امروز، دوشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

درخشش نام پدر آموزش ایل بر بلندای بزرگ‌ترين فرهنگسراي جنوب كشور

حسین حسن پور- تماشا                عکاس: حجت رحیمی
با حضور استاندار فارس، شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر شیراز و دیگر مسئولین استانی بزرگ ترین فرهنگسرای جنوب کشور و همچنین پیاده راه و مسیر دوچرخه سواری جنوب ۳۵ متری طلاییه و شیب شکن سجادیه در مسیر رودخانه چنارراهدار در این کلانشهر به افتتاح و بهره برداری رسید.
فرهنگسرای استاد محمد بهمن بیگی در زمینی با مساحت بیش از ۷ هزار مترمربع و زیربنای ۴۲۰۰ مترمربع در مجاور شهرداری منطقه ۹ شیراز در بولوار فرزانگان افتتاح شد. بنا بر اعلام مسئولان شهرداری شیراز، این فرهنگسرا در مقطع کنونی بزرگ ترین فرهنگسرا در جنوب کشور محسوب می‌شود.
* استاندار فارس: ترویج فرهنگ شهروندی مهم‌ترین هدف از احداث فرهنگسراها است
دکتر عنایت ا... رحیمی در آیین افتتاح فرهنگسرای استاد محمد بهمن بیگی ضمن تقدیر از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی یوم ا... ۲۲ بهمن با بیان اینکه به آشنایی نزدیک خود با ایلات و عشایر مفتخر است، صفا و صمیمیت و شجاعت و بلند نظری را از صفات برجسته این قشر ارزشمند برشمرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با ابراز خرسندی از احداث این فرهنگسرا، اظهار کرد: امیدواریم راه اندازی این ساختمان منجر به فعالیت‌های با ارزش و پر محتوا و گسترش این فعالیت ها باشد.
استاندار فارس با اشاره به اهداف ساخت فرهنگسرای استاد بهمن بیگی، ترویج فرهنگ شهروندی را از 
برجسته ترین اهداف مذکور دانست و افزود: بی تردید ترویج فرهنگ‌شهروندی گامی مؤثر در جهت بهتر زیستن  خواهد بود.
دکتر رحیمی با بیان اینکه ارتقای سرمایه های اجتماعی و اعتماد عمومی از نیازهای امروز کشور است، عنوان کرد: فرهنگسرای بهمن بیگی می تواند مکانی برای تقویت یا تربیت سرمایه های اجتماعی باشد.
وی خاطرنشان کرد: استاد بهمن بیگی خود سرمایه فرهنگی و اجتماعی و علمی کشور  بود و امروز دانش آموختگان مکتبش سرمایه های علمی و فرهنگی و اجتماعی هستند.
نماینده عالی دولت در استان فارس حمایت از گروه های جوان و راهنمایی آنها برای آموختن پیشه ها و هنرها و فعالیت های اجتماعی را از دیگر اهداف راه اندازی چنین فرهنگسراهایی مطرح کرد و در ادامه گفت: غنی سازی اوقات فراغت فرزندان این شهر و منطقه، ارتقای مهارت اجتماعی آماده کردن برای زیست بهتر شهروندان نیز بی تردید مد نظر سازندگان این فرهنگسرا بوده است.
استاندار فارس همچنین اعلام کرد اداره کل فرهنگ و ارشاد و  امور کتابخانه های‌عمومی استان آماده تجهیز محتوایی و همکاری با معاونت فرهنگی شهرداری برای رونق فعالیت های فرهنگسرای بهمن بیگی هستند.
* شهردار شيراز: در افتتاح پروژه ها به اثربخشی آنها بر کیفیت زندگی شهروندان توجه می کنیم
شهردار شيراز نیز در آیین افتتاح مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی جنوب ۳۵ متری طلاییه گفت: در راستای توسعه متوازن خدمات شهری، همزمان با اجرای پیاده راه سلامت در بولوار شهید چمران در مناطق هفت، ۹ و ۱۱ نیز که از مناطق کمتر برخوردار شهر محسوب می شوند، مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده روی در حال اجرا است.
مهندس اسکندرپور اضافه کرد: طبق رویکرد انسان محور شهر را براي همه شهروندان مي‌سازيم و اينگونه نيست كه تنها به يك بخش از شهر توجه كنيم بلکه در اجرای پروژه ها تمام مناطق شهر را مد نظر قرار می دهیم.
وی با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری شیراز در اجرای پروژه ها افزود: در افتتاح پروژه هایی همچون مسیر دوچرخه سواری به اثربخشی پروژه ها بر کیفیت زندگی شهروندان توجه می کنیم لذا اگرچه ابعاد پروژه‌ کوچک مقیاس است اما اثربخشي آن برای شهروندان ساکن در محدوده شهرداری منطقه ۹ به ویژه منطقه طلاییه بالا است. شهردار شیراز با اشاره به هزینه بالای تملک املاک مورد مسیر این پروژه گفت: مدت‌هاست كه به دنبال اجراي پروژه بزرگ كنار روخانه چنارراهدار مانند چمران شمالي هستيم اما عمده مشكل ما تملك املاكي است كه بايد انجام شود.
مهندس اسکندرپور خاطرنشان کرد: اميد است پروژه مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری حاشيه چنار راه راهدار با احداث پارك حاشیه‌اي در ضلع شمالي و جنوبي به طول ١٤ كيلومتر در شمار يكي از زيباترين پروژه‌هاي شهر شيراز در آيد كه البته در يك افق چند ساله انجام 
می شود. وی نوید داد: طي روزهاي آينده عمليات اجرايي قطعه‌اي از اين پارك حاشيه‌اي آغاز خواهد شد.
شهردار منطقه ٩ شيراز نيز در اين مراسم گفت: پروژه مسير دوچرخه سواري و پياده راه سلامت طلاييه به طول سه كيلومتر كه دو کیلومتر آن در قسمت غربي و يك كيلومتر در قسمت شرقي ایجاد شده است، به 
بهره برداری می رسد.
فرزاد میرزایی افزود: طول رودخانه چنار راهدار و طول محور طلاييه ١٤ كيلومتر تعريف شده تا همه شهروندان بتوانند از آن استفاده كنند.
وی ظرفیت تفریحی حاشیه رودخانه چنارراهدار را بيش از رودخانه خشك دانست و اضافه کرد: برنامه‌هاي متنوعي براي ساماندهي اين مسير از جمله احداث باغ بانوان، پارك سلامت و شيب شكن پنجم محور چنارراهدار را در دستور كار قرار داده‌ایم.
شهردار منطقه ۹ شیراز هزينه اجراي پروژه مسير دوچرخه سواري و پياده راه سلامت طلاييه را 5/1 ميليارد تومان و هزينه تملك اين محور را ۲۵ میلیارد تومان اعلام کرد.
* رئیس شورای شهر شیراز: تولید محتواهای فرهنگی را می‌توانیم از فرهنگسراها شروع کنیم
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در حوزه فرهنگ صرفاً ساختمان‌سازی کفایت نمی‌کند، تأکید کرد: لازم است تولید محتواهای فرهنگی ماندگار برای شهروندان شیراز را از همین فرهنگسراهای تازه تأسیس آغاز کنیم.
 دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در آیین افتتاح پروژه فرهنگسرای استاد محمد بهمن‌بیگی؛ با گرامیداشت نام و یاد این چهره‌ی برجسته سوادآموزی در عشایر ایران، به یادآوری خاطراتی از وی پرداخت و اظهار داشت: به یاد دارم مرحوم استاد بهمن‌بیگی در زمان حیات به بنده گفته بودند پس از انقلاب سه «موسوی» در شرایط خاصی به من کمک کردند که قدردان آنها هستم؛ مرحوم آیت‌ا...موسوی اردبیلی، شهید سید کاظم موسوی معاون شهید رجایی و دیگری استاد دکتر سید حسن موسوی که در این جمع حاضر است و جا دارد ما از ایشان نیز که حق شاگردی را برای استادشان به جا آورده‌اند، تقدیر کنیم.
وی تأکید کرد: شایسته است که ما یاد و نام بزرگان و نخبگان شهر، استان و کشورمان را تا زمانی که در قید حیات هستند پاس بداریم تا بعد از درگذشت آنان غبطه نخوریم.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با تأکید بر اینکه در بهره‌برداری از فرهنگسراها ضروری است که به فلسفه وجودی و هدف از ایجاد این مراکز توجه شود، تصریح کرد: واقعیت این است که اگرچه به لحاظ فیزیکی فرهنگسراهای بسیار خوبی ایجاد کرده‌ایم اما به لحاظ محتوایی تاکنون به این فرهنگسراها توجه کافی نداشتیم و به همین دلیل هم شاهد مشکلات زیادی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری باید به افزایش بهره‌وری مؤثر از فرهنگسراها با استفاده از برنامه‌های هدفمند توجه کند، افزود: فرهنگسرا به معنای سرای فرهنگ است و اینکه ما صرفاً به دنبال ساختمان‌سازی در حوزه فرهنگ باشیم کافی نیست بلکه لازم است تقویت و گسترش محتواهای فرهنگی ماندگار برای شهروندان را از همین مراکز شروع کنیم.
موسوی با یادآوری این‌که امثال مرحوم استاد بهمن‌بیگی با اولیه‌ترین امکانات، خدمات ماندگاری در عرصه‌ قلم و سوادآموزی در تاریخ عشایر و بلکه آموزش و پرورش ایران ثبت کرده‌اند، اظهار داشت: حالا وظیفه ما است که دست کم در خصوص این فرهنگسرای بزرگ که به نام شخصیتی والامقام نامگذاری شده از امکانات و فضای فیزیکی چشمگیر مهیا شده، حداکثر بهره را در این حوزه‌ی خطیر ببریم.
رئیس شورای شهر شیراز در پایان خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم از همه کارگران، کارکنان، طراحان، شهردار، مجموعه شهرداری و همه کسانی که در آماده‌سازی این پروژه تلاش کردند و همچنین از همکاران خودم در شورای شهر که این مکان را به نام استاد محمد بهمن‌بیگی نامگذاری کرده‌اند، تقدیر کنم.
* دکتر قائدی: شیوه‌ استاد بهمن‌بیگی در مبارزه با بیسوادی، منحصر به فرد بود
دکتر «نواب قائدی» عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین با اشاره به خدمات ارزشمند مرحوم بهمن‌بیگی گفت: این استاد گرانقدر بخش قابل توجهی از عمر خود را به مبارزه با بی‌سوادی گذراند و به استقبال فرهنگ و سوادی رفت که از فرهنگ و سواد انسانی جدا نبوده و ده‌ها و بلکه صدها سال شاهد آثار آن بوده و خواهیم بود.
وی افزود: با این که استاد بهمن‌بیگی برخاسته از قوم قشقایی بود اما برای این چهره‌ ملی؛ قوم‌های قشقایی و لر و ترک و عرب و کوهمره و... تفاوتی نداشت و این نشان از عمق نگرش والای این استاد گرانقدر است.
قائدی با اشاره به تزریق روحیه جوانمردی و سلحشوری در مدارس عشایری استاد بهمن‌بیگی، خاطرنشان کرد: یک نمونه از این روحیه، دفاع از کیان وطن‌مان جمهوری اسلامی است به گونه‌ای که شاهد بودیم دبیرستان عشایری ایشان با تقدیم ۹۲ شهید در سراسر کشور بیشترین آمار شهدا را در میان مدارس کشور داشته است.
وی جایگاه علمی و فرهنگی مرحوم بهمن‌بیگی را در سطح شیراز، استان فارس و ایران، ویژه و ماندگار توصیف کرد و افزود: اغراق نیست اگر بگوییم که روش استاد بهمن‌بیگی در مبارزه با بی‌سوادی حتی در جهان منحصر به فرد و استثنایی بوده است.
قائدی در پایان اقدام شورای شهر شیراز در نام‌گذاری این مکان به نام استاد محمد بهمن‌بیگی را قابل تقدیر دانست و اضافه کرد: به عنوان عضو شورای اسلامی شهر، باید از زحمات شهردار پرتلاش شیراز و معاونین، مدیران و کارکنان مجموعه ایشان و همچنین دوره گذشته شهرداری شیراز که در احداث و تکمیل این مجموعه بزرگ اهتمام ورزیده‌اند، تقدیر کنیم.
* معاون فنی و عمرانی شهردار شیراز: خدمات فرهنگی، ورزشی، آموزشی، نمایش فیلم، برنامه‌های فرهنگی از اهداف این فرهنگسرا است
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز در حاشیه افتتاح این فرهنگسرا در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به رویکرد شهرداری و شورای شهر شیراز در دور پنجم فعالیت مبنی بر فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، امروز شاهد بهره برداری از این فرهنگسرا که به نام استاد بهمن بیگی نامگذاری شده است، هستیم.
اسماعیل صالحی افزود: محوطه ساختمان این فرهنگسرا بیش از هفت هزار مترمربع مساحت و ۴ هزار و ۲۰۰ متر زیربنا دارد که در سه طبقه تعریف و طراحی شده است.
او با بیان اینکه در این فرهنگسرا خدمات فرهنگی، ورزشی، آموزشی، نمایش فیلم، برنامه‌های فرهنگی و ...به شهروندان منطقه ۹ شیراز و سایر مناطق ارائه خواهد شد، گفت: با حضور استاندار فارس، اعضای شورای شهر، شهردار شیراز و مردم خوب و اهل فرهنگ عشایر، این پروژه افتتاح شد.
* رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس: نشست‌های تخصصی با عنوان عصری با بهمن بیگی به صورت ماهانه در این فرهنگسرا باید برگزار شود
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس نیز در آیین افتتاح فرهنگسرای استاد محمد بهمن بیگی در شیراز گفت: استاد محمد بهمن بیگی در ۲۷ بهمن ۱۲۹۹ در یکی از مناطق قشقایی ایل در منطقه ای به نام چاه کاظم زاده شد.
کوروش کمالی سروستانی افزود: پدرش در سال ۱۳۰۹ به همراه ۲۰ نفر از سران معترض ایل به تهران تبعید شد و در سال ۱۳۱۰ محمد بهمن بیگی یازده ساله به همراه مادرش به پدر در تهران پیوست.
وی با بیان اینکه بهمن بیگی لیسانس خود را در سال ۱۳۲۱ در رشته حقوق از دانشگاه تهران گرفت، ادامه داد: او لایحه دفاع از موکلینش را در سال ۱۳۲۴در قالب کتاب عرف و عادت در عشایر فارس تدوین و منتشر کرد.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس با تاکید بر اینکه برای تبیین نقش تاثیرگذار بهمن بیگی در تحولات فرهنگی عشایر ایران باید هم ایل را شناخت و هم شرایط زمانی و مکانی تکوین چنین اندیشه بزرگی را درک کرد،گفت: در آن دوران به باور بهمن بیگی عشایر در فقر و فلاکت، آوارگی و بی پناهی، جهل و بی سوادی، جنگ و ستیز گرفتار آمده بودندو حکومت مرکزی نیز شیرازه ای گسسته داشت و شیوه برخوردی جاهلانه.
وی با بیان اینکه بهمن بیگی در سال ۱۳۳۰ نخستین مدرسه عشایری را بنیان گذاشت، افزود: در سال ۱۳۳۱ برنامه آموزش و پرورش عشایری با پیگیری و پایمردی بهمن بیگی به تصویب شورای فرهنگ کشور رسید.
کمالی سروستانی بیان کرد: بهمن بیگی از سال ۱۳۱۸ که در دانشگاه تهران به تحصیل مشغول بود تا سال ۱۳۸۹ که سرای فانی را به شوق دیدار رحمان وانهاد ،دل مشغولی ۷۰ ساله تعلیم و تربیت عشایری ایران را داشت.
وی ادامه داد: نخستین بار به همت بهمن بیگی پرچم و لوای دانش عشایری بر فراز چادرهای سفید مدارس ایلی سایه گسترد، ییلاق و قشلاق نشناخت و بی وقفه کف پوش نمدین چادر ایل را سرای آموختن و آموزاندن گردانید.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس در ادامه گفت: اینک بر ماست که در سال ۱۳۹۹ به مناسبت صدمین سال میلاد بهمن بیگی و به یمن نیک اندیشی ها 
و نیک منشی های او به همراه تمام دوستدارانش گرد هم آییم و شاهد چاپ آثاری تحلیلی از زندگی و اندیشه بهمن بیگی باشیم.
وی با اشاره به افتتاح فرهنگسرای بهمن بیگی در شیراز گفت: نشست های تخصصی با عنوان عصری با بهمن بیگی به صورت ماهانه در این فرهنگسرا باید برگزار شود و همچنینی موزه، مرکز اسناد، بهمن بیگی در همین مجموعه ساماندهی شود و دختران و پسران و هنرمندان تیره ها. طوایف مختلف در کلاس ها و غرفه های فرهنگسرا گردهم آیند.
گفتنی است که در این مراسم دکتر جعفری، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز از خدمات بزرگ محمد بهمن بیگی در راستای آموزش عشایر به ایراد سخن پرداختند و در این خصوص مطالب مطلوبی بیان 
داشت.
بر اساس این گزارش شیب شکن سجادیه واقع در ۵۰ متر بعد از پل سجادیه در مسیر رودخانه چنارراهدار با هزینه ۱۵ میلیارد ریال با هدف کاهش سرعت مخرب آب در مواقع سیلاب احداث و مسیر دوچرخه سواری جنوب ۳۵ متری طلاییه با هدف ایجاد فضای مناسب جهت اوقات فراغت شهروندان توسط شهرداری منطقه ۹ احداث شده است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما