امروز، شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

استقرار مشاغل آلاینده و مزاحم در بافت و حریم شهری مشکلات بی‌شماری را به همراه آورده است

حسین حسن پور - تماشا
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز ضمن انتقاد از عدم خروج کارخانه های آلاینده به خارج از شهر شیراز، اظهار کرد: استقرار مشاغل آلاینده و مزاحم در بافت و حریم شهری مشکلاتِ بی شماری را به همراه می آورد.
دکتر علی ناصری در نطق پیش از دستورش در جلسه روز گذشته شورا با بیان اینکه در شرایط کنونی ضمن رشد روزافزون جمعیت در شهر شیراز، ما با چالش های بسیاری در زمینه های مختلف از جمله آلودگی زیست محیطی، بد مَسکنی، ترافیک شهری، کمبود سرانه های خدماتی روبرو هستیم، گفت: رشد روزافزون شهرها که بعضا با توسعه ناپایدار همراه است، سبب یک نظام کالبدی غیر مؤثر شده و موجب بروز ناهنجاری های 
متعدد در کلانشهرها گردیده از این رو استقرار مشاغل آلاینده و مزاحم در بافت و حریم شهری مشکلاتِ بی شماری را به همراه می آورد.
وی افزود: این در حالی است که شیراز به عنوان هشتمین کلانشهر آلوده کشور به خاطر توسعه سریع با مسئله آلودگی هوا مواجه است. آلودگی های زیست محیطی و هوای شهر شیراز نشأت گرفته از صنایع آلوده کننده ای همچون کارخانه روغن نباتی، کارخانه سیمان، کارخانه پشم شیشه، کارخانه لاستیک سازی دنا و کارخانه نشاسته گیری و نیز منابع خانگی و تجاری و وسایل نقلیه موتوری می باشد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه منابع آلاینده مذکور سبب انتشار گازهای آلاینده دی اکسید کربن، اکسیدهای ازت، گرد و غبار، ذرات معلق، هیدروکربن ها و اکسیدهای گوگرد است که در روزهایی که پدیده اینورژن رُخ می دهد هوا از نظر میزان مونوکسید کربن و ذرات معلق از حد مجاز آلوده تر است که  عامل اصلی ایجاد آن ترافیک و تردد خودروها و صنایع آلاینده در بافت شهری است، اظهار کرد: خودروها حدود ۸۵۰۰۰ لیتر بنزین و ۱۵۰۰۰ لیتر گازوئیل مصرف می کنند که حدود ۳۲ تن مونوکسیدکربن و ۳ تن هیدروکربن ها و ۸/۰ تن اکسیدهای نیتروژن تولید کرده بطوری که میزان آلاینده ها در بعضی روزها بیشتر از حد مجاز بوده این در حالی است که در 
ماه های تابستان غلظت گرد و غبار  نیز بطور فزاینده ای بالا رفته و موجب کاهش بیش از پیش کیفیت هوا در کلان شهر شیراز می شود.
* کارخانه پشم شیشه باید از شیراز خارج شود
دکتر ناصری گفت: در این اثنای کارخانه پشم شیشه و چند کارخانه آلاینده دیگر در شهر شیراز سبب ایجاد مخاطراتی برای سلامت و ایمنی شهروندان شده است. کارخانه پشم شیشه در سال ۱۳۴۸با ظرفیت ۳۰ تن انواع پشم شیشه در زمینی به  مساحت قریب ۱۳ هکتار در منطقه احمدآباد شیراز احداث شد.
وی افزود: قریب ۵۰ سال از عمر این کارخانه می گذرد این شركت كه سازنده عایق های رطوبتی(پشم شیشه) و محصولات موسوم به ایزوگام است در سال ۱۳۵۷در محله احمدآباد شیراز فعالیت خود را آغاز كرد که همینک این محله یكی از پرجمعیت ترین محله های شیراز واقع در پشت باغ جنت است که این کارخانه بدلیل فرسودگی و نیز قرار گرفتن درمنطقه مسکونی لازم است هرچه سریعتر از شیراز خارج شود.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز اظهار کرد: یادآوری می نمایم با 
پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست استان در سال ۹۰ جلسه ای با موضوع انتقال کارخانه پشم شیشه در فرمانداری شیراز تشکیل و مقرر شد این جلسه آخرین جلسه رسیدگی به وضعیت کارخانه مذکور باشد و در صورت عدم اجرای مصوبات، جلسه بعد در شورای تأمین شهرستان مطرح گردد. همچنین یک فرصت ۳۰ روز داده شد تا برنامه زمانبندی انتقال این واحد آلاینده به منطقه ویژه، ارائه گردد. متولیان محترم شركت پشم شیشه سال هاست كه برای جا به جایی كارخانه تعهد 
می دهند ولی به وعده خود عمل نمی كنند. مدیران شركت پشم شیشه ایران در كارگروه كاهش آلودگی هوای شیراز بر اساس برنامه زمان بندی كه خودشان ارائه كردند متعهد شدند تا پایان سال۹۶ فعالیت كارخانه را در محل فعلی تعطیل و آن را به منطقه ویژه اقتصادی شیراز منتقل كنند كه این مساله در كارگروه كاهش آلودگی هوای شیراز نیز به تصویب رسیده اما متاسفانه با گذشت قریب به ۳۰ ماه از مصوبه كارگروه كاهش آلودگی هوای شیراز، كارخانه پشم شیشه هنوز به منطقه ویژه اقتصادی شیراز منتقل نشده و فعالیت خود را در محل فعلی تعطیل ننموده است.
وی افزود: در مصوبه كارگروه كاهش آلودگی هوای شیراز مقرر شده بود اگر مدیران شركت پشم شیشه ایران در شیراز به وعده خود مبنی بر انتقال این كارخانه در مهلت تعیین شده اقدام نكنند طبق قوانین شهرداری ها می توان به عنوان 
كارگاه های مزاحم شهری از ادامه فعالیت این كارخانه جلوگیری كرد. لازم می دانم که نظر همکاران محترم را به این نکته جلب کنم که در حال حاضر بیش از دو سال است که از آن تاریخ می گذرد.
* کارخانه روغن نباتی پر مخاطره برای شهر شیراز است
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با بیان اینکه کارخانه روغن نباتی یکی دیگر از کارخانه های آلاینده شیراز است که در سال۱۳۳۳ 
راه اندازی شده است و از سال ۱۳۳۶ شکواییه مردمی از مشکلات زیست محیطی کارخانه تا کنون ادامه دارد، اظهار کرد: موضوع انتقال کارخانه از سوي محيط زيست از سال ۱۳۵۹ مطرح شد و از سال ۱۳۷۰ مقرر گرديد که کارخانه طي يک برنامه زمانبندي به خارج شهر منتقل شود اما تاکنون سه نوبت حريق در کارخانه اتفاق افتاده ؛ یک بار در سال ۱۳۷۴ در بخش سيلويِ نگهداريِ دانه هاي آفتابگردان و دیگری در سالهاي ۱۳۸۱ و۱۳۹۲ آتش سوزی در این کارخانه رُخ داده که با توجه به تراکم بناها در ردیف موقعیتیِ با درجه مخاطره بالا قرار دارد.
دکتر ناصری با بیان اینکه اینها همه در حالی است که در سال ۱۳۸۹ قطعه زميني در منطقه ويژه اقتصادي به منظور جابجايي و انتقال واحد، مکان يابي و معرفي گرديد. براساس جدول زمانبندي ارائه شده ساخت کارخانه جديد باید تا تيرماه ۹۶ به اتمام رسیده و انتقال صورت می گرفت، گفت: در همین راستا با پیگیری و هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست استان در تاریخ ۲۰ آذر سال ۹۲ در جلسه ای که در دفتر دادستان و با حضور مدير كل هماهنگي امور اقتصادي استانداري تشکیل گردید، مقررشد با توجه به واگذاري زمين به كارخانه، پرونده واحد در كميسيون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداري مطرح و هر سه ماه يکبار محل جديد احداث كارخانه بازديد و در صورت عدم پيشرفت فيزيکي نسبت به تعطيلي واحد اقدام گرددکه متأسفانه در طي سال هاي گذشته هيچ اقدام خاصي در مکان جديد صورت نگرفته است لذا در تاريخ ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۹۵ جلسه اي در دادستاني تشکيل و مقرر گرديد تيم کارشناسي به مدت ۲ ماه (هر دوهفته يک بار) از واحد بازديد و گزارشات لازم از طريق شهرداري به دادستاني 
اعلام گردد.
* واحدهای نشاسته‌سازی مهدی‌آباد شيراز یک واحد مزاحم شهری است
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با بیان اینکه واحدهای نشاسته سازی مهدی بيش از ۳۰ سال از استقرار واحدهاي نشاسته سازي آداك، ممتاز و خوشه در منطقه مهدي آباد شيراز مي گذرد، اظهار کرد: با توجه به توسعه و گسترش بافت شهري و ساخت و سازهاي مسكوني، در حال حاضر موقعيت مكاني اين واحدها به دليل واقع شدن در محدوده شهر شيراز مغاير با ضوابط استقرار صنايع ( مصوبه هيات محترم وزيران ) بوده و در رده صنايع مزاحم شهري مي باشند.
دکتر ناصری گفت: در سال ۹۶ براساس بازديد كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، مشاهده شد كه پساب خروجي واحدها، توسط لوله هاي مخفي در زيرزمين به مسيل مجاور تخليه مي گردد. اخطاريه و اقدامات قانوني لازم اعمال شد و نهايتاً لوله هاي فوق الذكر جمع آوري و پس از مسدود شدن، كانال سلطان آباد در محدوده مجاور با واحدها، توسط خود واحد ها پاكسازي و لايروبي شد باعنایت به موقعيت نامناسب واحدهاي مذكور، امكان تخليه فاضلاب های مشمئزکننده به كانال مجاور در هر زماني محتمل مي باشد.
وی افزود: به منظور رفع كامل مشكلات زيست محيطي منطقه مهدي آباد وكانال سلطان آباد پيشنهاد می گردد شهرداري منطقه ضمن پاكسازي و لايروبي كانال دفع آب هاي سطحي، به استناد بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداري ها، نسبت به انتقال و جابجايي واحدهاي مذكور اقدام نمايد.
* نباید ساخت و سازهای بدون ارزیابی در دالان هوایی شیراز انجام شود
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با بیان اینکه در کنار انتقال کارخانه های آلاینده لازم است اقدامات تکمیلی را اعمال نمود  که از آن جمله می توان به جلوگیری از ساخت و سازهایی که بدون ارزیابی های زیست محیطی در ورودی دالان هوایی شیراز انجام می شود، اظهار کرد: همچنین فراهم کردن شرایط گاز سوز کردن خودروها، تقویت سیستم حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و تشویق مردم به استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی، اسقاط خودروهای مستهلک، گسترش سیستم معاینه فنی خودروها تأکید کرد. همچنین مناطق صنعتی با دقت نظری بیشتری تعیین گردد به گونه ای که آلودگی ناشی از آنها توسط باد به درون شهر منتقل نگردد که این موضوع در رویکرد آتی کیفیت هوای کلان شهر شیراز بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: در پایان به منظور حفظ و ارتقای سلامتی شهروندان بر اتخاذ تمهیدات لازم جهت در دستور کار قرار دادن وضعیت ساخت و سازها در مسیر ورودی هوای شهر شیراز و نیز  انتقال و نوسازی مشاغل و صنایع آلاینده از سوی متولیان امر از جمله شهرداری شیراز، سازمان راه و شهر سازی، سازمان صمت و محیط زیست و مسئولان استانداری فارس تأکید و اصرار 
می نمایم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما