امروز، سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

آغـاز ماراتـن انتخابات

سیده ناهید تقویان- تماشا
ثبت نام نامزدها در حالی در فرمانداری شیراز آغاز شد که خبرنگاران نیز با مشکلات جدیدی از جمله محدودیت حضور در محل ثبت نام نامزدها دست و پنجه نرم کردند. 
با شروع ثبت نام از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت ٨ صبح دهم آذرماه ماراتن انتخابات در کشورمان آغاز شد و به صورت رسمی فرایند ثبت نام از ساعت حدود نه صبح شروع شد.  ستاد انتخابات شهرستان شیراز در روز نخست ثبت نامی کاندیداهای مجلس شاهد حضور 15 نفر بود که برای نامزدی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند. 
در میان نامزدهایی که در روز اول برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه‌ انتخابیه شهرستان‌های شیراز و زرقان نام‌نویسی کردند تنها نام سیروس پاک‌فطرت عضو سابق شورای شهر شیراز و از چهره‌های اصولگرایی شیراز به عنوان یک کاندیدای سرشناس  به چشم می‌خورد و سایر نفرات کمتر شناخته شده بودند.
* ۴۰ نفر داوطلب ثبت‌نام شده در فارس
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و رییس ستاد انتخابات این استان در پایان نخستین روز ثبت نام داوطلبان گفت: از این تعداد، ۱۵ نفر مربوط به حوزه انتخابیه شیراز و زرقان و بقیه نیز مربوط به سایر حوزه‌های انتخابیه استان است.
سیداحمد احمدی زاده ادامه داد: پس از حوزه انتخابیه شیراز، حوزه انتخابیه سپیدان بیشترین تعداد ثبت نام را به خود اختصاص داده است.
او اظهار داشت: ستادهای انتخابات مستقر در  لامرد و مهر، مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد، آباده، خرم‌بید و بوانات نیز امروز هیچ ثبت نامی نداشته‌اند.
به گفته وی، از ۴۰ نفر داوطلب ثبت‌نام شده در فارس،  هشت نفر بین ۳۰ تا ۳۵ سال سن دارند و بقیه در سنین بالاتر هستند. 
* فرماندار شیراز: داوطلبان کاندیداتوری مجلس ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکنند
رئیس ستاد انتخابات شهرستان شیراز با بیان اینکه داوطلبان ثبت نام در انتخابات مجلس را به روز آخر موکول نکنند، توضیحاتی در خصوص نحوه ثبت نام و مدارک لازم ارائه کرد.
به گزارش «تماشا» محمدرضا امیری با حضور در ستاد انتخابات شهرستان، از نزدیک فرآیند ثبت نام 
کاندیداها را مورد بررسی قرار داد و در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ثبت نام کاندیداها طی روزهای دهم تا شانزدهم آذر، از ساعت ٨ صبح تا ١٨ بعدازظهر انجام خواهد شد.
امیری افزود: داوطلبان باید بر اساس قانون مدارک مورد نیاز شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، تصویر مدرک تحصیلی، کارت پایان خدمت و یا معافیت برای مردان، اصل استعفانامه مقامات موضوع ماده ٢٠ و اصل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را به همراه داشته باشند.
فرماندار شیراز همچنین گفت: ثبت نام از نامزدهای انتخاباتی برای حوزه انتخابیه شهرستان‌های شیراز و زرقان در فرمانداری مرکز استان انجام می‌شود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ایثارگران، آزادگان، رزمندگان و فرزندان شهدا با مدرک کارشناسی می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
امیری با بیان اینکه سابقه نمایندگی هر دوره از حضور در مجلس شورای اسلامی، معادل یک مدرک تحصیلی محسوب می‌شود، افزود: برای دارندگان مدرک تحصیلی حوزوی نیز مدرک تحصیلی فوق لیسانس معادل مدرک سطح ٤ پذیرفته است که به تأییدیه حوزه عملیه قم رسیده باشد.
امیری با بیان اینکه در حال حاضر امکان ویرایش مجدد اطلاعات داوطلبان پیش‌بینی نشده است، داشتن حداقل ٣٠ سال تمام در روز ثبت نام و حداکثر 70سال را شرط سنی حضور در این دوره از انتخابات اعلام و اضافه کرد: برای نخستین بار اعضای هیأت اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در فارس در یک دوره قرار گرفته است، لذا برابر اصلاحیه سال ٩٥ تبصره ذیل ماده ٣١ انتخابات، اعضای هیأت اجرایی محلس شورای اسلامی همان اعضای اجرایی خبرگان رهبری 
خواهند بود.
وی ادامه داد: تفاوت هیأت اجرایی انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در این است که در این دوره از انتخابات اعضای اجرایی هیأت انتخابات ٣٠ معتمد پیشنهادی را به هیأت نظارت استان معرفی می‌کنند و در صورتی که در روند تأیید اعضای هیأت اجرایی اختلافی میان فرمانداری و هیأت نظارت ایجاد شود، مورد اختلاف به شورای نگهبان و وزارت کشور ارجاع خواهد شد.
فرماندار شیراز با یادآوری اینکه اعضای هیأت اجرایی شامل فرماندار، دادستان و مدیرکل ثبت احوال استان است؛ از مستقر شدن بازرسی در فرمانداری شیراز و رصد فعالیت‌های داوطلبان انتخاباتی سخن گفت و اضافه کرد: در این راستا شعبه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در دادگستری استان تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: مدت زمان تبلیغات رسمی بر اساس قانون یک هفته خواهد بود و برابر برنامه زمانبندی شده به اطلاع داوطلبان رسیده خواهد شد و هر اقدام تبلیغاتی خارج از مهلت قانونی تعیین شده خلاف قانون محسوب می‌شود.
رئیس ستاد انتخابات شهرستان شیراز، یادآور شد: مدت زمان ثبت نام پنجمین انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری در فارس نیز از ١٥ آذرماه آغاز می‌شود و یک هفته ادامه خواهد داشت.
امیری در پایان نیز از کاندیداها خواست با توجه به فرآیند زمانی حداقل دو ساعته ثبت نام، نام نویسی را به روزهای آخر موکول نکنند.
به گزارش تماشا ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که از صبح یکشنبه  دهم آذرماه در ستادهای انتخابات سراسر کشور آغاز شده است تا ساعت 18 روز شنبه شانزدهم آذرماه تداوم خواهد داشت.
* عضو مستعفی شورای شهر شیراز: مستقل وارد گود انتخابات مجلس شدم
عضو مستعفی شورای شهر شیراز با حضور در فرمانداری شیراز برای انتخابات آتی مجلس 
ثبت نام کرد.
وی در حاشیه ثبت نام کاندیداهای  مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به فضا و موقعیت موجود و همچنین پتانسیلی که در  خودم ارزیابی کردم بنا به توصیه  بعضی دوستان، احساس شد در سنگر مجلس که خانه ملت است،  خدمت مؤثرتری  داشته باشم.
وی همچنین بیان کرد: فعلاً به صورت مستقل  وارد شده اما اگر دوستان در شورای انقلاب و بزرگان اصولگرا صلاح دیدند که در لیست اصولگراها وارد باشم قطعاً وارد لیست می شوم.
این عضو مستعفی شورای شهر گفت: رویکردم  مطالبه گری مردم، خدمت به مردم و در کنار مردم است. مردم ا‌گر به این باور برسند که کاندیدای  مورد نظرشان اهل خدمت است، اعتماد خواهند کرد.
* عضو هیأت علمی دانشگاه خلیج فارس: مردم 2اسفند حماسه‌ای دیگر رقم بزنند
عضو هیأت علمی دانشگاه خلیج فارس با حضور در فرمانداری شیراز، برای انتخابات مجلس 
ثبت نام کرد.
به گزارش تماشا، عضو هیأت علمی دانشگاه خلیج فارس در نخستین روز ثبت نام، با حضور در فرمانداری شیراز، برای انتخابات مجلس نام نویسی کرد.
وی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنده دانشگاهی و عضو هیأت علمی دانشگاه خلیج فارس هستم.
وی که از جمله کاندیداهای جوان(متولد 13۶۲) این دوره از انتخابات مجلس محسوب شده و در همان ساعت های اولیه شروع ثبت نام انتخابات، در فرمانداری حاضر شد و افزود: بنده دانشگاهی هستم  و خودم را متعلق به قشر متوسط به  پایین و فقیر جامعه می دانم. بنده فعالیت ها و سمت های مختلفی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر داشته ام.
وی همچنین خود را مرد میدان عمل معرفی کرد و افزود: سوابق ما نشان داده که من مرد عمل هستم  و برای برون  رفت از مشکلات موجود، برنامه دارم.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: خودم را برای یک  رقابت سنگین و همچنین پیروزی در این انتخابات  آماده کرده ام.
وی اظهار داشت: امیدوارم  مردم ما در این دور از انتخابات طرحی نو در اندازند و بدون توجه به لیست ها با اتکا به جوانان و اعتماد به آنها،  همانطور که در بحران های گذشته چون جنگ به جوانان اعتماد شد، الان هم اعتماد شود و در دوم  اسفند حماسه دیگری رقم بزنند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما