امروز، سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

مریم کامیاب، مسئول فرهنگسرا: فرهنگسرای جوان نقش بسزایی در آموزش شهروندی ساکنان منطقه داشته است

حسین حسن پور- تماشا       عکاس: صادق درنیانی
فرهنگسرای جوان با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت شهروندان به ویژه کودکان و جوانان احداث 
می شوند اما برخی از فرهنگسراها علاوه بر انجام این وظایف با عملکردی بسیار مطلوب تأثیرگذاری بسزایی را در سطح منطقه از لحاظ رشد اجتماعی اهالی و افزایش سطح فرهنگ شهروندی مردم منطقه داشته اند.
این فرهنگسر واقع در بیست متری امام خمینی(ره) و در انتهای پارک ایرانی در فضایی به مساحت بیش از ۵۰۰ متر مربع خدمات بی شماری را به شهروندان عزیز ارایه داده است.
مریم کامیاب، مسئول فرهنگسرای جوان در گفت و گو 
با خبرنگار روزنامه «تماشا» با بیان اینکه محوریت فعالیت این فرهنگسرا در حوزه تخصصی جوانان و نیازمندی های آنان است‌، اظهار کرد: این فرهنگسرا علاوه بر انجام برنامه های عمومی که در کلیه فرهنگسراها برگزار می شود برنامه هایی مختص جوانان نیز اجرا کرده و یا در برنامه های آتی این فرهنگسرا قرار دارد.
وی افزود: ویژه برنامه های این فرهنگسرا در هفته جوان همزمان با سالروز میلاد حضرت علی اکبر (ع) پر رنگ تر می شود.
کامیاب با اشاره به اینکه در این قسمت از شهر مجتمع های مسکونی زیادی احداث شده و جمعیت زیادی را در خود گنجانده است، گفت: وجود چنین فرهنگسرایی با چنین عملکردی در این منطقه لازم و ضروری بوده است و شهرداری شیراز با نگرشی عمیق اقدام به احداث این فرهنگسرا کرده است.
* برنامه‌های فرهنگسرا در دو بعد تخصصی و عمومی برگزار می‌گردد
 مسئول فرهنگسرای جوان با بیان اینکه این فرهنگسرا برنامه ها و همایش های خاصی را در زمینه فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی اجرا 
می نماید، اظهار کرد: برنامه های فرهنگسرا در دو بعد تخصصی و عمومی برگزار می گردد که 
کلاس های عمومی آن شامل کلاس های آموزشی  تئاتر، بازیگری، موسیقی، داستان نویسی، 
قصه گویی و در زمینه هنری کلاس ها در زمینه آموزش منبت، معرق، پیکرتراشی، تابلو فرش و طراحی، نقاشی، خوشنویسی و در زمینه های علمی کلاس های زبان انگلیسی، رباتیک، شطرنج است.
کامیاب با اشاره به اینکه کلاس های هنری، علمی و ورزشی در سه رده سنی کودکان، جوانان و بزرگسالان برگزار می شود، گفت: رسالت اصلی فرهنگسراها آموزش شهروندی است که با توجه به این رسالت در این فرهنگسرا برنامه های ویژه آموزش اصول شهروندی برای کودکان و مادران اجرا می شود.
* برگزاری کلاس‌های آموزش شهروندی در زمینه‌های آموزش ترافیک، حفظ فضای سبز و  تفکیک پسماندها
وی افزود: کلاس های آموزش شهروندی در 
زمینه های آموزش ترافیک، حفظ فضای سبز،  تفکیک پسماندها و در کنار آن کلاس های آموزش نقاشی، شعرخوانی، قصه گویی کودک و خلاقیت برگزار می گردد.
کامیاب گفت: برگزاری کلاس های مذهبی این فرهنگسرا شامل آموزش قرآن، حفظ و روخوانی می شود.
مسئول فرهنگسرای جوان با اشاره به نقش ورزش در رشد و شکوفایی شهروندان اظهار کرد: فرهنگسرای جوان دارای دو سالن ورزشی شامل کلاس های آموزش ژیمناستیک، ایروبیک، دفاع شخصی، یوگا ویژه بانوان و انواع رشته های ورزشی می شود.
وی افزود: ساعات برگزاری کلاس های ورزشی در شش ماهه اول از ساعت ۷ و نیم صبح تا ۹ شب و در شش ماهه دوم تا ساعت ۷ و نیم شب است.
کامیاب با بیان اینکه استقبال از کلاس های ورزشی به شدت بالا است و بیشتر گروه های ورزشی کودکان و جوانان هستند، گفت: هزینه ثبت نام در این کلاس ها به نسبت باشگاه های دیگر بسیار کمتر است و امنیت تضمین شده ای در این 
باشگاه ها وجود دارد.
* کتابخانه با ۷ هزار جلد کتاب در فرهنگسرا
مسئول فرهنگسرای جوان در ادامه به وجود کتابخانه با ۷ هزار جلد کتاب در فرهنگسرا اشاره نمود و اظهار کرد: استقبال از کتابخانه نیز بسیار گسترده است و هر ماه نیز به تعداد اعضا افزود می شود.
وی افزود: در این فرهنگسرا کلاس های مشاوره نیز به صورت رایگان برگزار می گردد و به خانواده ها خدمات رایگان ارائه می دهد.
کامیاب با اشاره به اینکه به طور کلی در ۸۰ رشته علمی، ورزشی، هنری، اجتماعی کلاس های آموزشی برگزار می گردد، اظهار کرد: در حوزه جوانان با بنیاد ملی نخبگان و انجمن های مردم نهاد تعامل و همکاری مناسبی داریم که در برخی موارد این همکاری منجر به برپایی نمایشگاه های مشترک در زمینه های مختلف شده است.
وی با بیان اینکه هر ماه حدود هزار و صد نفر از خدمات این فرهنگسرا بهره می برند، گفت: خدمات آموزشی و برگزاری کلاس های مختلف در بروز رفتارهای اجتماعی ساکنان تأثیر بسزایی داشته و این فرهنگسرا به رسالت اصلی خود که همان آموزش فرهنگ شهروندی است به خوبی عمل کرده است.
* آموزش شهروندی به صورت مداوم در این فرهنگسرا دنبال می‌شود
کامیاب با اشاره به شدت مهاجرت در این منطقه افزود: با توجه به این موضوع آموزش شهروندی به صورت مداوم در این فرهنگسرا دنبال می شود.
وی گفت: این فرهنگسرا در برگزاری مراسم های مختلف ملی و مذهبی نقش بسزایی داشته و همسو با مناسبت های مختلف فعالیت های خوبی دارد.
* تعامل خوب فرهنگسرا با مرکز بهداشت شهدای انقلاب
مسئول فرهنگسرای جوان با اشاره به تعامل خوب فرهنگسرا با مرکز بهداشت شهدای انقلاب افزود: پنج شنبه هر هفته کارشناسان آن مرکز کلاس های آموزشی در زمینه های مختلف در فرهنگسرا برگزار می کنند و با استقبال خوبی نیز روبرو هستیم.
کامیاب با بیان اینکه برگزاری کلاس های آموزشی و هنری در این فرهنگسرا نقش بسزایی در توانمندسازی ساکنان محلی داشته است، اظهار کرد: اکثر افرادی که در کلاس های آموزشی شرکت می کنند بعد از کسب آموزش های لازم موفق به 
راه اندازی کارگاه های کوچک شده و کارآفرینی نمایند و یا تولیدات خود را در نمایشگاه های مختلف به فروش برسانند.
وی افزود: هر سه ماه نمایشگاهی از آثار هنری دانش آموختگان این فرهنگسرا برگزار می نماییم و آثار هنری آنان به معرض فروش می رسد.
* جذب جوانان با برگزاری برنامه‌های مختلف مانند راه‌اندازی باشگاه کتابخوان جوان و یا جشنواره‌های مختلف ورزشی 
مسئول فرهنگسرای جوان با بیان اینکه در جذب جوانان تلاش بیشتری را داشته ایم، اظهار کرد: با برگزاری برنامه های مختلف مانند راه اندازی باشگاه کتابخوان جوان و یا جشنواره های مختلف ورزشی جوانان را جذب فرهنگسرا کردیم.
کامیاب افزود: بسیاری از جوانانی که در کلاس های ورزشی این فرهنگسرا شرکت داشته اند موفق به کسب عناوین و قهرمانی های متعدد در رشته های مختلف ورزشی شده اند.
وی گفت: این فرهنگسرا دارای سالن اجتماعات با ظرفیت دویست نفر است که در مناسبت های مختلف از آن بهره می بریم.
کامیاب افزود: دوشنبه هر هفته برنامه سینما جوان را برگزار می نماییم و در پایان جوانان به نقد فیلم می پردازند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما