی از سامانه PMIS و مدیریت حمل و نقل بار و سبزینه گفت: سامانه های  رونمایی شده به دلیل  دارا بودن قابلیت های ذکر شده تأثیر زیادی در راستایی شفاف سازی  دارند.
 وی با اشاره به ویژگی سامانه PMIS در مدیریت پروژه های عمرانی شهرداری شیراز  تصریح کرد: زمابندی در یک پروژه فاکتور بسیار اثر گذاری است و اگراین فاکتور به درستی تعریف نشود علاوه بر افزایش زمان اجرای پروژه، هزینه های بسیار زیادی تحمیل می کند که به هیچ وجه قابل جبران نیست.
اکرمی درباره تأثیرگذاری تأمین منابع و تخصیص اعتبارات در روند و تکمیل پروژه های عمرانی عنوان کرد اگر مدیری نسبت به میزان اعتبار تخصص یافته به پروژه ها علم نداشته باشند اقدامات عمرانی به نتیجه نمی رسد و پروژه به صورت نیمه تمام رها می شود  و این طولانی بودن منجر به این می گرد که دیگر پروژه قابلت اجرایی ندارند هر چند  از این دسته پروژه ها در سطح استان فارس وجود ندارد.
مدیر کل بازرسی استان فارس با حایز اهمیت خواندن مدیریت  پروژه از نظر زمان، اعتبار  و منابع گفت: قوانین متعددی برای شفافیت  تعریف شده است اما زمانی که فعالیت و  اقدامات ما در روند پروژه های عمرانی شفاف و درست باشد  بگونه ای که همه چیز در یک اتاق شیشه ای قابل رویت باشد مردم  و دستگاه های اجرایی می توانند با نظارت خود  در صورتی که حتی خطا رخ دهد آن را گوشزد و نسبت به رفع ان اقدام کرد.
 اکرمی عنوان کرد: اگر همه مردم نسبت به روند اقدامات شهرداری آگاهی داشته باشند و ناظر بر تمام فرایندها باشند احتمال خطا و اشتباه کمتر می گردد.
 مدیر کل بازرسی استان فارس با تقدیر ویژه  از دست اندرکاران سامانه های که فعالیت ها را در مسیر  شفاف سازی  قرار می دهد تأکید کرد: نباید مجموعه این اقدامات در این مرحله متوقف شود.
 * اقدام شهرداری در رونمایی از این سامانه‌ها را یک قدم بزرگ در مسیر شفافیت است
اکرمی تصریح کرد: نظارت سیستمی بر روند اقدامات زیرمجموعه مانند همان اقدامی که شهرداری با سامانه PMIS انجام می دهد  علاوه بر  کم کردن هزینه تر نظارت ها را 
سریع تر و آسان تر می کند موضوعی که مد نظر دستگاه های نظارتی است.
مدیر کل بازرسی استان فارس اقدام شهرداری در رونمایی از این سامانه ها را یک قدم بزرگ در مسیر شفافیت دانست و اظهار امیدواری کرد: با رونمایی و راه اندازی از سامانه های موجود شهرداری و شوراییان تلاش کنند با یک سامانه جامع و کامل اقدامات خود را ارتقا دهند.
* معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز: کلیه فعالیت‌ها در این سامانه مبتنی بر بودجه مصوب، سلامت ادارای، شفافیت و افزایش کارایی و اثربخشی سازمانی است 
راضی معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز در خصوص سامانه PMIS در این آیین گفت: PMIS سامانه اطلاعات مدیریت پروژه و سامانه فرایندها و سلسه مراتبی است که نقطه آغازین ان بودجه مصوبه شهرداری شیراز است که بعد از تخصیص و تأمین اعتبار کلیه فر ایندهای اگهی مناقضه و انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد به صورت سیستمی انجام می شود.
راضی عنوان کرد: این سامانه سال ۹۷ شروع شد و ۴ تیم کاری برای راهبری این سامانه تشکیل شدند که ۱۵۰ نفر از کارشناسان شهرداری با این پروژه همکاری داشتند.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی این سامانه ایجاد یک ساختار یکپارچه نرم افزاری در رابطه با هماهنگی بین حوزه های ستادی و اجرایی و ارتباط با برنامه های بودجه ای، فنی و عمرانی و مالی است، افزود: کلیه فعالیت ها در این سامانه مبتنی بر بودجه مصوب، سلامت ادارای، شفافیت و افزایش کارایی و اثربخشی سازمانی است. 
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز عنوان کرد: ویژگی مهم این سامانه بحث استفاده از دانش و هوش سازمان و استفاده لایحه های جی ای اس است که یک ابراز  بسیار قدرتمند برای رده های مدیریتی است که  این سامانه تعریف شده است.
 وی عنوان کرد: این پروژه مبتنی بر 
برنامه ریزی مشارکتی است که امیدواریم منشأ  ارتقای سلامت اداری و بلوغ سازمانی مجموعه شهرداری شیراز باشد.
* معاون دادستان شیراز: هر اندازه ممیزی محوری کاهش یابد سلامت اداری افزایش خواهد یافت 
معاون دادستان شیراز در این مراسم گفت: هوشمندسازی در حوزه شهری و الکترونیکی کردن امور امر بسیار مهمی است که از این رو اقدامات شهرداری شیراز در این حوزه تحسین رئیس کل دادگستری استان فارس را نیز در پی داشته است.
ابراهیم ابراهیمی با بیان اینکه رعایت حقوق شهروندی معانی فراتر از اقدامات نیروهای انتظامی و پلیس دارد، افزود: هوشمندسازی امور همانند اتاقکی شیشه ای می ماند که مردم از نزدیک شاهد اقدامات و عملکردها خواهند بود.
وی ادامه داد: مجموع سامانه هایی که امروز در مدیریت شهری شیراز به بهره برداری رسید و به طور کلی می توان به آن عنوان رصدخانه خدمات شهری داد.
معاون دادستان شیراز گفت: ارائه خدمات با بهره برداری از این سامانه ها اکنون به صورت عادلانه در مناطق شهری این کلانشهر محقق خواهد شد و اکنون خدمات در مناطق جنوب شهر با شمال این شهر تفاوتی ندارد و در جایگاه شهروندی این اقدامات قابل تقدیر است.
وی به ارتقای سلامت اداری و کاهش فساد بر مبنای اسناد بالادستی و فرودستی اشاره کرد و گفت: کنوانسیون‌هایی در حوزه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری داریم که ایران نیز به آن ملحق شده و بر مبنای این 
کنوانسیون ها قوانین داخلی و دستورالعمل های متفاوتی نیز در دوران ریاست کنونی قوه قضاییه تدوین شده است.
ابراهیمی اضافه کرد: سامانه های مدیریت شهری در روند کاهش فساد اداری و کمتر شدن نارضایتی های عمومی با حذف حضور فیزیکی شهروندان در مجموعه شهرداری بسیار مؤثر است.
وی تأکید کرد: هر اندازه ممیزی محوری کاهش یابد سلامت اداری افزایش خواهد یافت.
معاون دادستان شیراز، شهرداری این شهر را پرچم دار هوشمندسازی شهری دانست و گفت: در سامانه‌های جدید شهرداری شیراز که بر پایه (جی آی اس) تدارک دیده شده شاهد بهبود امور در حوزه شهری خواهیم بود.
او اظهار کرد: استفاده از این سامانه ها در حوزه قضا، استفاده از آن در بارگزاری اطلس بزه کاری تا استفاده از آن در رابطه با تأمین ادله مدنی و کیفری و بهره از آن در جهت 
برنامه ریزی های امنیتی و ایمنی، نظارت بر پیشرفت پروژه های شهری و رفتار پیمانکاران، ایجاد رویه واحد در مناطق یازده گانه شهرداری شیراز برای توزیع متوازن و عادلانه خدمات ازجمله مزایای سامانه های هوشمند شهرداری شیراز است.
گفتنی است؛ سامانه «سیستم اطلاعات مدیریت پروژه»، یک پروژه شاخص در راستای استقرار نظام شفافیت، ایجاد یک ویترین شیشه ای در تعامل با شهروندان و مدیریت هر چه بهتر بودجه شهرداری است.
این سامانه برای اولین بار در سطح ملی کلید خورده و شهرداری شیراز در این زمینه پیشتاز است. در سامانه PMIS می‌توان فرآیند 
پروژه های شهرداری شیراز را از طریق درگاه اینترنتی PMIS.shiraz.ir مشاهده کرد.
سامانه سبزینه، سامانه درخواست کاشت نهال رایگان است. شهروندان با مراجعه به این سامانه به آدرس landscape.shiraz.ir و ثبت درخواست خود می توانند نهال مورد نظر خود را همچون سروناز، سرونقره ای، نارنج و زیتون تلخ انتخاب و دریافت کنند.
سامانه «مدیریت حمل و نقل بار»، سامانه ای برای ساماندهی خودروهای باربر، نظارت بر فعالیت آنها، ایجاد اطمینان در شهروندان و دسترسی راحت تر آنها به خدمات جابجایی بار است و به آدرس transport.shiraz.ir در دسترس قرار دارد.
رانندگان خودروهای سنگین، نیمه سنگین و سبک با ثبت نام در این سامانه و دریافت پروانه اشتغال از تسهیلاتی همچون سوخت و لاستیک بهره مند می شوند. از این پس حمل و نقل بار در شیراز و حومه فقط با داشتن پروانه اشتغال امکانپذیر است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما