امروز، شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس: ۴۵۵ مورد بحران سال ۹۸ در فارس رخ داد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس چهارشنبه در نشست پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران استان فارس بیان کرد: در سال ۱۳۹۸، ۴۵۵ مورد بحران در این استان رخ داد که از جمله آنها می‌توان به سیل روزهای پنجم و ششم فروردین‌ماه، رانش کوه، فرونشست زمین، سرمازدگی، آتش سوزی، زلزله خان زنیان و بیماری کرونا اشاره کرد.
رحیم آزادی افزود: مخاطرات اصلی مانند زلزله، آتش‌سوزی و سیل با مدیریت خوب دستگاه‌های اجرایی استان فارس به شیوه‌ای مناسب کنترل شد.
وی ادامه داد: همچنین در سال ۹۸ براساس گزارش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، ۲۶۰ فقره آتش سوزی در ۵۷۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان رخ داد که این رقم در سال ۱۳۹۷، ۱۰۲ فقره آتش سوزی در ۴۸۰ هکتار اتفاق افتاد.
آزادی، در مورد اقدامات آموزشی و پیشگیرانه که در سال ۹۸ در فارس با هدف آمادگی در مواقع بحران انجام شد، گفت: در هشت هزار مدرسه مانور ایمنی در برابر زلزله برگزار و همچنین با هجوم ملخ‌های صحرایی نیز مقابله شد.
* مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس: انسان، عامل ۹۵ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌هاست
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس هم در این جلسه با بیان اینکه عامل حدود ۹۵ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، انسان است، اظهار داشت: ۱۰ تا ۱۵ درصد حریق‌ها عمدی و ۸۰ تا ۹۰ درصد آنها غیرعمدی است.
شهرام منتصری افزود: نقشه پیش‌بینی خطر آتش سوزی استان فارس در سه دسته عادی، نیمه بحرانی و بحرانی تهیه شده و این اداره کل تا کنون اقدامات خوبی برای پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی انجام داده است.
وی ادامه داد: کمبود اعتبارات لازم برای خرید وسایل اطفای حریق و راه‌اندازی شبکه رادیویی، کمبود نیروی انسانی در امر اطفای حریق، کمبود قرقبان فصلی در مناطق بحرانی، عدم تجهیزات به روز در حوزه اطفای حریق و نبود اعتبار مورد نیاز برای اجاره بالگرد از جمله مشکلات موجود برای مقابله با آتش‌سوزی در عرصه منابع طبیعی است و از این رو خواستار تخصیص اعتبار برای رفع این مشکلات هستیم.
* رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس: پیش‌بینی ادامه هجوم ملخ‌ها در فارس تا اواسط تیرماه ۹۹
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز در این نشست گفت: با وجود هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع و باغ‌های این استان اما به دلیل اقدامات به موقع همکاران این سازمان، مشارکت کشاورزان و برخی اداره‌ها تا کنون گزارشی از خسارت جدی به عرصه‌های کشاورزی و منابع طبیعی فارس دریافت نشده و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط تیرماه ۹۹ هجوم جدید این آفت به کشور و همچنین این استان ادامه داشته باشد که بدون تردید مقابله با آن نیز تداوم خواهد داشت.
محمدمهدی قاسمی افزود: برای مقابله با این آفت مضر، تامین و تدارک امکانات و اعتبارات برای خرید سموم، سمپاش‌های اختصاصی، اجاره خودرو، تراکتور و هزینه‌های کارگری، از نیازهای ضروری این سازمان است.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها به ۱۵سانتی و در زمره مضرترین آفات نباتی به شمار می‌آیند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما