امروز، سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

فارس و صد سالگی سینما

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
یکی از جمله جشن های مهم و جالبی که می تواند در شیراز شهر هنر و هنرمندان برگزار شود و یاد و خاطره ده ها ساله نمایش فیلم در قبل و بعد از انقلاب را زنده و احیا کند برگزاری جشن صد سالگی سینما است. جشنی که با برگزاری اش مروری بر خاطرات صد ساله زندگی و فعالیت چهره های نامی هنر هفتم برخاسته از خاک پاک شیراز و سایر شهرهای فارس خواهد داشت.
در جشن صد سالگی سینما در فارس می توان از کتابی با همین عنوان یا «تاریخچه صد سال سینمای شیراز و فارس» رونمایی کرد و از پیشکسوتان سینمای ایران و خصوصاً فارسیان و شیرازیانی که در این هنر و صنعت یعنی هنر و صنعت سینما فعالیت داشته و دارند دعوت و از آنان تقدیر و تجلیل کرد.
بیان تاریخچه ای از مکان های نمایش فیلم در شیراز و خصوصاً بیان نکات و تاریخچه ای از زمان ساخت سینما در این دیار و سایر شهرها و مناطق فارس و همچنین تهیه فیلمی از صد سال حضور پررنگ سینما در فارس و شیراز و نمایش عمومی آن و برپایی نمایشگاهی از تصاویر هنرمندان سینمایی فارس و شیراز، برپایی شبی با هنرمندان شیرازی سینمای ایران، انتشار ویژه نامه ای برای معرفی چهره های نامی هنر سینما برخاسته از شیراز و فارس و گفتگوهای رسانه ای (روزنامه، خبرگزاری، صدا و سیما و سایت های 
خبری) با اهالی سینمای شیراز و فارس و معاونت سینمایی ارشاد استان، سینماداران و علاقه مندان دائمی و تماشاچیان حرفه ای سینما، و... از جمله برنامه های پیشنهادی اینجانب در ایام برپایی جشن صد سالگی سینما در فارس است.
 به هر ترتیب به سهم خود به عنوان یک علاقه مند قدیمی سینما لازم است تا از تمامی دست اندرکاران و بانیان و برنامه ریزان و زحمتکشان عرصه سینمای شیراز و فارس در دهه های اخیر تشکر کرده و برای صحت و سلامتی وجود نازنین هنرمندان شیرازی و فارسی عرصه سینما دعا کنم.
قطعاً مخاطبان بسیار و هواداران و علاقه مندان استان فارسی و شیرازی به سینمای فارس در قبل و بعد از انقلاب کم نیستند و چاپ کتابی تحت عنوان «مروری بر زندگی و زمانه سینماگران فارس» لازم و ضروری می نماید. انتشار آلبوم عکس و مجموعه تصاویر قدیمی از سینما و سینماگران، تماشاچیان و ادوات و وسایل نمایش فیلم در شیراز نیز می تواند جالب و مورد توجه فرهنگوران و علاقه مندان به هنر هفتم «سینما» گردد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما