امروز، جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

۱۱۲ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۸

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام داشت: در سال 98 تعداد 112 مجوز مشاغل خانگی فرهنگ و هنر در استان ادب پرور فارس و شیراز پایتخت کتاب ایران، صادر شده است. 
صابر سهرابی، با اشاره به اینکه یکی از راههای تحقق 
سیاست های رونق اقتصاد فرهنگ و هنر، توسعه مشاغل کوچک و متوسط به طور عام و توسعه مشاغل خانگی به طور خاص با هدف افزایش درآمد و ثروت در جامعه اهالی فرهنگ، ادب و هنر است، گفت: به منظور ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، افزایش خوداشتغالی و درآمدزایی توسط هنرمندان در سال 1398 برای 112 نفر از متقاضیان مجوز فعالیت صادر شد. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس اظهار داشت: مبلغ 6 میلیارد و 820 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه با تأیید کارگروه اشتعال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان ها، تصویب و متقاضیان به بانکهای رفاه و توسعه تعاون معرفی شده است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با بیان اینکه کسب و کار و مشاغل خانگی یکی از زمینه‌های افزایش مشارکت مردم در اقتصاد و از جمله راهکارهای مناسب برای توسعه اشتغال های خرد و متوسط به ویژه برای بیکارانی است که دارای مهارت کافی در انجام برخی از کارها هستند، اما به دلیل بازار نامناسب اشتغال نمی توانند جذب بازار شوند، افزود: از این تعداد 9 طرح شامل مشاعل خانگی پشتیبان و 103 طرح مشاغل خانگی مستقل می باشد.
این مدیر فرهنگی همچنین تصریح کرد: قابلیت انجام این نوع کسب و کار در «منزل» سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود، که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و آشنایان و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد ـ شاگردی و... اشاره نمود.
خاطر نشان می گردد؛ مجوزهای فعالیت مشاغل خانگی بخش فرهنگ و هنر به صورت مشترک با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان، در 9 رسته و در 134 رشته شغلی صادر می شود؛ پژوهشگری، نشریات مکتوب (31 رشته)، طراحی (8 رشته)، طراحی و دوخت انواع لباس و مد (12رشته)، نرم افزار و رسانه برخط(22رشته)، هنرهای نمایشی(6 رشته)، بازی های رایانه ای(32 رشته)، هنرهای حجمی(12 رشته)، هنرهای شنیداری(10رشته) است و دارابودن مدرک تحصیلی یا مهارتی مرتبط، نمونه کار قابل قبول، کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان، ... از جمله مدارک مورد نیاز بوده و هنرمندان حائز شرایط برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تماس حاصل نمایند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما