امروز، سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

حکایت فروشگاه‌های اینترنتی با تخفیف‌های تخیلی!

تخفیف های تخیلی و کالاهایی که با سفارش مشتری تطابق ندارد نشان 
می دهد که فروشگاه های اینترنتی با خلأ نظارت مواجه هستند.
مشتری، سایت فروشگاه اینترنتی را باز  و کالای مورد نظرش را انتخاب می کند اما  وقتی محصول به دستش رسید متوجه 
می شود که یا معیوب است یا اساسا با چیزی که سفارش داده زمین تا آسمان فرق می کند.
از سوی دیگر فروشگاه های اینترنتی هستند که به مناسبت های مختلف تخفیفاتی ارائه می دهند اما با جستجویی ساده مشخص می شود نه تنها تخفیفی در کار نبوده بلکه کاربر پولی بیشتر از قیمت واقعی آن کالا نیز پرداخت کرده است.
همه این ها نشان از این دارد که کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت در بخش فروشگاه های مجازی در شیراز خیلی هم توسعه یافته عمل نکرده و از سوی دیگر متولی خاصی برای نظارت نیز ندارند. 
یکی از کسب و کارهایی که در سال های اخیر گسترش یافته و در حال رشد است کسب وکار اینترنتی است. 
در توصیف این نوع از کسب و کار باید گفت با پیدایش کامپیوتر، اینترنت و توسعه جامعه خدماتی به عنوان یکی از سریع ترین کسب و کارها از نظر تعداد، سود و حجم در عرصه تجارت جهانی مطرح شده است و  به تبع آن در ایران توسط  شبکه های 
اجتماعی و اپلیکیشین های رایج در ایران و با سرمایه های اندک در حال فعالیت هستند.
 این نوع از کسب و کار، فرصت های  شغلی زیادی در جامعه فراهم کرده و سرعت خدمات رسانی به افراد جامعه را افزایش داده اما در کنار این تغییر سمت و سوی کسب درآمد باید نقش نظارتی در خصوص این نوع کسب و کارها نیز افزایش پیدا کند و رضایت افراد جامعه از خدمات این نوع کسب و کارها نیز مد نظر گرفته 
شود. 
اما آسیب هایی که فروشگاه های اینترنتی در حال وارد کردن به اعتماد کاربر یا مشتری هستند به گونه ای شده که شاید مانع بزرگی برای ادامه راه این کسب و کارها باشد.
این در حالی است که مسئولان می گویند متولی مشخصی برای نظارت بر این نوع کسب و کارها نیز وجود ندارد.
در این رابطه، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در مورد کسب و کارهای اینترنتی گفت: لزوم ایجاد یک اتحادیه واحد برای نظارت و حمایت جهت تسهیل در رفع موانع و مشکلات  کسب و کارهای اینترنتی لازم است. 
 مهرداد سهرابی در گفتگو با مهر گفت: کسب و کارهای  اینترنتی گروهای مختلفی را شامل میشودکه برخی از این گروها زیر نظر یک صنف یا یک ارگان قرار دارد و مجوز های فعالیت به آنها داده شده است.   
وی با بیان اینکه برخی از کسب و کارها زیر نظر صنفی قرار ندارند، گفت: برخی از کسب و کارهای اینترنتی فاقد مجوز برای فعالیت خود هستند و نظارت بر این 
فعالیت ها نیازمند ایجاد یک ساختارجامع نظارتی و حمایتی است.  
سهرابی در خصوص نارضایتی هایی مردم در مورد عملکرد برخی از این کسب و کارها گفت: اگر تخلفی از طرف این کسب و کارها صورت گیرد، با توجه به نوع تخلف صورت گرفته، مردم می توانند به پلیس فتا گزارش و پیگیر شکایت خود شوند.  
مدیر کل ارتباطات و فناوری استان فارس در خصوص علت مجوز نداشتن برخی ازاین کسب وکارها گفت: کسب و کارهای اینترنتی و نوپا به خاطر مواجه نشدن با مسائل بیمه و مالیات و دیگر مشکلات اقدام به ثبت قانونی فعالیت های خود نمی کنند و این مشکل از مواردی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با معرفی طرح نوآفرین در صدد حل آن بر آمده است.  
وی در خصوص سازماندهی این نوع از کسب و کار گفت: برای تشویق کسب و کارهای کوچک به ثبت قانونی فعالیت های خود، طی یکسال گذشته طرحی به عنوان طرح حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و کوچک را ارائه داده ایم که به تصویب هیأت دولت رسیده است و بر اساس این طرح، با ایجاد تسهیلاتی مانند کاهش مالیات و تسهیلات بیمه ای، کسب و کارهای نوپا و اینترنتی را حمایت می کنیم.  
وی در پایان گفت: این طرح باعث تشویق کسب و کارهای اینترنتی و کوچک برای ثبت در زیرمجموعه های اصناف خواهد شد و تخلفات ناشی از این نوع از کسب و کار را قابل نظارت خواهد کرد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما