امروز، سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

روستاهای زیادی در سیستان و بلوچستان زیر آب رفته‌اند

سیل در چند روز گذشته خسارت‌های شدیدی به دار و ندار مردم و زیرساخت های جنوب سیستان و بلوچستان وارد کرده؛ از جمله آنکه زندگی مردم دلگان، نیکشهر، خاش، دلگان، کنارک، سراوان، دشتیاری چابهار، زراباد، کنارک و بزمان روستاهای اطرافشان را با خود برده و مزارع موز و محصولات کشاورزی را نابود کرده است. 
مسئولان از جمله فرمانداران مناطق خسارت دیده از جمله دلگان و نیز استاندار از استان های معین شامل کرمان و هرمزگان و مقامات مسئول کشوری و نیز مردم در سراسر کشور خواسته هر چه سریع تر به شتاب مردم مناطق سیل زده 
بشتابند و برای این منظور لیستی شامل اقلام مواد غذایی و تجهیزات امدادی برای کمک رسانی اعلام کرده‌اند.
حال در شرایطی که خود استان های معین همچون کرمان در منطقه جنوب اش و هرمزگان در منطقه جاسک درگیر سیل ویرانگر هستند و کمبود تجهیزات امدادی و نیروی انسانی هلال احمر در سیستان و بلوچستان احساس می‌شود، مردم مناطق سیل زده مانده‌اند تک و تنها و با دست خالی در حال کمک رسانی به هم هستند.
* کدام پدیده‌های مخرب جوی سیستان و بلوچستان را درهم کوبید
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیش از آغاز فعالیت سامانه بارشی انتظار وقوع حداقل شش پدیده مخرب جوی در استان می رفت که هر شش پدیده در مکان های مورد انتظار رخ داد. محسن حیدری اظهار داشت: ریزش سنگین باران و رگبار، وقوع تندباد لحظه ای، بارش برف، مه گرفتگی، کاهش 10 درجه ای دمای هوا و یخبندان شبانه از مهمترین پدیده های بودند که طی سه روز اخیر سیستان و بلوچستان را درگیر کرد. وی با بیان اینکه حجم بارندگی ها در برخی 
ایستگاه ها به حدود 200 میلی متر نیز رسیده است، افزود: بارش های فراگیر این سامانه تمام 20 شهرستان استان را فرا گرفت اما شدت این بارش ها همان طور که انتظار می رفت در شهرستان های نیکشهر، فنوج، کنارک، چابهار، دلگان و به طور کلی نواحی مرکزی وجنوب استان بود.
* ارسال اقلام ضروری و امدادی برای سیل‌زدگان توسط بنیاد مستضعفان
رئیس بنیاد مستضعفان از ارسال ۳۰۰ هزار بطری آب معدنی، ۵ هزار پتو و ۵ هزار بسته امدادی شامل اقلام ضروری غذایی و گرمایشی به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان خبر داد.
سید پرویز فتاح با ابراز تأسف از وقوع سیل اخیر در برخی استان‌ها و بحرانی شدن شرایط در استان سیستان و بلوچستان، دستور اقدام سریع برای ارسال بسته‌های امدادی شامل اقلام گرمایشی و غذایی برای مردم سیستان و بلوچستان را صادر کرد. رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به ارسال ۵۰۰۰ بسته امدادی برای سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به نیازی که از سوی دستگاه‌های متولی از جمله استانداری، هلال احمر و سایر دستگاه‌های مربوطه اعلام شد، بنیاد مستضعفان، ۵۰۰۰ بسته کامل شامل ١۵ قلم مواد غذایی و بهداشتی و گرمایشی از جمله بادگیر، چکمه، کنسرو، چراغ قوه، چای و ... را در اختیار دستگاه‌های امدادی، گروه‌های مردمی و هلال احمر قرار می‌دهد.
* محاصره ۵۰ آبادی شهر بنت در سیلاب
کدخدایی، یک عضو شورای شهر بنت استان سیستان و بلوچستان با اشاره به محاصره ۵۰ آبادی شهر بنت در سیلاب به ایسنا اعلام کرد متأسفانه طی سه روز اخیر از روستاهای بخش غربی بنت بی‌خبر هستیم. شاهد بارش باران شدید در شهر بنت هستیم به گونه‌ای که حدود ۱۷۳ میلی‌متر باران باریده است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما