امروز، سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

نظری به رونق گردشگری در شیراز شهر شاعران جهانی

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
 اشاره:
جاذبه های گردشگری شیراز؛ از کشف شعر در شهر شاعران گرفته تا قدم زدن در ویرانه‌های ۲۵۰۰ ساله‌ی یک امپراطوری سرنگون، تنها بخشی از بهترین فعالیت‌ هایی است که در حوزه گشت و گذار می‌توانید در شیراز انجام دهید. برای بیش از ۲۰۰۰ سال است که شیراز تحت عنوان مرکز تمدن ایران شناخته می شود.
در اینجا و در این شماره از روزنامه «تماشا» به معرفی برخی از بهترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شیراز این شهر آسمانی و زیبای ایرانی می پردازم به آن امید که مورد توجه شما خوبان قرار گیرد. 
* شیراز کهن شهر زیبای ایران ما:
این شهر در دوره‌ زندیه (۱۷۴۷-۷۹) پایتخت ایران بود و بدون شک مهم‌ترین شهر در جهان اسلام قرون وسطی محسوب می شد. جای تعجب ندارد که پایتخت استان فارس یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگر ی ایرانیان و خارجیان است.برای یافتن جاذبه های گردشگری شیراز مشکلی نخواهید داشت. در خیابان‌ هایش قدم بزنید، خود را در باغ‌هایش گم کنید، در بازار خرید کنید، مساجد زیبایش را تحسین کنید. اگر به تاریخ، شعر، هنر یا طبیعت علاقه دارید شیراز چیزهای زیادی برای ارائه خواهد داشت. برای  دیدن بهتر تاریخ ایران باید از شیراز خارج شوید و از پرسپولیس دیدن کنید. یک مجتمع شهر و کاخ باشکوه که برای به نمایش گذاشتن ثروت و قدرت امپراطوری ایران طراحی شده است. تاریخ ساخت پرسپولیس به ۲۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.شیراز هوایی معتدل دارد، بنابراین در هر فصل می‌توانید از آن بازدید کنید، اما اگر می‌خواهید تمام چیزهایی که شیراز به آن‌ها معروف است را تجربه کنید در بهار سفر کنید. در بهار می‌توانید عطر قوی گل‌های یاسمن و چای شکوفه‌ پرتقال را در هوا استشمام کنید و از آواز بلبل‌ها لذت ببرید.
* مروری بر خاطرات اعضای شهرستانی گروه میراث و گردشگری روزنامه «تماشا»:
...سه روز در شهر شاعران اقامت داشتیم و واقعاً به ما خوش گذشت. با اینکه شیراز را بیشتر برای مسجد زیبای صورتی نصیرالملک و حرم های مطهر،  باغات باصفا و مجموعه زندیه و بناهای تاریخی اطرافش همچون پرسپولیس و پاسارگاد و نقش رستم و... می‌شناسند، جاذبه‌های دیدنی بیشتری انتظارتان را می‌کشند. در ادامه به معرفی مختصر برخی از بهترین جاذبه هایی که می توانید در شیراز ببینید و لذت ببرید می پردازیم. پیشنهاد می کنیم هنگام طلوع آفتاب از مسجد صورتی (نصیر‌الملک) بازدید کنید. این مسجد متعلق به دوره‌ قاجار در سال ۱۸۸۸ ساخته شد و با اینکه مسجد بزرگی نیست، با اختلاف محبوب‌ترین جاذبه‌ دیدنی شیراز است. مسجد نصیر‌الملک، که گردشگران آن را بیشتر به نام صورتی می‌شناسند، یک اثر خارق‌العاده‌ معماری بوده و دلیل شهرت آن عکس‌هایی از ورود نور به شبستان مسجد است که در اینترنت دست‌به‌دست شده است. برای تماشای عبور نور از شیشه‌ها هنگام طلوع آفتاب، صبح زود به بازدید بروید تا با انبوه بازدیدکنندگان و گردشگرانی مواجه شوید که برای عکس گرفتن به آنجا آمده‌اند  شگفت‌انگیز است. پس از اینکه به اندازه‌ کافی عکس گرفتید از مسجد خارج شوید تا از صحن زیبای آن بازدید کنید. تفاوت این مسجد با دیگر مساجد ایران استفاده از کاشی‌ های صورتی در دیوارها است که حسی مملو از آرامش ایجاد می‌کند. جز شبستان با شیشه‌های رنگی، در این مسجد اتاق‌های دیگری نیز برای بازدید وجود دارد. در گوشه‌ای از مسجد یک موزه و گالری هنری بسیار زیبا به همراه یک گرداننده‌ مهربان قرار دارد. او ما را به صرف چای دعوت کرد و ما نیز پذیرفتیم، شما نیز همین کار را بکنید. ناگفته نماند که او انگلیسی را بسیار خوب صحبت می‌کرد. بازدید از مسجد صورتی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز است که می‌توانید انجام دهید، با این حال به توصیه‌ ما گوش کنید و برای جلوگیری از ازدحام بازدیدکنندگان صبح زود و پیش از بازگشایی مسجد به آنجا بروید.
* بازدید از تخت‌جمشید:
اگر سوار ماشین شوید و از شیراز خارج شوید تنها ۴۵ دقیقه با بازمانده‌ پایتخت امپراطوری قدرتمند ایران فاصله خواهید داشت.داریوش کبیر این شهر را در سال ۵۱۸ پیش از میلاد بنا نهاد و از آن بیشتر برای پذیرفتن بازدیدکنندگان و برگزاری جشن‌ها استفاده می‌کرد. پرسپولیس امروزه یکی از آثار به ثبت رسیده در لیست میراث جهانی یونسکو و از پرطرفدارترین جاذبه های شگفت انگیز شیراز است. حتی با نگاه به ویرانه‌های امروزی نیز می توانید ثروت امپراطوری ایران را که در ساخت بنا منعکس شده به چشم ببینید. پرسپولیس آن روزها ثروتمندترین شهر جهان بود برخی از کتیبه‌ها در وضعیت عالی قرار دارند در حالی‌که برخی از دیگر نقاط نشان از ویرانی‌هایی دارند که اسکندر کبیر بر جای نهاده است. آنچه حتی پس از آتش‌سوزی و قرن‌ها مدفون ماندن در زیر خاک و شن از پرسپولیس باقی مانده هنوز هم بسیار تأثیرگذار است. از تماشای این شاهکار معماری ۲۵۰۰ ساله، راه‌پله‌ زیبای مزین به نقش برجسته، چندین کاخ، خزانه‌داری، اقامتگاه نگهبانان و دروازه‌های پرابهت لذت ببرید. برای استفاده‌ بیشتر از بازدیدتان تور رزرو کنید! هنگام بازدید از این جاذبه زمان کافی برای مطالعه‌ یک جلد کتاب نخواهید داشت و این در حالی است که داستان پشت کتیبه‌ها ارزش دانستن را دارد. به همراه داشتن راهنما جزئیاتی را نشانتان خواهد داد که در غیر این صورت ممکن بود از دست بدهید. صبح زود از این مکان بازدید کنید چون آفتاب ظهر در آن حوالی بسیار داغ است. حتماً چیزی برای پوشاندن سرتان و محافظت آن از گرما همراه داشته باشید. اگر قصد دارید بهترین منظره از مجموعه را تماشا کنید کفش راحت بپوشید. از کوه بالا بروید تا به آرامگاه اردشیر یکم برسید.
* زیارتگاه شاهچراغ علیه‌السلام:
از معبد شاه‌چراغ دیدن کنید. شاه‌ چراغ یک مکان زیارتی معروف و از جاذبه های گردشگری شیراز است و دلیل شهرت آن سنگ قبر برادرانی به نام احمد و محمد است. هنگامی که عباسیان شیعیان را تحت تعقیب قرار داده بودند برادران مذکور به اینجا پناه آوردند.در سده‌ چهاردهم ملکه تاشی خاتون یک مسجد و مدرسه‌  الهیات در آن نقطه ساخت و آن را به مکانی زیارتی تبدیل کرد.شاه‌چراغ، پس از حرم اما رضا در مشهد و حضرت معصومه در قم، یکی از مهم‌ترین اماکن زیارتی ایران است. داخل مسجد زیبا است حداقل یک میلیون قطعه‌ شیشه‌ کاری زیبا در آن وجود دارد که موجب شگفتی شما خواهد شد. بیرون بنا نیز به همان اندازه زیبا است.این مقبره به گنبد پیازی‌شکل‌اش معروف است که از هزاران قطعه کاشی دست‌ساز ساخته شده. همچنین، دو مناره‌ کوچک نیز در دو انتهای ستون اصلی آرامگاه قرار دارند که باز هم به شکوه بنا می‌افزایند. این زیارتگاه را صحن یا حیاطی بزرگ احاطه کرده است. زیبایی این معبد بیش از همه‌وقت در عصرها مشهود است، هنگامی که نور آن نظر عابران را به خود جلب می‌کند. یکی دیگر از بخش های این مجموعه آرامگاه میرمحمد است. متأسفانه، افراد غیرمسلمان اجازه‌ ورود به آن را ندارند، مگر آشنایی بومی داشته باشید که بخواهد شما را با خود داخل ببرد.
* گشت‌و‌گذار خیابانی در شیراز:
پس از بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری شهر کمی زمان بگذارید تا در خیابان‌های شیراز قدم بزنید و در فضای شهر غرق شوید و یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز شیراز شهری زیبا با خیابان‌هایی زنده و فعال را از نزدیک لمس کنید. فروشگاه‌ها و رستوران‌ های جالب زیادی در شهر و در نزدیکی شما وجود دارد که می‌توانید با پای پیاده از آن‌ها دیدن کنید!
فرهنگ غنی این شهر شما را احاطه خواهد کرد. ردی از جزئیات ظریف تاریخی قابل‌توجه بر تمام باغ‌ها، امارت‌ها و مقابر قابل مشاهده است. در حرف زدن با افراد محلی، خصوصاً جوانان، تردید نکنید. تقریباً تمام مردم آنقدر انگلیسی می‌دانند که بتوانید با آنان وارد گفت‌و‌گو شوید. همه‌ افراد ازآنچه فکر می‌کنید گشوده‌تر هستند و اغلب دوست دارند با شما آشنا شوند. آن‌ها بسیار مهمان‌نواز‌اند، بنابراین اگر شما را به خانه‌ی خود دعوت کردند متعجب نشوید. از گم شدن در شلوغی برخی خیابان‌های اطراف آثار باستانی نترسید، رایحه‌ خوش گیاهان دارویی و ادویه‌جات تازه را در بازارها استشمام کنید و یادتان نرود پسته را امتحان 
کنید.
* به بازار وکیل بروید و محو زیبایی‌هایش شوید:
بازار وکیل بزرگ ترین و مشهورترین بازار شیراز است.
بنا به برخی منابع، بازار در قرن یازدهم پس از میلاد مسیح ساخته شد (بله، درست خواندید!)، اما ظاهر امروزی آن مربوط به حدود سده‌ هجدهم پس از پایان ساخت آن به دست اتابکان فارس است. دستور ساخت بازار را کریمخان صدر کرده بود، که قصد داشت شیراز به یک مرکز تجاری مشهور تبدیل شود. این بنار که از آجر، سنگ آهک و گچ ساخته شده زیباترین بازارهای ایران است.این بازار دارای حیاط‌ها، گرمابه‌ها و فروشگاه‌های قدیمی زیبایی است. در مورد اجناس نیز، در این بازار می‌توانید همه چیز از فرش ایرانی گرفته تا ادویه، شیرینی‌جات و عتیقه‌ جات خریداری کنید.در این بازار فرصت دارید مهارت‌ های چانه‌زنی خود را مورد آزمون قرار داده و از فضای سرزنده‌ی آن لذت ببرید. به محض به پایان رسیدن گشت و گذار در بازار می‌توانید کمی پیاده‌ روی کنید تا چند مورد از زیباترین ساختمان‌ها و جاذبه های گردشگری شیراز را ببینید. در مجاورت بازار چندین مسجد قرار دارد که برای بازارهای خاورمیانه امری معمول است. اگر از گشت و گذار و خرید کردن خسته‌اید، در بازار چند رستوران و کافه وجود دارد. برای استراحت می‌توانید استکانی چای بنوشید یا خوراکی های لذیذ سنتی شیراز را امتحان کنید.
* مسجد وکیل را حتماً بازدید کنید:
مسجد وکیل درست در کنار بازار قرار گرفته و بین سال‌های ۱۷۵۱ تا ۱۷۷۳ در زمان سلسله‌ی زندیه ساخته شد. وکیل لقبی است که کریم‌خان هنگام حکومت خود از آن استفاده می‌کرد. این مسجد در سده‌ نوزدهم در زمان سلسله‌ قاجار بازسازی شد. بنای مسجد شاهکار معماری است بیننده را به سادگی با بزرگی خود و هنری که در آن به کار رفته حیرت‌زده می‌کند. در جلوی مسجد حیاتی بزرگ با حوض قرار دارد که باز هم بیشتر بر زیبایی مسجد تأکید می‌کند. دروازه‌های ورودی با کاشی‌هایی رنگارنگ منقش به الگوهای گیاهی تزیین شده‌. نقوش گل و گیاه از خصایص دوره‌  قاجار است. نکته‌ غیرمعمول در رابطه با این مسجد این است که به جای چهار ایوان که معمول است تنها دو ایوان دارد. سالن شبستان، که ۴۸ ستون ساخته از سنگ یک‌پارچه در آن قرار دارد، یکی از زیباترین بخش‌های مسجد است. پیش از ورود به مسجد از بانوان درخواست می‌شود چادر سر کنند و شما می‌توانید آن را از ورودی مسجد تهیه کنید.
* استشمام رایحه‌ گل‌ها در باغ ارم:
بدون شک یکی از زیباترین جاذبه‌های شگفت انگیز و گردشگری در شیراز باغ ایرانی تاریخی به نام ارم است. این باغ در شمال رودخانه‌ خشک واقع شده. برخی منابع حاکی از آن‌اند که باغ ارم بین سده‌های ۱۱ تا ۱۴، در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده و سپس به دستور زندیان بازسازی شد. امروزه، باغ ارم بخشی از باغ گیاه‌شناسی شیراز است که در سال ۱۹۸۳ تأسیس شد. اداره‌ی باغ گیاه‌شناسی بر عهده‌ دانشگاه شیراز بوده و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. با گل‌ها و درختانی که قدمت آنان به ۳۰۰۰ سال می‌رسد، تعجب ندارد که نام این باغ را ارم گذاشته‌اند. محمد‌قلی خان، از رؤسای قلیبه‌ قشقایی، دستور ساخت عمارت زیبا در مرکز باغ را صادر کرد. عمارت یکی از زیباترین بخش‌های باغ است.یک روز کامل را در باغ ارم بگذرانید و از گل‌های شکفته و سایه‌ی درختان سرو لذت ببرید.
* مقبره‌ حافظ و عاشقانه‌های ادبی اش!: 
اشعار عاشقانه  حافظ را در شیراز و در آرامگاهش بخوانید و ببینید سالن یادبودی که در نزدیکی آن قرار دارد و به یاد شاعر مشهور ایرانی حافظ بنا شده است. این دو بنا را معمار فرانسوی آندره گودار در سال ۱۹۳۵، در جای پیشین بناهای قبلی که در سال ۱۷۷۳ ساخته شده بودند، ساخت. مقبره‌ حافظ یکی از مهم‌ترین جاذبه های شگفت انگیز گردشگری شیراز است و اطراف آن را حوض‌های مستطیلی زیبا، درختان و مسیرها فراگرفته‌اند. بسیاری از اجسام موجود در باغ با اشعار حافظ حکاکی شده‌اند و بیشتر آن‌ها در همان بخشی از باغ قرار دارند که حافظ شعری در مورد آن نوشته یاشعر راآنجا نوشته است. حافظیه یکی از رایج‌ترین نقاط ملاقات برای محلیان است. این موضوع را تنها پس از قدم زدن در باغ مصلی می‌فهمید که حافظ بارها در اشعار خود نام برده است. حافظ 
بزرگ ترین شاعر فرهنگ فارسی شناخته می شود. وی از عشق و ایمان می‌نوشت و طنزی قوی داشت. حکمرانان و سیاستمداران زمان خود را نقد می‌کرد. حافظیه برای بومیان بسیار حائز اهمیت است، آن‌ها به حافظ که همچون خودشان شیرازی بود بسیار افتخار می‌کنند. اگر دوست دارید از معانی اشعارش باخبر شوید از دیگران سؤال کنید. آن‌ها ازاین فرصت که اشعار را برای شما ترجمه کرده و معنی آن را توضیح دهند بسیار خوشحال 
خواهند شد.
* فراوانی و ارزانی اقامتگاه‌ها در شیراز:
در شیراز که یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران است امکانات اقامتی فراوانی وجود دارد. چه به دنبال هتل‌های لوکس پنج ستاره باشید و چه به دنبال هاستل‌های بسیار ارزان، در شیراز برای هر بودجه جای مناسبی خواهید یافت و این نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز است. ما به دنبال مسافرخانه‌ای ارزان و راحت بودیم و ترجیح می‌دادیم چند دلار اضافه خرج کنیم تا جایی تمیز و امن با صبحانه‌  مجانی و اینترنت وای فای پیدا کنیم. ما قصد ولخرجی نداشتیم و مدتی طولانی را با یک کوله‌ پشتی و هزینه‌ کم سپری کردیم؛ به یاد داشته باشید چند دلار در ایران به لحاظ کیفی تفاوت چشم‌گیری ایجاد می‌کند. یک صبحانه‌ معمولی ایرانی دربرگیرنده‌ نان، مربا، تخم‌مرغ، چای و حتی قهوه است. کارکنان هتل برخوردی دوستانه دارند و وای فای مجانی خوب کار می‌کند، با این حال ممکن است مجبور شوید برای گرفتن دیتای بیشتر چند بار به میز پذیرش بروید و کوپن تهیه کنید... 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما