امروز، پنج شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس: تنها یک چهارم آثار تاریخی فارس حریم مصوب دارد

 مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس گفت: در استانی که ۳ هزار اثر ثبتی دارد و ۵ اثر جهانی اعتبارات هیچ تناسبی برای حفاظت از این آثار وجود ندارد. حجم آثار و تعداد آثار با اعتبارات که به میراث فرهنگی اختصاص پیدا می‌کند کافی نیست. 
 استان فارس شاید در شمار معدود استان‌های کشور باشد که در هر شهر و شهرستانی از آن بتوان آثار شاخص تاریخی یا باستانی پیدا کرد. این استان به لحاظ غنایی که در آثار و میراث فرهنگی دارد همواره پذیرای گردشگران زیادی از سراسر دنیا بوده است.
اما تنها داشتن این میراث مهم نیست بلکه مسئله اصلی حفاظت و نگهداری آنها و انتقالشان برای نسل آینده است، موضوعی که همواره دغدغه دوستداران میراث فرهنگی بوده و خواهد بود.
کمتر روزی است که در اخبار درباره تخریب یک خانه تاریخی یا اثر میراثی در سراسر ایران خبری نشنویم یا این که با دیدن آثار تاریخی خراب شده آه حسرت نکشیم. در گفت‌وگو با مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس به تشریح دلایل این موضوع پرداختیم.
مصیب امیری در گفت‌وگو با تسنیم با بیان این که استان فارس هم به لحاظ تعداد و اهمیت بیشترین و پرتعدادترین آثار تاریخی کشور را در خود جای داده است اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 3 هزار اثر استان فارس در فهرست ملی به ثبت رسیده است و 5 اثر هم در میراث جهانی ثبت شده است.
وی با مقایسه این استان با کل کشور گفت: مقایسه با کل کشور نشان می‌دهد که از 33 هزار اثر تاریخی کشور که در فهرست ملی به ثبت رسیده است، بیشترین تعداد متعلق به استان فارس است، در حیطه آثار جهانی هم از 24 اثر جهانی ثبت شده 5 عنوان متعلق به استان فارس است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس افزود: به لحاظ اهمیت هم مهم‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی کشور در استان فارس است به عنوان مثال از دوره عیلامی یکی از پایتخت‌ها تحت عنوان «انشان» در استان فارس قرار دارد یا در دوره تاریخی در دوره هخامنشی و ساسانی هم مهم‌ترین و هم تعداد زیادی از آثار در استان فارس است، در دوره اسلامی هم بقاع متبرکه و مساجد و بناهای مذهبی بی‌شماری وجود دارند و شیراز هم به عنوان سومین حرم اهل بیت یکی از مؤلفه‌های پر اهمیت مذهبی 
است.
وی با تأکید بر این که از نظر میراث فرهنگی و وجود آثار تاریخی استان فارس شاخص است، بیان کرد: در بحث حفاظت از این آثار نیز از بیش از 3 هزار اثری که در فهرست ملی به ثبت رسیده بیش از 700 اثر دارای حریم مصوب است یعنی حدود یک چهارم دارای حریم مصوب است.
امیری تصریح کرد: در حیطه گردشگری نیز وقتی بیشترین و مهم‌ترین آثار در زمینه گردشگری طبیعی، تاریخی، مذهبی و گردشگری سلامت مربوط به استان فارس است، گردشگری استان فارس هم جایگاه ویژه‌ای دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس درباره ظرفیت اقامتی استان نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر 105 هتل و هتل آپارتمان در استان فارس داریم، بیش از 157 اقامتگاه بومگردی فعال در استان فارس و بیش از 135 مهمانپذیر در استان فارس که در مجموع میزان تخت‌های اقامتی در استان فارس بالغ بر 22 هزار تخت است و از نظر ظرفیت اسکان و اقامت در استان فارس خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته و از استان‌های پیشتاز 
است.
وی درباره حفاظت از آثار تاریخی عنوان کرد: این که میراث فرهنگی را به تنهایی متولی حفظ و حراست از آثار تاریخی بدانیم، عبارت سنگینی 
است.
امیری تصریح کرد: در کل کشور یک میلیون اثر تاریخی داریم که بخش زیادی ثبت ملی نشده است وقتی با این حجم از آثار مواجه هستیم نگهداری و حفاظت از آنها هم نیاز به اعتبارات زیادی دارد و هم نیاز به نیروهای زیادی برای حفاظت 
دارد.
وی گفت: میراث فرهنگی مدعی نیست که می‌تواند از همه آثار به خوبی حفاظت کند اما می‌شود با هم‌فکری سایر دستگاه‌ها از جمله اوقاف و شهرداری‌ها که مسئولیت دارند در حفظ آثار تاریخی کمک کنند و یا بسیاری از دستگاه‌های دیگر که بناهایی در اختیارشان است، حفاظت از این آثار را با جدیت بیشتری انجام داد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس بیان کرد: پس اگر یک همفکری و همکاری بین این دستگاه‌ها ایجاد شود می‌توان از آثار حفاظت بیشتری کرد. این همکاری در بسیاری از موارد در استان فارس رخ داده و توانستیم گام‌های مثبتی برداریم اما همه اقدامات هم کافی نیست.
وی با بیان این که وقتی از 3 هزار اثر ثبت شده در استان فارس یاد می‌کنیم تعداد نیروهایی که باید از این آثار حفاظت کنند هم مهم است، عنوان کرد: این افراد از نظر تعداد فوق‌العاده کم هستند به همین دلیل ما مردم را نیز حافظان میراث فرهنگی می‌شناسیم و انجمن‌های میراث فرهنگی به کمک میراث فرهنگی می‌آیند.
امیری تصریح کرد: اخیرا هم طرحی در کشور و استان فارس با عنوان «میراث‌بان» شروع شده که از طریق مردمی و همکاری مردم بتوانیم در جهت حفاظت آثار استان فارس نقش داشته باشیم اما هر چقدر این همکاری‌ها بیشتر باشد میراث فرهنگی هم می‌تواند در اجرای نقش حاکمیتی خود موثرتر عمل کند.
وی بیان کرد: اگر وظایفی که در قانون به عهده میراث فرهنگی گذاشته را با امکاناتی که در اختیار آن قرار داده‌اند مقایسه کنید هیچ توازنی بین وظایفی که بر عهده میراث فرهنگی گذاشته شده با امکاناتی که در اختیار میراث فرهنگی قرار می‌گیرد، وجود ندارد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس تصریح کرد: در استانی که 3 هزار اثر ثبتی دارد و 5 اثر جهانی اعتبارات هیچ تناسبی برای حفاظت از این آثار وجود ندارد. حجم آثار و تعداد آثار با اعتبارات که به میراث فرهنگی اختصاص پیدا می‌کند کافی نیست و باید در اعتباراتی که به ادارات کل و وزارت‌خانه اختصاص پیدا می‌کند به ویژه در اعتبارات عمرانی و جاری تجدید نظر شود.
امیری درباره تخریب آثار نیز گفت: تخریب همیشه وجود داشته، ممکن است در مقطعی طرح توسعه‌ای به طور مثال در زمینه راه‌سازی یا سدسازی بخواهد اتفاق بیفتد که آثار تاریخی را در معرض خطر قرار دهد یا به دلیل شرایط اقتصادی افرادی که یک خانه تاریخی در اختیارشان است ممکن است به این سمت گرایش پیدا کنند که برای ارزش افزوده بیشتر اقداماتی انجام دهند.
وی افزود: در سالیان اخیر نگاه به حفاظت میراث فرهنگی چه در بین مردم و چه در بین مسئولان افزایش پیدا کرده نمونه‌اش در استان فارس این است که بسیاری از مالکان در سال‌های اخیر بناها را مرمت کردند و با کاربری‌های متفاوت که می‌تواند در خدمت گردشگری یا میراث فرهنگی باشد اختصاص دادند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس تصریح کرد: باز هم کمک مردم و همکاری سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند میراث فرهنگی را در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی کمک کند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما