امروز، شنبه، ۹ بهمن ۱۴۰۰

عمق برخی از چاه‌های فارس به ۵۱۰ متر رسید

میانگین عمق چاه‌های استان فارس بیش از میانگین کشوری است و در برخی از مناطق عمق چاه‌های این استان به ۵۱۰ متر رسیده که در کل کشور بی‌سابقه است. 
با محدود شدن منابع آبی در استان‌ها به خصوص استان فارس مقوله جدیدی به علم شناخته شده انسانی اضافه شده است که آن نیز اقتصاد آب است اقتصادی که در تمامی زیرشاخه‌های علوم روابط انسانی وارد شده و تغییرات زیادی را نیز در آن به وجود آورده است.
اقتصاد آب به چگونگی تولید، توزیع و مصرف آب می‌پردازد. وقتی آب به عنوان یک کالا جنبه اقتصادی به خود می‌گیرد که به لحاظ منابع، کمیاب و به راحتی و بدون هزینه در دسترس قرار نگرفته باشد و تولید و توزیع آن هم با ارزش افزوده همراه است.
انحراف قیمت‌های نسبی از مقادیر تعادلی مهم‌ترین مشکل بخش آب محسوب می‌شود. این انحراف‌ها تبعاتی مانند افزایش روزافزون تقاضا، افزایش شدید هدررفت، کاهش شدید سرمایه‌گذاری و روزآمد نبودن فناوری تولید و عرضه آب را به دنبال داشته است.
توافق زیادی بین اقتصاددانان بخش آب وجود دارد که قیمت‌ می‌تواند نقش مهمی در مدیریت منابع آب ایفا کند؛ چه آنکه قیمت، ارزش و میزان کمیابی آب را به بهترین شکل ممکن انعکاس می‌دهد.
 پرفسور عزت‌اله رئیسی اردکانی، پدر علم هیدروژئولوژی ایران در خصوص وضعیت آب در استان فارس و به ویژه شهرستان‌های استان فارس گفت: استان فارس از شرایط بحرانی نیز گذشته است زیرا مدت‌های زیادی است که در خصوص مشکلات آبی در این استان صحبت شده است اما اقدامات عملی مناسبی تاکنون صورت نگرفته است.
رئیسی با بیان این که اسنادی وجود دارد که از 4دهه قبل نباید در برخی از شهرستان‌های استان نسبت به کشاورزی اقدام می‌شد، اظهار داشت: براساس آمارهایی که وجود داشته است نباید در برخی از نقاط استان همچون جهرم از حدود 40 سال قبل کشاورزی انجام می‌شد و این موضوع تا آنجا پیش رفته است که اکنون در برخی از نقاط استان فارس همچون جهرم عمق چاه‌ها به بیش از 500 متر رسیده است.
وی بیان کرد: با افزایش روز افزون مصرف و عدم‌مدیریت منابع آبی در استان، شاهد مصرف ذخایر زیرزمینی بوده‌ایم به گونه‌ای که لایه‌‌های پوسته زمین که میانشان آب وجو داشته است اکنون خالی است و برخی از فرونشست‌هایی که در استان روی داده به همین دلیل بوده است.
*مدیریت آب مورد غفلت واقع شده
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: در شرایط کنونی نباید دنبال مقصر باشیم بلکه باید راهکارهایی برای استفاده بهینه و مناسب برای استفاده از حداقل منابع آب موجود ارائه شود.
صادق حمیدیان بیان کرد: در طول سال‌ها مدیریت آب در کشور ما به دلایل مختلف مورد غفلت واقع شده و در شرایط کنونی کوتاه شدن دست منفعت و مصلحت‌طلبان از منافع آب، اجرای عدالت و قوانین یکسان برای همگان در هر سطح باید فصل‌الخطاب باشد.
وی معتقد است که وضعیت امروز آب در کشور نتیجه عملکرد بد در گذشته است.
*30 درصد خط انتقال آب روستاها فرسوده است
آنگونه که مدیرعامل آبفا روستایی بیان کرده است: 6 هزار کیلومتر از شبکه آب روستایی یعنی بیش از 30 درصد شبکه آب و فاضلاب روستایی استان فارس فرسوده است و برای اصلاح آن به 350 تا 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است این در حالی است که هر مشترک روستایی استان فارس ماهانه 25 متر مکعب آب مصرف می‌کند.
وی با بیان اینکه میزان هدررفت آب در شبکه آب‌رسانی روستایی استان فارس 35 درصد است، افزود: میانگین عمق چاه‌های استان فارس بیش از میانگین کشوری است و در برخی از مناطق عمق چاه‌های این استان به 510 متر رسیده که در کشور بی‌سابقه است.
آن چیزی که حائز اهمیت است تاثیر آب و وجود این مایه حیاتی بر زندگی افراد است و نباید فراموش کنیم که بهینه مصرف کردن منابع حیاتی شاید یکی از مصادیق اقتصاد آب باشد و اگر بهینه و صحیح مصرف نکنیم شاهد مهاجرت از مناطق جنوبی کشور به مناطق شمالی آن خواهیم بود و دیگر از استان فارس که مهد تمدن و توسعه‌یافتگی بشری بوده خبری نخواهد بود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما