امروز، شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

ارجاع نظارت در شیراز به نظام مهندسی ساختمان واگذار می‌شود

زهرا مطهری - تماشا
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس از فراهم شدن زمینه واگذاری کارارجاع نظارت  به سازمان نظام مهندسی خبر داد.
مرتضی سیف زاده  که به مناسبت فرا رسیدن پنجم اسفند و روز مهندس در جمع خبرنگاران حاضر شده بود از  واگذاری تدریجی مرحله ارجاع نظارت به سازمان  نظام مهندسی خبر داد و گفت: یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان ارجاع کار نظارت فنی مهندسان برای تحقق قانون نظام مهندسی است. در طول سال های گذشته متولی این کار در سراسر کشور سازمان های نظام مهندسی و در شهر شیراز شهرداری بوده است. وی ادامه داد: پیرو مذاکرات صورت گرفته فرآیند ارجاع نظارت فنی مهندسان در شیراز نیز به نظام مهندسی  واگذار شده است. در حال حاضر این فرآیند با سیستم 
نرم افزار شهرداری در سازمان نظام مهندسی در حال انجام بوده و به عبارتی مسئولیت انجام این کار در حال انتقال است، از سال آینده نیز این کار به شکل کامل به این سازمان واگذار می شود. وی ساماندهی موضوع ارجاع کار نظارت را یکی از اهداف هیأت مدیره هشتم اعلام کرد و گفت: از مزایای این واگذاری قطع رابطه مالی ناظر و کارفرما است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص روند اجرایی شدن ارجاع کار نظارت مهندسان توضیح داد و گفت: در این روند حق‌الزحمه ناظر به حساب سازمان نظام مهندسی ساختمان واریز می شود و سازمان ناظر مربوطه را انتخاب و به کارفرما معرفی می‌کند. ناظر ساختمان نیز در مراحل مختلف کار حق‌الزحمه خود را از طریق سازمان دریافت خواهد کرد.
سیف زاده با اشاره به اینکه این روند موجب قطع ارتباط مالی و یا هرگونه رابطه دیگر بین کارفرما و ناظر می‌شود، گفت: ناظران ساختمان بدون ارتباط با کارفرما می‌توانند نسبت به انجام وظایف قانونی خود اقدام کنند؛ در این راستا ناظر نظارت فنی و اجرایی خود را در مراحل مختلف کار اعمال و عملیاتی می‌کند.
* استفاده از خدمات مهندسی در چرخه ساخت و ساز سرمایه‌گذاری بلندمدت است 
وی در ا‌دامه به اهمیت رعایت مقررات ملی ساختمان به عنوان تضمین کننده ایمنی بهره برداران  اشاره و اظهار کرد: رعایت مبحث ملی مقررات ساختمان  و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در ارتقای  کیفیت ساخت و ساز بسیار مؤثر است. 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس رعایت ایمنی و بهداشت در ساختمان، رعایت صرفه اقتصادی در چرخه ساخت و ساز و بهره وری از آخرین اطلاعات مرتبط با فن آوری های صنعت ساختمان را حق بهره برداران دانست و گفت: مهندسان ما باید به آخرین اطلاعات و دانش مرتبط با مقررات ملی، فن آوری  و تکنولوژی های مجهز باشند. سیف زاده با تأکید بر ضرورت رعایت مقررات ملی ساختمان گفت: این مقررات باید به 
گونه ای در جامعه ترویج شوند که تمام مالکان و بهره  برداران ساختمان به این نتیجه برسند که استفاده از خدمات مهندسی در چرخه ساخت و ساز نه تنها اتلاف هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری بلند مدت است. 
وی در ادامه در تشریح عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس  به تفاهمنامه این سازمان‌ با سازمان  ثبت اسناد و املاک  اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم نامه، کار تفکیک آپارتمان‌های احداث شده، توسط مهندسان نقشه بردار عضو نظام مهندسی انجام می‌شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی فارس  به حداقل رسیدن مشکلات ناشی از تفکیک املاک در فارس را از مزایای این تفاهم نامه اعلام کرد و گفت: در حال حاضر کار تفکیک املاک در سراسر استان فارس با استفاده از تخصص ۳۰۰ مهندس نقشه‌بردار انجام می‌شود.
سیف‌زاده یکی دیگر از اقدامات اثرگذار سازمان نظام مهندسی را انعقاد تفاهمنامه با شرکت ملی گاز برای طراحی، اجرا و تأیید شبکه گاز در ساخت و سازها اعلام و خاطرنشان کرد: در این رابطه بالغ بر ۸۰۰ مهندس مکانیک در سراسر فارس فعال هستند.
وی همچنین به انعقاد تفاهمنامه‌ای این سازمان با سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهمنامه و البته با همکاری راه و شهرسازی و شهرداری، عمارت‌های دارای ارزش تاریخی که در خال استفاده در سطح استان  از حیث‌ ایمنی و اصالت ارزیابی می شوند. این اقدام از بروز خطرات احتمالی برای ساختمان‌های تاریخی جلوگیری کرده و زمینه احیا و بازسازی و حفظ ساختمان‌های میراثی را فراهم می کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی استان همچنین از انعقاد تفاهمنامه‌ای برای نظارت مهندسان عضو نظام مهندسی بر روند طراحی و ساخت جایگاه‌های عرضه سوخت و مراکز خدمات بین‌راهی خبر داد و گفت: این تفاهمنامه بین نظام مهندسی و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، منعقد و مبادله شده است.
* پیگیری بحث ایمنی ساختمان‌ها و کارگاه‌های ساختمانی در فارس 
سیف زاده در ادامه به انعقاد تفاهمنامه‌ سازمان نظام مهندسی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه در راستای کاهش حوادث و تلفات در کارگاه‌های ساختمانی، منعقد شده است. 
به گفته او متأسفانه بخش قبل از مرگ  و میر ناشی از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی و به علت رعایت نشدن نکات ایمنی در کارگاه‌ها است.
رئیس سازمان نظام مهندسی فارس خاطر نشان کرد: براساس تفاهمنامه منعقد شده،  در بحث ایمنی ساختمان‌ها و کارگاه‌های ساختمانی، انجام بازدیدهای مشترک از کارگاه‌ها و آموزش مهندسان جوان ، در دستور کار قرار گرفته است.
به گفته سیف زاده اقدامات انجام شده در این حوزه در سطح کشور بی‌نظیر بوده و منجر به آموزش ۱۰۰ مهندس جوان شده است.
* تلاش برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس یکی از اقدامات شاخص سازمان نظام مهندسی کشور را تلاش برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی اعلام کرد  و گفت: به زودی با کشور افغانستان بر سر صدور خدمات فنی و مهندسی به تفاهم خواهیم رسید، این موضوع به دلیل شیوع کرونا با تاخیر مواجه شد اما در حال نهایی شدن است.
او گفت: استان فارس نیز در راستای صدور خدمات فنی و مهندسی، گام‌های خوبی را برداشته و این اقدامات همچنان تداوم خواهد داشت.
سیف‌زاده با اشاره به الکترونیکی شدن تمام خدمات ارائه شده توسط سازمان نظام مهندسی فارس، گفت: با فراهم شدن زیرساختهای لازم، در حال خاضر کمتر از ۱۰ درصد خدمات این سازمان در فارس نیازمند مراجعه حضوری است.
* برخورد شورای انتظامی  با ۱۳۰ تخلف محرز 
سیف‌زاده یکی از اقدامات مهم سازمان نظام مهندسی را نظارت دقیق بر روند ارائه خدمات فنی و مهندسی توسط اعضا عنوان و اضافه کرد: سال گذشته بیش از ۱۵۰ مورد شکایت به شورای انتظامی ارائه شده بود که در ۱۳۰ مورد پس از محرز شدن تخلف، برخورد قانونی با متخلف انجام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی در عین حال، تخلفات در این حوزه را بسیار محدود دانست و گفت: یکی از مسائل مهم که در کاهش تخلفات نقش اثرگذاری دارد، مبحث آموزش است که در این خصوص سازمان، تمدید و ارتقاء پروانه نظام مهندسی را منوط به طی دوره‌های آموزشی کرده است.
* هتل آسمان شیراز  در انتظار ارائه نظر کارشناسی متخصصان 
رئیس سازمان نظام مهندسی استان فارس  در ا‌دامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنکاران در خصوص وضعیت هتل آسمان توضیح داد و گفت: ارائه نظر کارشناسی نهایی در مورد هتل آسمان شیراز، به یک شرکت دارای تخصص سپرده شده است تا با بررسی همه جانبه آن، در خصوص وضعیت سازه و امکان تداوم فعالیت ساخت و ساز در آن، اظهار نظر کند.
مهندس سیف‌زاده همچنین از همکاری سازمان نظام مهندسی فارس در موضوع رانش کوه‌ در ارتفاعات شمال و شمالغرب شیراز، با دیگر دستگاه‌ها خبر داد و گفت: بررسی‌های لازم در محدوده منصورآباد انجام و منطقه به سه بخش قرمز، نارنجی و آبی تقسیم شده که در منطقه قرمز، ساخت و ساز کاملا ممنوع و در بخش نارنجی انجام کار عمرانی با ایمن‌سازی تحت نظارت مهندسان بلامانع اعلام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی فارس از تداوم بررسی‌ها توسط مشاور در خصوص موضوع رانش کوه در محدوده بلوار جمهوری اسلامی خبر داد و اظهار نظر را به اعلام نظر رسمی مشاور در این مورد، موکول کرد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما