امروز، جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

جهش تولید با توسعه عمران روستایی در استان فارس

اقدامات مثبت و ارزنده بنیاد مسکن برای عمران و توسعه روستایی و ایجاد زیر ساخت ها برای توسعه خدمات روستایی در سال های اخیر نسبت به دوره‌های گذشته شتاب چشمگیری داشته است، امسال نیز این رویکرد در راستای تحقق شعار جهش تولید دنبال خواهد شد و امید است شاهد تحول در چهره بسیاری از مناطق محروم و روستاهای استان فارس باشیم.
توسعه روستایی و محرومیت زدایی از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی، در بخش‌های عمرانی و خدماتی در سكونتگاه‌های روستایی است،  دستیابی به توسعه پایدار و به تبع آن توسعه پایدار روستایی، یكی از اهداف اساسی در تمامی جوامع به ویژه جوامع در حال توسعه به شمار می آید كه مستلزم برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و مدیریت دقیق و كارآمد است.
دست‌یافتن به توسعه‌ای پایدار و متوازن كه بتواند نیازهای جامعه محلی و روستانشینان را برآورده سازد و موجب رضایتمندی و رفاه عمومی شود، نیازمند داشتن برنامه و برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مشاركتی است. 
استان فارس نیز در سال های اخیر با اجرای برنامه های توسعه و عمران روستایی با محوریت بنیاد مسکن توانسته است  بسیاری از شاخص های رفاه و عدالت در توسعه را در مناطق روستایی ارتقا بخشد.
برنامه‌ریزی توسعه روستایی جزئی از برنامه‌های توسعه هر جامعه  محسوب می‌شود و بی‌شك یكی از وظایف برنامه‌ریزان روستایی، یافتن راه‌ حل جهت عمران و توسعه نواحی روستایی است. 
توزیع متعادل امكانات و خدمات‌رسانی بهینه به سكونتگاه‌های روستایی، عامل مهمی در توسعه، عمران و آبادانی روستاهاست، در واقع توزیع عادلانه امكانات و ثمرات توسعه در میان اكثریت جمعیت، از خصیصه‌های مهم اقتصادی سالم و پویا ست، بنابراین برنامه‌ریزان جهت تحقق این امر، سعی در كاهش نابرابری‌ها و عدم تعادل، از طریق تدوین و اجرای برنامه‌های متعدد محرومیت زدایی، توزیع متعادل و متوازن منابع و امكانات و خدمات‌رسانی و گسترش همه جانبه نتایج مثبت توسعه یافتگی، در راستای تحقق اهدلف اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار روستایی دارند. 
نگاهی به فعالیت های عمران روستایی در سال گذشته در استان فارس بیانگر این موضوع است که شاخص های توسعه روستایی در بسیاری از موارد ارتقا یافته است، با اقدامات جهادی و مشارکت و همراهی مردمی بسیاری از شاخص‌های توسعه روستایی و محرومیت زدایی در این استان جهش چشمگیر داشته و فراتر از متوسط کشوری در حال رشد است. 
عمده این شاخص ها در حوزه اجرای طرح های هادی روستایی، بهسازی روستایی، صدور اسناد مالکیت، مقاوم سازی بافت های فرسوده شهری و روستایی، توسعه مسکن شهری و اعطای تسهیلات برای بازسازی و تعمیر واحد های آسیب دیده از سیل و حوادث رقم خورده است.
هم اکنون  ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان فارس دارای طرح هادی هستند ، با اجرای این طرح ها در سال گذشته در ۴۱۰ روستای دیگر، شاخص اجرای طرح به ۵۴ درصد رسید که فراتر از متوسط شاخص کشوری است. 
همچنین تا کنون این طرح ها در یک هزار و ۲۶۴ روستای استان فارس اجرا شده است. همه این موارد بیانگر آن است که چرخ توسعه و محرومی زدایی در استان فارس با سرعت در حال گردش و حرکت است. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما