امروز، سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

برنامه‌های دشمن نقش بر آب شد

* هر چند تا نقطه مطلوب فاصله‌هایی وجود دارد اما به‌رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، اقتصاد روندی رو به بهبود را طی می‌کند
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هر چند تا نقطه مطلوب فاصله‌هایی وجود دارد اما به رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، اقتصاد روندی رو به بهبود را طی می‌کند و برنامه‌های دشمن نقش بر آب شده است.  «فرهاد دژپسند» عصر دیروز (دوشنبه) در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، افزود: آنچه در برنامه های دشمن هدفگذاری شده بود، به همت همه نقش بر آب شد؛ در ۶ ماه اخیر روند تلاطم متوقف شد و امیدوارم با همت بخش خصوصی سال آینده ارقامی متمایز اعلام کنیم. وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به شرایط اشتغال و تولید در کشور گفت: به عنوان یک نمونه، به تازگی در ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی شرایط آن استان را به دقت مورد بررسی قرار دادیم؛ نتیجه این بررسی‌ها نشان داد که نرخ بیکاری در مناطق روستایی در این استان به حدود ۳.۷ درصد و نرخ بیکاری شهری در این استان به ۸.۷ درصد رسیده است. دژپسند اضافه کرد: در این استان از چند واحد تولیدی بازدید داشتم که نشان می‌داد اقتصاد روند رو به بهبود را طی می‌کند؛ ‌البته تا نقطه مطلوب فاصله داریم اما به رغم این محدودیت‌ها، می توان گفت برنامه‌های دشمن نقش بر آب شده و ما توانسته ایم از تلاطم تحریم‌ها عبور کنیم.
وی با طرح این سؤال که چگونه توانستیم از این شرایط عبور کنیم، گفت: همه اینها حاصل تلاش همه آحاد جامعه، بخش خصوصی و دولت محقق شد؛ جنگ حیدری نعمتی راه‌اندازی نکردیم؛ در این دوره فعالان بخش اقتصادی نقش کلیدی خود را به خوبی ایفا کردند.
وزیر اقتصاد افزود: امروز بازار ارز تقریباً به یک تعادل نسبی دست پیدا کرده است؛ اینکه اعلام شده تقاضای نیما کمتر از عرضه است، نشان‌دهنده این مهم است که فعالان بخش خصوصی به راحتی می‌توانند ارز خود را تأمین کنند؛ اگر صادرات نفت و عرضه ارز با مشکل مواجه شده، بخش خصوصی نقش خود را به درستی ایفا کرد و به داد و کمک اقتصاد کشور آمد.
وی ادامه داد: شرایط تحریمی - آن هم با این شدت و حدت - مداخله‌های دولت را ایجاب می‌کرد، ولی دولت به اعتماد همراهی بخش خصوصی خویشتن‌داری کرد؛ در ابتدا بخشنامه‌هایی صادر می‌شد، مثلاً صادرات گوجه فرنگی در زمان بارگیری ممنوع می‌شد اما اکنون این روند بهبود پیدا کرده است.
دژ پسند اظهار داشت: این اقدامات کمک کرد با وجود همه محدودیت‌ها، در زمینه تجارت برون مرزی فقط دو رتبه تنزل داشتیه باشیم؛ البته امتیاز ما در ماه‌های اخیر ثابت بود و این تنزل به این خاطر بود که کشورهای دیگر بهبود عملکرد داشتند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما