امروز، دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس: در شرایط موجود روشن نگه داشتن چراغ هر کارخانه‌ یا معدن نوعی

زهرا مطهری - تماشا
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس معتقد است امروز فعالین اقتصادی در حوزه صنعت، معدن و تجارت در هزار توی مشکلات در زمینه های مختلف گرفتار شده اند. 
سهراب شرفی در گفتگویی با روزنامه «تماشا»، به مناسبت روز صنعت و معدن، بزرگداشت این روز را بهانه ای برای پاسداشت تلاش گسترده صنعتگران و معدن کاران می داند و می گوید: افرادی که در فضای موجود که عوامل مختلف از جمله شرایط تحریم، از دست رفتن برخی بازارهای هدف صادراتی و بحران بیماری کرونا، نفس اقتصاد را گرفته است، توانسته اند رسالت خود را به سرانجام رسانده و فعالیت و اشتغال خود را محفوظ نگه دارند، کاری بزرگ و ستودنی انجام داده اند.  
وی عنوان می کند: در شرایط موجود و با توجه به فضای سخت حاکم بر جامعه روشن نگه داشتن چراغ کارخانه و معدن، نوعی عبادت است. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با عنوان اینکه، سالانه روز صنعت و معدن در سراسر کشور، گرامی داشته شده و از فعالین این عرصه قدردانی به عمل می آید، می گوید: امسال در شرایط و در شرایط موجود حاکم بر جامعه، باید به تلاش این فعالین اقتصادی خسته نباشید  ویژه گفته شود. 
شرفی به مشکلات عدیده موجود در مسیر فعالیت اقتصادی صنعتگران و معدن کاران اشاره و اظهار می کند: اگر بخواهیم با روش گذشته که کشور مملو از منابع نفتی و بادآورده بود شرایط اقتصادی موجود را مدیریت کنیم قطعاً سال های سختی را پیش روی خواهیم داشت. 
وی به مشکلات حوزه تقنینی و قوانین مازاد و دست و پاگیری که همواره دست اندازی جدی برای فعالیت های تولیدی ایجاد کرده است اشاره می کند و می گوید: اگر امروز مجلسیان ما متوجه قوانین دست و پاگیر به عنوان عامل بازدارنده رونق تولید و رشد اقتصادی نشوند، ما باز هم از قافله جهان عقب تر خواهیم افتاد و روز به روز در حوزه اقتصاد مشکلات جدیدتری گریبان ما را خواهد گرفت. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس اذعان 
می کند: در شرایط موجود مجریان قوانین باید ریسک پذیری را پیشه کرده و برای نجات اقتصاد کشور از بیماری سخت فعلی خود را به خطر بیندازند. 
شرفی که معتقد است فضای اقتصادی که در گذشته بر کشور حاکم بوده است دیگر بر نخواهد گشت، 
می گوید: در گذشته منابع انبوه و گسترده ای در اختیار دولتمردان بوده و متأسفانه در چهل سال گذشته از منابع موجود در کشور بهره برداری مطلوبی صورت نگرفته است. 
در طول سال های گذشته کشور ما از قافله پیشرفت جهانی عقب مانده و در حوزه تقویت زیر ساخت ها درجا زده ایم؛ این زیرساخت ها مشتمل بر بسیاری از زیرساخت از جمله زیرساخت های صنعتی و صادراتی بوده است. 
به گفته وی امروز صنعت ما با مشکل جدی حمل و نقل روبرو است و متأسفانه افزایش روزانه قیمت های حمل و نقل،  ما را به تدریج از برخی میدانی های رقابت خارج می کند. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر ضرورت اصلاح تعرفه های سنگین حمل و نقل اظهار می کند: متأسفانه در شرایط موجود دیوارهای حمل و نقل ما بلند است و متولیان دولتی به جای کوتاه کردن این دیوارها و گسترش تقویت صنعت تولید کامیون های حمل و نقل و یا راه اندازی بخش مونتاژ و یا فراهم کردن زمینه واردات ملزومات این حوزه بدون عوارض سنگین  در راستای نجات صنعت باقی مانده، تمام فعالیت های صنعتی را فدای این دیوار بلند و تعرفه های بی حساب و کتاب آن کرده اند. 
به اعتقاد شرفی یکی از دلایل اساسی شرایط بحرانی مذکور این است که تصمیم گیرندگان اقتصادی و افراد واقع در رأس هرم اقتصادی کشور از دانش کافی و وافی برخوردار نیستند و این عارضه ای است که مجلس ما نیز به آن دچار است. 
وی با اشاره به اینکه نپیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، می تواند اقتصاد کشور ما را روز به روز بیشتر زمین گیر کند می گوید: متأسفانه تا به امروز منابع زیادی در اختیار دولتمردان اقتصادی کشور بوده و از این رو در هیچ شرایطی دولتمردان ما مشکلات و سختی هایی که بخش خصوصی، برای کسب درآمد متحمل شده است را درک نکرده اند و تا زمانی که دولتمردان ما این سختی ها را درک نکنند بعید است که دست به عملکردی جهشی و انقلابی در حوزه اقتصاد بزنند. 
این فعال اقتصادی لازمه جبران عقب افتادن از قافله اقتصاد جهانی را تصحیح قوانین می داند و می گوید: تا زمانی که دولتمردان اقتصادی و مجلسیان ما متوجه طناب آویخته بر گردن صنعت و تولید نشوند و بخش خصوصی برای تجزیه و تحلیل مسائل صاحب کرسی در مجلس نباشد، امیدی به بهبود شرایط موجود و بهبود حال صنعت و تولید نیست. 
شرفی با عنوان اینکه برای نجات اقتصاد کشور باید اهمیت بیشتری به بخش خصوصی داده شود و از توانایی، دانش و تخصص تشکل های این بخش استفاده شود می گوید: استفاده از ظرفیت ها و توانایی های بخش خصوصی مخلص، می تواند باعث سامان دهی شرایط از دست رفته اقتصادی موجود 
باشد. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت البته از عملکرد گروهی که به نام بخش خصوصی به این ظرفیت ملحق شده اند هم انتقاد می کند و می گوید: متأسفانه در 
برهه ای از زمان عده ای با سودای کسب منافع شخصی به بخش خصوصی ورود کرده و تا حد امکان مسیرهای انحرافی و رانتی را دامن زده و برچسب هایی را به این بخش چسباندند.
 این افراد به جای استفاده از دانش خود در راستای تقویت بنیه بخش خصوصی از منابع کشور در راستای منافع شخصی بهره بردند. 
شرفی معتقد است: بخش خصوصی واقعی کسانی هستند که از کف کارگاه ها، بازار، کارخانه ها خاک خورده و از کوچکی به بزرگی رسیده اند. 
وی اذعان می کند: امروز اگر از اختلاس های ریز و  درشت دم زده می شود باید بدانیم اینگونه عملکردها مربوط به فعالین واقعی بخش خصوصی نبوده و این کارنامه مربوط به افراد ذی نفوذی است که میدان برای غارت منابع برای آنان فراهم شده است. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام سپاس و قدردانی از عملکرد تمام فعالین اقتصادی، صنعتگران و معدن کاران می گوید: گرامیداشت روز صنعت و معدن به این خاطر است که فعالین اقتصادی ما در این حوزه بدانند قدردان فعالیت ها و زحمات آنها بوده و هستیم و از کنار جانفشانی های آنان بی تفاوت نمی گذریم. 
شرفی همچنین با اشاره به اینکه متولی برگزاری روز صنعت و معدن خانه صنعت، معدن و تجارت است، می گوید: اخیراً با تفویض بخشی از اختیارات دولت و وزارت صمت به خانه های صنعت معدن و تجارت مسیری برای این تشکل ها گشوده است که در راستای آن می توان امیدوار بود که در سال های آینده با کاهش بروکراسی و روان کردن مسیرهای تولید و 
سرمایه گذاری بتوانیم به فعالین این حوزه خدماتی را ارائه دهیم.  

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما