امروز، سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

با خوش‌نشینی در مجلس مشکلات کشور حل نشدنی باقی می‌ماند

محمدرضا اکبری، کاندیدای حوزه انتخابیه شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس بر این باور است که اگر از شعارگرایی دور شویم، بسیاری از مسائل و مشکلات کشور، استان فارس و حوزه‌های مختلف انتخابیه آن، برای همیشه حل خواهد شد. این استاد دانشگاه با تشریح برنامه‌های خود در جایگاه نمایندگی مردم عنوان می‌کند: تجربه ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و اظهارنظر جامعه در رابطه با عملکرد نمایندگان مجلس بیانگر آن است که به رغم تلاش‌های صورت گرفته اکثریت گروه‌های اجتماعی بر این اعتقادند، نمایندگان جناح های سیاسی کشور نسبت به عملکرد و کارنامه خود پاسخگو نبوده اند و فقط در زمان انتخابات با شعارگرایی به دنبال پیروزی بر رقبای خود بوده‌اند. 
* پاسخگویی در محضر مردم آنچنان سخت نیست 
اکبری در ادامه بیان می کند: همه ابزارها برای پاسخگویی یک نماینده نسبت به عملکرد خود در کشور ما فراهم است؛ حضور رسانه‌های دیداری و شنیداری، اصحاب رسانه، کنشگران اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، نمایندگان گروه‌های مختلف و روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، ابزارهای فضای مجازی و... باعث شده تا دیگر بهانه‌ای برای رسیدن صدای نمایندگان به مردم وجود نداشته باشد. امروزه دیگر بهانه‌ها پذیرفتنی نیست و مردم با فضایی شفاف در رویارویی با مسائل روبرو هستند. ما در ابتدای راه باید بپذیریم با آنکه یک نماینده مجلس وظیفه اصلی‌اش نظارت و مشارکت در تصمیم گیری های کلان است امّا با خوش‌نشینی‌اش روی صندلی‌های مجلس مسائل و مشکلات موجود در کشور، استان فارس و حوزه‌های انتخابیه مختلف حل نخواهد شد. 
بنابراین اگر هر کس موفق به اخذ رأی اعتماد از آرای مردم شریف حوزه انتخابیه شیراز و زرقان شود پاسخگویی و گزارش دهی فصلی از طریق رسانه های مختلف، دیدار عمومی با مردم و و شنیدن انتقادات موکلان باید جزو اصلی برنامه‌هایش باشد. 
* کارنامه لیست‌ها زیاد مقبول مردم نیست
این کارآفرین نمونه کشوری در بخش دیگری از تشریح اهداف و برنامه‌های خود، از دیدگاه سیاسی اش می گوید. از او در رابطه با عدم حضور در لیست جناح‌های سیاسی می‌پرسیم و پاسخ های قبل تأملی می‌دهد. 
محمدرضا اکبری می گوید: اصلی‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد عدم پاسخگویی برخی جناح‌ها نسبت به ایراداتی تصمیمی آنها و مشکلات ناشی از آن است. دگم‌اندیشی و افراطی‌گری، آزادی بی‌حد و حصر و عدم توجه به منافع ملی، منطقه ای، استانی و چشم‌پوشی از لطمات رفتاری عده‌ای به دلیل منافع حزبی و جریان های سیاسی باعث شده تا نگاه به لیست‌ها مطلوب نباشد. نکته‌ای که مایلم مردم به آن توجه داشته باشند نحوه انتخاب افراد در برخی لیست هاست؛ استفاده از افراد بازنشسته نشان می‌دهد که بعضی جناح ها ظاهراً همچنان جوانگرایی و فرصت‌دهی به بانوان، شایسته سالاری و عملگرایی را به عنوان پل شعاری جهت رسیدن به پیروزی‌های مقطعی استفاده می‌کنند. موضوع بعدی آن است که باید به تاریخ لیست‌ها نگاه کنیم؛ چه دولت و مجلس از یک طیف سیاسی باشند و چه در دو طیف سیاسی قرار گیرند متأسفانه در برخی موارد با سکوت مسالمت آمیز با هدف پیش برد اهداف روبرو هستیم و همواره هم از آن به عنوان مصلحت یاد می کنیم. از نگاه بنده هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ نظام، مرز و بوم کشور، اقتدار و امینت ملی و داخلی، توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... وجود ندارد. اصل اساسی زمامداری کشور فراهم آوردن زمینه‌های رفاه در حوزه‌های مختلف برای مردم به عنوان صاحبان اصلی کشور است؛ موضوعی که متأسفانه در موارد مختلف و به بهانه های خاص پشت مصلحت گروه‌ها و جناح ها نادیده گرفته شده است. 
* سایه سیاست بر حوزه‌های مختلف باید برچیده شود 
اکبری می افزاید: سیاست با ریشه و دارای هویت اتفاقاً بسیار مناسب و کارآمد است اما مشکل اصلی کشور و استان فارس سایه سنگین سیاست جناحی است. ببینید ما متأسفانه در حوزه‌های مختلف از سیاست حرف می‌زنیم؛ مثلا می گوییم سیاست اقتصادی، سیاست ورزشی، سیاست فرهنگی و... امّا تعریف ما کلاً غلط است؛ چرا که در عمل سیاست محض است که برنامه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... کشور را تعریف می‌کند و همین امر باعث شده؛ علی‌رغم تأکیدات فراوان رهبری معظم انقلاب؛ در حوزه‌های مختلف با راندمان بسیار پایین طرح‌ها و برنامه ها روبرو باشیم. من یک مثال برای شما می‌زنم؛ ببینید در سیاست دفاعی و امنیتی کشور کاملاً مستقل و به دور از دخالت جناح‌ها و گروه‌ها تصمیم‌گیری می‌شود و امروز نتیجه اش را می‌بینید. در منطقه علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه، علی‌رغم همه فشارها و بد عهدی‌ها، اقتدار غیرقابل خدشه داریم. در صنعت دفاعی پیشرفت‌های غیرقابل باوری برای دشمنان کشور به دست آورده‌ایم. امروز ابر قدرت‌ها از بیم پاسخگویی قاطعانه کشورمان به شیطنت هایشان، آمده‌اند و پای میز مذاکره نشسته‌اند گرچه مذاکرات بدون نتیجه‌ای تا کنون بوده است. 
اما به هر حال اگر ما با شش قدرت جهانی در دور میز می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم بر پایه همین اقتدار نظامی و پیشرفت های غیرقابل تصور برای آنهاست. چرا ما در صنایع دفاعی و هسته ای توانستیم پیشرفت کنیم اما در سایر زمینه ها هر روز با یک چالش روبرو می شویم!!؟ چون در سایر زمینه ها 
با روی کار آمدن هر مجلس و دولتی تصمیمات یک شبه تغییر می کند. کشور را نمی‌توان با 
تصمیم گیری های آنی و یک شبه اداره کرد. اگر مجلس اقتدار خود را حفظ کند و کارآمد باشد چه نیازی است که تصمیمات کلان کشور مثل موضوع سهمیه بندی با آن همه هزینه و تلف شدن سرمایه های مادی و معنوی گرفته شود!!؟ این مسائل باعث می شود تا بگوییم متأسفانه این سیاست است که راهبرد اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و... ما را تعریف می کند و به جای آنکه فعالان و اندیشمندان هر حوزه به طور مشخص برای آن حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری کنند این سیاسیون فاقد تجربه هستند که با تصمیمات فاقد کیفیت خود حوزه های مختلف کشور را با چالش روبرو می کنند؛ بنابراین من معتقدم برای آنکه در هر حوزه ای بتوانیم بهترین نتایج را به دست آوریم اندیشمندان و صاحب نظران آن حوزه باید به خوبی در تصمیم سازی ها مشارکت داشته باشند؛ حال یا در قالب مشاوره و یا در قالب حضور به عنوان نمایندگان مردم در مجلس. 
* با جهان گفتگو از موضع اقتدار و عزت داشته باشیم 
محمدرضا اکبری در ادامه تشریح دیدگاه های خود به عنوان کاندیدای نمایندگی مردم شهرستان های شیراز و زرقان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از تلاش هماهنگ نیروهای مسلح کشور در حفظ و توسعه امنیت و اقتدار ملی و منطقه ای کشورشان، می گوید: تاریخ گواهی می دهد که ملت ایران در ادوار مختلف، اهل صلح و گفتگو بوده اند اما در مقابل زیاده خواهی عده ای که به دنبال بستن دست و پای پیشرفت کشور هستند باید مقتدر بود. در حال حاضر پیشرفت ها و هوشیاری عناصر دفاعی دست را برای دیپلماسی عزتمند کشورمان باز گذاشته است و اگر امروز رفت و آمد اروپایی ها را می بینید زیر سایه همین اقتدار عزتمندانه است که این شرایط را مدیون نیروهای مسلح و نخبگانی همچون شهید سلیمانی ها هستیم. البته در کنار این موضوع نباید از قدرت دیپلماسی عناصر دیپلماتیک کشور در عرصه های مختلف چشم پوشی کرد و معتقدیم روش در پیش گرفته شده برای توسعه عمق استراتژیک کشور و تأثیرگذار دیپلماسی 
علی رغم تنگناهای موجود روش عاقلانه ای است. در واقع در مسیر تلاش بین المللی، مجلس هم باید بر عملکرد دولت نظارت صحیح داشته باشد و هم از سیاست های کلی نظام حمایت و پشتیبانی کند. یک نماینده مجلس که سخنانش می تواند بهره برداری های مختلفی داشته باشد نباید در چارچوب رفتار نمایندگی خود از این چارچوب عزتمندی تخطی کند و معتقدم هر کسی که منتخب مردم در این انتخابات باشد نباید دیپلماسی در کنار اقتدار دفاعی و ملی را نفی کند. 
* اهم برنامه‌ها 
اکبری در بخش پایانی اولین گفتگوی رسانه ای خود به توضیح کلیات برنامه های خود برای نمایندگی مردم شهرستان های شیراز و زرقان 
می پردازد و تصریح می کند: چهار محور برای برنامه های خود در نظر گرفته ام که شامل برنامه های حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، استان فارس، ملی و بین المللی می شود و  طی روزهای آینده از طریق رسانه های مختلف خدمت مردم شریف این حوزه انتخابیه تقدیم می کند. 
اصول این برنامه ریزی بر این موضوع استوار است که نماینده مجلس علاوه بر نقش نمایندگی مردم حوزه انتخابیه خود، در سطحی دیگر باید در مجمع نمایندگان استان فارس، تصمیم سازی های کلان کشور در سطح ملی و استفاده از فرصت های 
بین المللی در مذاکرات فراملی بتواند برای پیشرفت کشور، استان و حوزه انتخابیه اش تلاش کند. من معتقدم اگر قرار است مثلاً در حوزه اقتصاد تصمیم سازی شود باید فعالان این بخش دیدگاه ها و نظریات خود را ارائه دهند تا در عمل، قوانین به چالش پیش روی تولید و اشتغال و سرمایه گذاری تبدیل نشود؛ در سایر حوزه ها نیز وضع به همین شکل است و امیدوارم زمینه ای فراهم شود تا هسته های مختلف مشاوره ای در کنار نمایندگان مجلس شکل بگیرند و نمایندگان بتوانند بهترین کارنامه عملکردی را پس از چهار سال دوران نمایندگی به یادگار بگذارند. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما