امروز، دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

موفقیت کارشناس شرکت گاز فارس در اختراع ابزار مخصوص تزریق گاز

کارشناس ارشد تعمیرات گازرسانی شیراز موفق به طراحی و تولید ابزار مخصوص چرخش کارتر زین شبکه پلی اتیلن شد.
سید حسین سجادیان کارشناس توسعه شبکه و ابزار دقیق شرکت گاز فارس با همکاری عبدالعلی رحیمی، با هدف افزایش دقت در عملیات انشعاب گیری و امکان بازدید لحظه ای در زمان تزریق گاز، موفق به طراحی و ساخت آچار مخصوص هات تپ مؤثر در کاهش تنش در سدل شبکه های پلی اتیلن شد. مخترع این ابزار توضیح می دهد: پس از نصب اتصالات انشعاب گیری پلی اتیلن به روش الکتروفیوژن، نوبت به تزریق گاز به وسیله زین انشعاب می رسد. 
زین انشعاب و کاتر موجود در آن با چرخش داخل رزوه زین، لوله را سوراخ و گاز را  به سمت علمک تزریق می کند.
در زمان به چرخش در آوردن کاتر به وسیله آچار، زاویه و نیرو در جهت عمود وارد شده و سیستم دچار آسیب می شود که علاوه بر خرابی زین و نشت گاز و اعمال هزینه، مخاطرات ايمني را نیز در بر دارد.
وی با بیان این که آچار مخصوص هات تپ با هدف رفع مشکلات مذکور و همچنین هدايت صحيح آچار و انتقال گشتاور ساخته شده است،  
می گوید: طراحی ابزار مخصوص باعث کاهش انتقال شوک از آچار به کاتر، تعدیل ارتعاشات دوار به وجود آمده، انتقال گشتاور و نیرو مناسب، همترازی بین آچار و کاتر در زمان زاویه دار بودن رابط ، دقت بالا در انجام عملیات انشعاب گیری و امکان بازدید لحظه ای ونظارت کامل روند مراحل عملیات در زمان تزریق گاز می شود.
به گفته این مخترع جوان، با توجه به گازدار بودن شبکه پلی اتیلن، این وسیله ضمن انتقال گشتاور به کاتر زین، امکان بالابردن ضریب ایمنی و خنثی کردن ارتعاشات و جبران نامیزانی ها و تاثیر بر فرکانس طبیعی سیستم و در نتیجه حذف تنش های شکننده زین و یا هرز شدن حدیده را دارد.
این اختراع به شماره 99146 در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.
این ابزار در حال حاضر  با قابلیت تنظیم شدن بر روی تمامی قسمت های کاتر و سبک و قابل حمل بودن در انشعاب گیری و بازرسی فنی تعمیرات پروژه های گازرسانی منطقه ۲ شیراز استفاده می شود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما