امروز، پنج شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹

افتتاح نخستین سامانه پیشگیری از طلاق در بهزیستی شیراز

حسین حسن پور - تماشا 
با حضور رئیس کل دادگستری و مدیرکل سازمان بهزیستی و دیگر مسئولین استانی و همزمان با هفته بهزیستی در جهت کاهش طلاق نخستین سامانه جامع پیشگیری از طلاق بنام «مرکز تصمیم» در شیراز افتتاح شد.
مدیر کل سازمان بهزیستی فارس با بیان اینکه سامانه پیشگیری از طلاق کاری مشترک و مشارکتی بین بخشی سازمان بهزیستی با دادگستری فارس در راستای تحکیم خانواده است، اظهار کرد: این سامانه در مرحله نخست در شیراز راه اندازی شده و قابلیت انتقال به سایر شهرستان ها را دارد.
موسوی گفت: خانواده‌هایی که برای طلاق به دادگاه خانواده مراجعه می‌کنند به دستور مقام قضایی به این مرکز ارجاع داده می‌شوند تا با نظر مشاوران متخصص مشاوره‌های لازم به طرفین دعوای طلاق به صورت اختصاصی و انفرادی داده شود.
وی با بیان اینکه افتتاح این مرکز گامی اساسی و زیر بنایی در جهت کاهش طلاق است، افزود: افراد آسیب دیده می‌توانند از طریق دادگاه خانواده یا از طریق سامانه zamantasmim.ir با وقت قبلی به کارشناسان مراجعه کنند.
مدیر کل بهزیستی فارس گفت: سامانه مرکز تصمیم شامل تیم تخصصی مدد کار، روان پزشک و مشاورین است.
موسوی با بیان اینکه عمده مشکلات طلاق به دلیل مشاجره زوجین و عدم تحمل زوجین به دلیل عدم مهارت گفتگو در خانواده‌ها است، گفت: افرادی که در این سامانه ثبت نام می‌کنند در ابتدا آموزش‌های زندگی می‌بینند و سپس مشکلات آنان توسط مدد کار اجتماعی پیگیری می‌شود.
وی افزود: گرفتن تصمیمات آنی و عجولانه یکی از دلایل طلاق است که با آموزش مهارت‌های زندگی و مشاوره می‌توانیم این مشکل را مرتفع کنیم.
مدیر کل بهزیستی فارس افزود: این سامانه می‌تواند با آموزش‌های لازم و مشاوره به خانواده ها، آمار مراجعه به دادگاه‌های خانواده را کاهش دهد.
*رئیس کل دادگستری فارس: آمار طلاق نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است
رئیس کل دادگستری فارس هم در این مراسم گفت: این مرکز یکی از مهمترین مراکزی است که انتظار می‌رود زمینه کاهش طلاق در جامعه را فراهم کند.
القاصی مهر افزود: در سه ماهه نخست امسال، آمار دعاوی طلاق در مقایسه با مدت مشابه پارسال در استان حدود پنج و هفت دهم درصد افزایش داشته است.
وی افزود: سال ۹۵ تعداد دعاوی طلاق دادگاه خانواده در مراکز استان فارس ۱۱ هزار و ۴۵۶ پرونده بوده که این تعداد پارسال به ۱۳ هزار و ۸۳۴ مورد افزایش یافته است.
رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه زنگ خطر در حوزه آسیب‌های اجتماعی به صدا در آمده است، اظهار کرد: ۱۸ مرکز مشاوره در شیراز فعال است که نیاز است در خصوص به کارگیری نیروی انسانی آنان تجدید نظر انجام شود تا از افراد متخصص و حرفه ای در این مراکز بهره ببریم.
القاصی مهر با بیان اینکه خانواده هایی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند دارای مشکلات و آشفتگی هستند، گفت: بنابراین باید این خانواده‌ها باید احساس کنند که این مراکز می‌توانند مشکلات آنان را کاهش دهد.
معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس نیز با بیان اینکه سامانه کاهش طلاق در حالی افتتاح می‌شود که شاهد بی مهری برخی از سازمان ها و دستگاه هایی هستیم که قول مساعدت‌های مالی را دادند، اظهار کرد: متاسفانه بعد از انقلاب به حوزه آسیب‌های اجتماعی خانواده‌ها توجه نشده است و این بی توجهی در حالی اتفاق افتاده که صهیونیسم و رسانه‌های خارجی سرمایه گذاری کلانی در ارتباط با فروپاشی خانواده‌های ایرانی کردند.
رحمانیان با بیان اینکه بخشی از این بی توجهی توسط مسئولین انجام شده است، گفت: سامانه ای که امروز به بهره برداری رسید به صورت تخصصی به موضوعات رسیدگی می‌کند.
مدیر بهزیستی شهرستان شیراز نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: راه اندازی این مرکز از نیازهای اساسی سازمان بهزیستی است که می‌تواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی را ایفا نماید.
آزرمی گفت: پیش بینی می‌شود با راه اندازی این مرکز روزانه ۷۵ تا ۸۰ زوج به این مرکز مراجعه کنند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما