امروز، سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

ارز دو نرخی منشأ فساد می‌شود

سیده ناهید تقویان- تماشا
 نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی تفصیلی با «تماشا»، با اشاره به عملکرد کمیسیون متبوع (کشاورزی) در دوره نمایندگی، از ناگفته ها در خصوص اصلاح قیمت بنزین و مسائل پیرامون آن گفت.
علی اکبری در گفت و گوی اختصاصی با تماشا در ابتدا به داستان اصلاح قیمت بنزین و مسائل پیرامون آن اشاره کرد و اظهار داشت: پیش از ورود به این بحث باید اشاره کنم که 990 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان انرژی بود، یعنی بیش از 2برابر بودجه سالانه دولت که رقم قابل توجهی است.
وی افزود: 52درصد افراد جامعه خودرو ندارند پس از این یارانه نیز استفاده نمی کنند و این بهره را کسانی می برند که چند خودرو در منزل داشته و خودشان، همسرشان و فرزندانشان هریک برای خود اتومبیل دارد و قشر مرفه جامعه هستند که استخر و جکوزی و ویلا دارند.
اکبری خاطرنشان کرد: جالب است بدانید این طبقه مرفه جامعه 16برابر از دهک های پایین بیشتر از یارانه پنهان انرژی استفاده می کردند و این یعنی اینکه روز به روز شکاف طبقاتی در جامعه  بیشتر می شد.
* ارزان بودن سوخت در ایران سبب شده بود تا قاچاق سوخت در ایران بسیار زیاد شود
این نماینده مجلس به بحث قاچاق سوخت نیز اشاره کرد و گفت: مشکل دیگر ارزان بودن سوخت در ایران سبب شده بود تا قاچاق سوخت در ایران بسیار زیاد شود و چون در تمام کشورهای اطراف ایران همچون ترکیه، عراق، افغانستان و... قیمت بنزین چند برابر قیمت ایران است ، بازار پرسودی برای قاچاقچیان فراهم کرده بود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کم کاری ها در نحوه مدیرت سوخت نیز گفت: کم کاری هایی هم از طرف دولت و هم از طرف مجلس در این راستا انجام شده است چراکه بحث کم کردن فاصله دهک ها باید در این سال ها رخ می داد.
اکبری ادامه داد: در قانون به صراحت آمده که دولت نرخ حامل های انرژی را اصلاح کند تا قیمت به 90درصد نرخ فوب خلیج‌فارس برسد و درآمد حاصل از آن را به اشتغال سرازیر کند اما باید اذعان کرد که دولت در این زمینه کم کاری کرده و از اختیاراتی که قانون به آنها داده بود، استفاده نکرد البته مجلس نیزبه نوعی مقصر است.
وی تصریح کرد: نماینده ها نیز به سبب اینکه در دوره بعد رای نیاورند، به این امر ورود نکردند.
نماینده مردم شیراز به اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین اشاره کرد و ضمن انتقاد از شیوه 
اطلاع رسانی اظهار داشت: در بحث افزایش قیمت بنزین، در زمینه اطلاع رسانی مشکل وجود داشت چراکه پیش از آن باید اذهان عمومی، اصناف و اتحادیه ها و تشکل ها و مردم را در این خصوص توجیه می کردند و بعد از آن طرح اجرا می گردید.
وی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما نیز گفت: به نظر بنده رسانه ای ملی  عملکرد ضعیفی دارد.
* رسانه ملی حتی در قضیه ذرت‌های آلوده مبالغه کرد چراکه ذرتی اصلاً توزیع نشد
این نماینده مجلس افزود: رسانه ملی حتی در قضیه ذرت های آلوده مبالغه کرد چراکه ذرتی اصلاً توزیع نشد. لذا در بحث افزایش قیمت نیز باید اطلاع رسانی صحیح صورت می گرفت که بخش بزرگی از این اطلاع رسانی و اقناع ذهن مردم باید توسط صداوسیما صورت می گرفت.
اکبری با اشاره به اغتشاشات اخیر نیز گفت: به هر حال حسادت هایی وجود دارد که با ایجاد ناامنی، آرامش جامعه ما را به هم بزنند و این اغتشاشات یک کار تمرین شده بود که نیروهای نظامی و امنیتی در مدت 48 ساعت آنها را جمع کردند.
نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه گفت: به هر حال اصلاح قیمت بنزین اجرایی شد و اکنون باید به دنبال اجرای صحیح آن و بازگشت پول حمایتی به دهک های پایین جامعه باشیم.
* ما در کمیسیون گفتیم قیمت ارز را آزاد کنیم و به همین نسبت دستمزدها را بالا آوریم
وی در ادامه با اشاره به سیاست های اشتباه اقتصادی همچون ارز دو نرخی و اثرات آن بر اقتصاد نیز گفت: طبق تبصره 19قانون بودجه 14میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی با قیمت نیمایی و 4200 تومانی در نظر گرفته شده و همین منشأ فساد است چراکه هر جا ارز دو نرخی شد، نتوانستیم مدیریت کنیم و گرفتار چرخه باطل شدیم.
نماینده مردم شیراز افزود: ما در کمیسیون گفتیم قیمت ارز را آزاد کنیم و به همین نسبت دستمزدها را بالا آوریم که به اعتقاد من با این کار، بازار به ثبات می رسید. 
* هر کسی در انتخابات شرکت نکند، حق خود را ضایع کرده است
اکبری در ادامه این گفت و گو به بحث انتخابات آتی مجلس نیز اشاره کرد و گفت: انتخابات اوج دموکراسی و مردم سالاری است و هر کسی در انتخابات شرکت نکند، حق خود را ضایع کرده  است.
این نماینده مجلس افزود: هر قدر مردم در انتخابات مشارکت جدی تری داشته باشند نتایج آن کارسازتر خواهد بود ضمن اینکه باید تلاش کرد کسانی وارد مجلس می شوند صلاحیت و تخصص بیشتری داشته باشند.
* در این مدت بر سر چند پروژه بزرگ و ملی تمرکز داشتیم
اکبری در ادامه این گفت و گو به عملکرد نمایندگان شیراز در مجلس نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت بر سر چند پروژه بزرگ و ملی تمرکز داشتیم پروژه هایی مانند بزرگراه شیراز- اصفهان، فاضلاب صدرا، مترو شیراز، دانشگاه شیراز، انتقال آب سد درودزن به شیراز، فرودگاه شیراز و .... لذا اولویت را بر سر اینها گذاشتیم.
وی با اشاره به بحث کشاورزی نیز ادامه داد: ما در فارس مشکل آب داریم و در برخی مناطق عمق چاه ها بسیار زیاد شده است لذا در این خصوص نیز دغدغه ها بسیار است.
اکبری تصریح کرد: کسی که امروز آب را از اعماق زمین بیرون می کشد و برنج می کارد شاید در کوتاه مدت نفع کند اما در بلندمدت مطمئن باشد که به ضرر خود عمل کرده است.
عضو کمیسیون کشاورزی و آب مجلس خاطرنشان کرد: بیمه محصولات کشاورزی در این دوره  جدی گرفته شد به طوری که سال گذشته 140میلیارد تومان بیمه محصولات کشاورزی و باغی پرداخت شد که رقم قابل توجهی بود. وی همچنین گفت: برای کمک به کشاورزان و رونق تولید اقدام دیگری انجام شد و آن تمدید وام های زیر 100میلیون تومان بود لذا تمام کسانی که وام زیر 100میلیون تومان مخصوصاً در بخش تولید گرفته بودند، اصل آن را پرداخت کرده و سود آن را دولت پرداخت می کند و جریمه نیز بخشیده می شود.
اکبری ادامه داد: در مرحله اول این کار، 500هزار پرونده در بانک ها بسته شد و اقدام خوبی بود.
نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: ما مصوبه ای 
را مطرح کردیم که فعلاً در مجمع تشخیص گیر کرده است و طی آن اشخاص حقوقی که تا 2میلیارد تومان وام گرفته اند و اشخاص حقیقی که تا 500میلیون تومان، ربح مرکب وام آنها حذف خواهد شد. این مصوبه را 170نفر امضا کردند که تکلیف آن مشخص شود چراکه به نفع بانک و جامعه است.
وی ادامه داد: حدود 30درصد مراجعات به ما مردمی هستند که گرفتار وام بانکی هستند یا کارگاه و کارخانه آنها مصادره شده که با این مصوبه مشکل آنها تا حدودی حل می شود.
این نماینده افزود: بخشودگی و استمهال وام ها 
برای 3سال از دیگر اقدامات مجلس در این راستا بود لذا کارگروهی در شهرستان ها تشکیل شد، هر جا تشخیص می داند کسی تسهیلاتی گرفته و دچار خسارت شده اصل وامش برای 3سال تمدید و سودش نیز بخشیده می شد.
* در زمینه توسعه گلخانه‌ها در استان فارس آن انتظاری که داشتیم برآورده نشده است 
اکبری در مورد گلخانه ها نیز گفت: در زمینه توسعه گلخانه ها در استان فارس آن انتظاری که داشتیم برآورده نشده است گرچه مجوز صادرات محصولات گلخانه گرفته شد.
این نماینده مجلس همچنین گفت: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه برداشته شد برای مناطق عشایری و روستایی و کمتر توسعه یافته و 4بانک عامل کشاورزی، توسعه، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید مشخص شدند. لذا پروژه ها در اداره تعاون بررسی می شود و وام با بهره 4و 6درصد پرداخت می شود.
وی در مورد قیمت گذاری محصولات نیز گفت: طبق قانون قیمت گذاری کالاهای تضمینی بر عهده شورای اقتصاد است و بر اساس قانون باید قبل از شروع کشت اعلام شود اما در 
سال های قبل مثلاً در بهمن ماه قیمت گذاری اعلام می شد اما امسال یک هفته از مهرماه گذشته این اقدام صورت گرفت.
* امروز خرید گندم از 5 ماه به یک هفته رسیده است
اکبری ادامه داد: امروز خرید گندم از 5ماه به یک هفته رسیده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در این مجلس لایحه هایی از سنوات قبل مانده بود که آنها در صحن علنی، تبدیل به قانون شد مانند حفاظت از خاک، تالاب ها و محیط بانان و جنگل بان ها و... که این اقدام نیز در خور توجه بود.
وی در پایان این گفت و گو نیز در پاسخ به این پرسش که در انتخابات آتی مجلس حضور خواهد یافت و پیش بینی اش در خصوص نتیجه انتخابات شیراز چیست، گفت: قطعاً در انتخابات آتی شرکت می کنم و ان‌شاءا... مجموعه هم فکر ما در شیراز باز هم انتخابات را چهاربر صفر برنده می شود. اما از آن مهم تر 
حضور پرشور مردم پای صندوق های رأی است که وظیفه همه است در این راستا تلاش نمایند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما