امروز، جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

افزایش خدمات پیشگیری و کنترل بیماری کووید-۱۹ در مناطق حاشیه‌نشین شهر شیراز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان روند صعودی ابتلا به کروناویروس در شیراز، از افزایش خدمات پیشگیری و کنترل بیماری کووید19- در مناطق حاشیه نشین شهر شیراز خبر داد.
دکتر «مهرزاد لطفی» افزود: یکی از سرفصل های مهم مدیریت بیماری کووید ۱۹ که در استان فارس مورد توجه قرار گرفته، افزایش امکان غربالگری در جامعه و توسعه دسترسی به خدمات سلامت است که این امر در مناطق حاشیه نشین، از اهمیت ویژه تری برخوردار خواهد بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: پایش کارشناسانه آمارهای روزانه به دست آمده از 
تست های انجام شده در مراکز ۱۶ ساعته درمان سرپایی کرونا و بالا بودن موارد مثبت در مناطق حاشیه شهر نیز در این زمینه موجب تقویت این دیدگاه شده و با برنامه ریزی های صورت گرفته، خدمات پیشگیری و کنترل بیماری کووید19- در مناطق حاشیه نشین شهر شیراز توسعه می یابد.
او با تبیین نگاه ویژه به مردم حاشیه شهرها و مناطق کم برخوردار و ارایه خدمات به خصوص در حوزه بهداشت و درمان به عنوان یکی از اولویت های دولت دهم و یازدهم، ادامه داد: با توجه به اینکه در این مناطق، مشاغل بیشتر به صورت آزاد بوده و اغلب با رفت و آمد بالا در سطح شهر همراه است که افزایش خطر گسترش را در پی دارد، پیشنهاد شد تا با اتخاذ راهکارها و عملیات اجرایی با تأکید و تمرکز بر مناطق حاشیه شهر، نسبت به پیشگیری و کنترل ویروس کرونا اقدام شود.
دکتر لطفی اهداف اختصاصی این طرح را توجیه مقامات مسئول استانی، شهرستانی و محلی در خصوص امکان خطر شیوع بیماری به ویژه در مناطق حاشیه نشین و جلب همکاری آنان در اجرای 
برنامه های پیشگیری و کنترل ویروس کرونا طی دو هفته اول خرداد ماه ۹۹، افزایش اطلاع رسانی، تبلیغات و آموزش به اقشار مختلف مردم حاشه شهر شیراز در زمینه پیشگیری و کنترل کروناویروس عنوان کرد.
افزایش خدمات نمونه گیری، فعالیت تیم های واکنش سریع، بهداشت محیط و بیماری های واگیر در مناطق حاشیه شیراز در زمینه پیشگیری و کنترل ویروس کرونا، افزایش نظارت های بالادستی در زمینه اجرای برنامه های پیشنهادی، از سوی مدیریت توسعه شبکه و ارتقای سلامت، گروه سلامت محیط، مدیریت سلامت روان، مراکز بهداشت شهدای والفجر و انقلاب به عنوان دو بازوی اجرایی مهم دانشگاه در مناطق حاشیه نشین از دیگر اهدافی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه عملیاتی کردن این طرح به آن ها اشاره کرد.
او ادامه داد: در این زمینه ضمن انجام مکاتبه با استانداری با هدف جلب حمایت و همکاری بین بخشی ادارات مختلف و مرتبط با فعالیت های پیشگیری و کنترل کرونا؛ استقرار زیرساخت های مناسب فیزیکی و تجهیزاتی در مناطق حاشیه شهر شیراز، پایش و بازدیدهای میدانی از این مناطق، آموزش عمومی و اطلاع رسانی در مورد بهداشت فردی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت آب، بهداشت فاضلاب، مدیریت پسماند و گندزدایی خانگی به روش های مختلف با همکاری شهرداری مناطق و بسیج محلات مناطق حاشیه شهر، در حال انجام است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما