امروز، دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

هم اکنون بیش از ۱۶ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در فارس مشغول به تحصیل هستند

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: قریب به 16 هزار دانش آموز در حوزه آموزش و پرورش استثنایی استان مشغول به تحصیل هستند که بیش از 5 هزار و 300 دانش آموز در 161 مدرسه با نیازهای خاص یا مدارس ویژه و بقیه هم به صورت تلفیقی در مدارس عادی مشغول به تحصیل هستند.
دکتر علی عسکر نجفی در جمع مدیران مدارس استثنایی فارس در پردیس دانشگاه فرهنگیان دختر شیراز، با اشاره به اینکه این دانش آموزان 
نیازهای ویژه ای دارند و از معلولیت هایی رنج می برند که آموزش و پرورش باید اینها را به صورت اختصاصی و ویژه پیگیری کند گفت: خوشبختانه با خدماتی که مدیران و مربیان مدارس و همکاران ما در آموزش و پرورش استثنایی فارس ارائه نموده و پیگیری می شود کارهای بسیار خوبی انجام شده است. 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس یادآور شد: علی رغم این مشکلات دانش آموزان توانسته اند 
موفقیت های خوبی در حوزه های مختلف مثل حوزه های آموزشی، ورزشی و در حوزه های مختلف به دست بیاورند که از آن جمله کسب رتبه های تک رقمی در کنکور سراسری و حضور 5 نفر از دانش آموزان استثنایی استان در تیم ملی فوتسال کشور است.
نجفی با اشاره به برخی از نیازهای ویژه در دانش آموزان استثنایی گفت: با توجه به اینکه بیش از 80 دانش آموز اوتیسم داریم در شهر شیراز یک فضای آموزشی ویژه باید حتماً احداث گردد تا این عزیزان بتوانند از آن استفاده کنند، همچنین در خصوص خدمات توان بخشی نیاز هست که  تجهیزات بیشتری برای این مدارس تهیه کنیم.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: به نیروی انسانی متخصص بیشتری در این حوزه نیاز داریم، همچنین یکی از کلینیک های ویژه و منحصر به فرد در حوزه مشاوره و توان بخشی را در آستانه افتتاح در شهر شیراز داریم که نیازمند مقداری تجهیزات است که ان‌شاءا... با مساعدتی که وزارت آموزش و پرورش و خیرین خواهند داشت این کلینیک را هم فعال نموده و به چرخه استفاده خواهیم آورد.
وی با اشاره به نوع کار در بخش آموزش و پرورش استثنایی و سختی های مختص به آن گفت: وقتی در این مدارس حضور می یابیم تا از نزدیک با عملکرد و نحوه  کار و سختی کار همکارانمان برای آموزش به دانش آموزان نیازمند آشنا شویم، همت و تلاشی مضاعف را از سوی آنان شاهد هستیم  که از عهده یک انسان عادی  واقعا خارج است.
نجفی با تأکید بر اینکه مدارس استثنایی روال  خودشان را طی می کنند و مسائل و مشکلات هم مانعی برای انجام کار آنها نیست گفت: خدا را شاکریم که همکاران  خوب، دلسوز، علاقه مند  و متعهدی در این مدارس داریم و از این بابت به شما تبریک می گویم که خداوند شما را در این مسیر قرار داده  همچنین افتخاری است برای ما که در خدمت و در کنار کسانی باشیم که نهایت انسانیت را برای تعلیم و تربیت این دانش آموزان عزیز در مدارس استثنایی استان به خرج می دهند. 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به برخی از مشکلات آموزش و پرورش استثنایی استان، گفت: مشکلاتی در حوزه ایاب و ذهاب دانش آموزان و سرویس وجود دارد  که نیازمند توجه ویژه است گرچه که تا کنون اعتبارات دولتی در این بخش پرداخت شده اما نیازمند این هستیم که پس از این نیز با حمایت هایی که صورت می گیرد دچار مشکلات در این بخش  نشویم.
وی با اشاره به خدماتی که باید به این 
دانش آموزان ارائه گردد گفت: هزینه های خدمات توانبخشی هم گران است و هم  ملاحظات خاص خودش را دارد لذا با توجه به اینکه در این بخش نیازها زیاد هستند لازم است توجه خاصی به منظور کمک به این دانش آموزان که نیازمند کمک های ویژه هستند بشود.
نجفی با اشاره به برخی از مشکلات کارکنان حوزه آموزش و پرورش استثایی گفت: برخی از این مشکلات مربوط به سازمان تأمین اجتماعی می باشد که نیازمند اعتبارات بسیاری است و با صندوق بازنشستگی کشوری متفاوت است که این امر از جمله مطالبات دوستان در آموزش و پرورش استثنایی است،همچنین مطالباتی مربوط به قبل از سال 94  دارند که نیازمندیم به نحوی رفع گردد که امیدواریم این هم پیگیری و پرداخت شود تا عزیزانمان از مطالبات خودشان بهره مند شوند و با انگیزه بیشتری تلاش نمایند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما