امروز، شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹

۱۰ اشتباه رایج در شارژ کردن تلفن همراه که اغلب ما مرتکب می شویم

شاید ندانید اما نحوه شارژ کردن تلفن همراه‌ نه تنها در بحث مصرف برق و ایمنی، بلکه در طول عمر باتری هم تأثیرگذار است. باتری‌های موبایلی که امروزه استفاده می شوند بر اساس تعداد مشخصی چرخه شارژ عمل می کنند و برای آنکه دوام آن ها را بیشتر کنید، توصیه می شود هرگز نه اجازه دهید تلفن همراه‌ ۱۰۰ درصد شارژ شود و نه به صفر برسد.
در ادامه به چند اشتباه رایج در شارژ کردن تلفن همراه می پردازیم و با نحوه صحیح انجام کار آشنا می شویم.
۱- شارژر را در پریز برق رها می کنید
 شارژر تا زمانی که به پریز وصل باشد برق مصرف می کند، حتی اگر تلفن همراهی به آن وصل نباشد. این کار هزینه مصرف برق را بیشتر می کند. به علاوه از بخش تبدیل شارژر، گرمایی ساطع می شود که می تواند به تدریج انباشته شود و باعث آتش گرفتن وسایل نزدیک به خود شود، یا اگر رطوبت هوای اتاق به اندازه کافی باشد، این مسئله می تواند زودتر باعث آتش سوزی شود.
پس هر زمان که کارتان با شارژر تمام شد حتماً آن را از پریز خارج کنید.
۲- باتری را ۱۰۰ درصد شارژ می کنید
 اگر همیشه باتری موبایل را ۱۰۰ درصد شارژ 
می کنید باید بدانید که این کار باعث کوتاه شدن عمر باتری آن می شود. علت این مسئله آن است که هر باتری تعداد مشخصی چرخه شارژ دارد و اگر هر بار آن را ۱۰۰ درصد شارژ کنید، این چرخه‌ها زودتر به پایان می رسند.
قاعده کلی آن است که باتری را فقط ماهی یک بار به طور کامل شارژ کنید و در بقیه مواقع شارژ موبایل را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.
۳- برای شارژ مجدد گوشی، تا خالی شدن کامل باتری صبر می کنید
 اینکه اجازه دهید باتری کامل خالی شود هم درست نیست. همانطور که گفته شد، عملکرد 
باتری‌های جدید لیتیومی عرضه شده بر اساس تعداد مشخصی چرخه شارژ است. پس اگر بگذارید باتری کاملاً خالی شود، رفته رفته از طول عمر باتری کاسته خواهد شد.
۴- تلفن همراه را شب تا صبح در شارژ 
می گذارید
 وقتی تلفن همراه را شب تا صبح در شارژ میگذارید، هم برق را هدر می دهید هم باتری موبایل بیش از حد لازم شارژ می شود. این کار هم به چرخه های شارژ باتری صدمه می زند.
به علاوه این کار باعث داغ شدن بیش از اندازه تلفن همراه و وارد شدن صدمه به آن می شود.
۵- از گوشی در شارژ استفاده می کنید
 وقتی باتری تلفن همراه در حال شارژ شدن است نباید آن را مصرف کنید. این کار فشار بیش از اندازه به باتری وارد می کند چرا که مجبور به انجام همزمان دو کار می شود.
اگر کسی با شما تماس گرفت می توانید گوشی را از شارژ درآورید (و همینطور شارژر را از پریز برق) و بعد از پایان مکالمه، آن را دوباره به شارژ بزنید.
۶- تلفن همراه را حتی وقتی باتری هنوز به ۲۰ درصد نرسیده شارژ می کنید
 شارژ مداوم تلفن همراه اشتباه است چون این کار 
می تواند باعث شود باتری کمتر از آن که باید دوام آورد.
بهترین راه برای استفاده از باتری تلفن همراه این است که آن را فقط زمانی که واقعاً لازم است شارژ کنید، یعنی وقتی که به زیر ۲۰ درصد، اما دست کم تا ۵ درصد رسید.
۷- گوشی را با قابش شارژ می کنید
 یکی از دشمنان اصلی باتری گوشی گرما است و وقتی گوشی خود را با قابش شارژ می کنید، باعث می شوید گرمایی که در حین شارژ تولید می شود راهی برای خروج پیدا نکند. این مسئله باعث 
می شود باتری و دیگر اجزای داخلی گوشی داغ کنند.
قبل از شارژ کردن تلفن همراه‌تان قاب آن را درآورید تا باتری بتواند «نفس بکشد».
۸- از شارژرهای متفرقه و ارزان قیمت استفاده می کنید
 هر تلفن همراهی یک شارژر سازگار با خودش دارد و برای شارژ کردن آن نباید از شارژر برند یا مدل دیگری از تلفن همراه استفاده کنید. اگر از شارژر مخصوص موبایل استفاده نکنید، مقدار برقی که هنگام شارژ به باتری تلفن همراه منتقل می شود یا خیلی کم خواهد بود یا خیلی زیاد. این مسئله ممکن است باعث داغ شدن بیش از اندازه گوشی یا کند شدن فرآیند شارژ شود.
بهترین شارژر برای تلفن همراه شما همانی است که هنگام خرید آن به شما تعلق گرفته. اگر شارژرتان خراب یا گم شد، می توانید یکی دیگر از آن بخرید ولی حتماً مطمئن شوید که از همان مدل باشد.
۹- از اپلیکیشن های غیرمعتبر برای مدیریت باتری تلفن همراه استفاده می کنید
 استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص برای نظارت بر عملکرد باتری تلفن همراه می تواند مفید باشد، اما باید دقت داشته باشید که از چه اپلیکیشنی استفاده می کنید. اپلیکیشن هایی که سازنده شناخته 
شده‌ای ندارند و از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند امتیازی دریافت نکرده‌اند، ممکن است به باتری تلفن همراه شما فشار وارد کنند و روی دستگاه شما آگهی های تبلیغاتی نصب کنند.
قبل از استفاده از هر اپلیکیشنی حتماً همیشه منبع آن را چک کنید تا از قابل اعتماد بودن آن مطمئن شوید.
۱۰- تلفن همراه را با لپ تاپ شارژ می کنید
 از لپ تاپ برای شارژ تلفن همراه زیاد استفاده 
می شود، اما در این حالت کار شارژ بیشتر طول 
می کشد تا وقتی که گوشی خود را مستقیم از طریق پریز برق شارژ کنید و حالت شارژ سریع باتری هم فعال نمی شود.
اگر می خواهید گوشی خود را سریع‌تر و به بهترین شکل ممکن شارژ کنید، باید همیشه از پریز برق استفاده کنید.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما