امروز، شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۸

به پشتوانه جوانان، قدرتی مطرح در جهان هستیم

سیده ناهید تقویان- تماشا
راهپمایی یوم ا... 13آبان با حضور پرشور دانش آموزان در شهر شیراز برگزار شد ضمن آنکه با حضور استاندار فارس و مدیر کل آموزش و پرورش، زنگ روز دانش‌آموز و استکبارستیزی در مدارس فارس نیز به صدا در آمد.
به گزارش «تماشا» در آئینی که به میزبانی دبیرستان دخترانه شاهد علامه امینی آموزش‌وپرورش ناحیه یک شیراز برگزار شد، مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: 
دانش آموزان در دهه‌های مختلف انقلاب اسلامی، همیشه باجان فشانی، تعهد خود را نسبت به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان داده‌اند.
دکتر علی عسکر نجفی در آیین استانی زنگ روز دانش‌آموز و استکبارستیزی در دبیرستان دخترانه شاهد علامه امینی آموزش‌وپرورش ناحیه یک شیراز، ضمن اشاره به حوادث مهم تاریخی انقلاب اسلامی در روز 13 آبان، گفت: این روز یادآور رشادت‌ها و شجاعت‌ها و دلاوری‌های دانش آموزان عزیزمان در دهه‌های مختلف انقلاب اسلامی است که همیشه با جان فشانی، تعهد خود را نسبت به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان داده‌اند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: 36 هزار دانش‌آموز شهید، با افتخار جان خود را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند و با درک درست از وضعیت و شرایط زمانه، رسالت خود را با حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به‌خوبی شناختند و به تعهدشان عمل کردند که از این تعداد 2 هزار و 865 دانش‌آموز شهید متعلق به استان فارس است که همچون ستارگانی در آسمان شهادت می‌درخشند.
 وی گفت: در شرایط کنونی کشور و بر اساس بیانات مقام معظم رهبری، دانش آموزان باید تحصیل و تهذیب و ورزش را ملاک عمل خود قرار دهند.
نجفی گفت: امروز دولت عزم جدی دارد که سند تحول بنیادین را برای ارتقای نظام تعلیم و تربیت و رشد و بالندگی دانش آموزان عزیزمان به انجام رساند و بر همین راستا حرکت‌های خوبی در ساحت‌های 6 گانه تربیت و زیر نظام‌های سند تحول بنیادین اتفاق افتاده است.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: در حوزه تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، مسابقات قرآن، نماز و عترت در سطح وسیعی از 
دانش آموزان در استان اجرا می‌شود که بیش از 500 هزار دانش‌آموز در مرحله آموزشگاه در این مسابقات شرکت کردند و در مرحله استانی و کشوری نیز موفق به کسب رتبه‌ها و مقام‌های خوبی شده‌اند.
وی ادامه داد: برای ترویج پژوهش در بین دانش آموزان، هم‌اکنون 53 پژوهش سرای دانش‌آموزی در استان فارس فعال است.
نجفی گفت: به‌منظور تربیت زیستی و بدنی و ایجاد نشاط و پویایی در بین دانش آموزان نیز ده‌ها زمین چمن مصنوعی و چندین استخر دانش‌آموزی در استان فارس افتتاح‌شده که امسال نیز 66 سهمیه برای ساخت زمین چمن مصنوعی ویژه دانش آموزان داریم که به بهره‌برداری می‌رسد.
وی به همچنین با اشاره به دیگر موفقیت‌های دانش آموزان فارس در حوزه‌های مختلف گفت: دانش آموزان فارس امسال با 10 رتبه تک‌رقمی در کنکور سرا سری افتخارآفرینی کردند و توانستند مدال نقره جهانی المپیاد فیزیک را در کشور مجارستان از آن خود کنند و همچنین در جشنواره‌های نوجوان و جوان خوارزمی حائز رتبه‌های برتر کشور شوند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس افزود: در حوزه تربیت سیاسی و اجتماعی نیز زمینه خوبی برای حضور دانش آموزان در صحنه مشارکت اجتماعی پدیدار شده است که از آن جمله برگزاری انتخابات شورای دانش‌آموزی با حضور 550 هزار دانش‌آموز در فارس است که نزدیک به 40 هزار نفر آن‌ها در 6 هزار شورای دانش‌آموزی استان عضو هستند و تعدادی از این‌ها نیز عضو مجلس دانش‌آموزی در کشور هستند.
وی در ادامه گفت: بیش از 14 میلیون 
دانش آموزان با حضور پرشور در راهپیمایی‌های مختلف، ضمن تجدید پیمان با شهدای دانش‌آموز، آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام شهیدان و مقام معظم رهبری اعلام می‌کنند، در هرجایی که لازم باشد در دفاع از انقلاب اسلامی کوتاهی نخواهند کرد و همیشه درصحنه خواهند بود.
نجفی گفت: در راستای تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان و به‌منظور آگاهی بخشی به آن‌ها، امروز 900 هزار دانش‌آموز فارس در 8 هزار مدرسه استان در راهپیمایی روز دانش‌آموز و استکبارستیزی شرکت می‌کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: درخواست ما از رؤسای ادارات آموزش و پرورش این است که تلاش نمایند تا به شیوه بسیار ارزشمندی که از سال های قبل بوده بستر و زمینه فراهم شود تا دانش آموزان که خودشان هم بسیار علاقه مند و مشتاق به دانستن تاریخ گذشته جمهوری اسلامی و نهضت اسلامی هستند به این سیل خروشان نهضت اسلامی بپیوندند.
* استاندار فارس: تکیه ما بر توان و توانایی‌های داخلی و نیرو‌های جوان نخبه‌مان خواهد بود
در ادامه استاندار فارس نیز به رخداد های تاریخی دوران انقلاب اشاره کرد و افزود: بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی، پشتوانه خود را برای تغییر بنیادین در کشور همان کسانی اعلام کرد که در بدو تولد بودند و آنان را مستقرکننده حکومت اسلامی در جامعه دانست.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه امام خمینی (ره) با پشتوانه این قشر مبارزات خود را ادامه داد و در مقابل تبعیض‌هایی که نظام استکبار بر ملت ما تحمیل کرده بود، ایستاد، عنوان کرد: مقاومت در برابر آنچه بر اثر حضور حاکمان خود فروخته و خودباخته، تحت عنوان کاپیتولاسیون تصویب شده بود سبب تبعید امام شد که او همه این مصائب را در راه آرمان‌های دینی و انقلابی به جان خرید.
دکتر رحیمی با بیان اینکه نظام جمهوی اسلامی با کمک جوانان استقرار یافت اظهار کرد: آنگاه که دانشجویان لانه جاسوسی را اشغال کردند، امام خمینی (ره) این حرکت را ستود تا جایی که آن را به انقلاب دوم تعبیر کرد.
وی دلیل جنگ هشت ساله تحمیلی را پافشاری و اعتقاد مردم بر آرمان ها و ارزش های دینی قلمداد کرد و افزود: درگیرشدن در جنگی تمام عیار با حضور تمام ایادی استکبار نتیجه این تفکر بود و در نهایت در آن برهه حساس نیز جوانان دوباره از کیان این کشور و مردم و ملت دفاع کردند و افتخارات بزرگی آفریدند.
رحیمی با اشاره به شهادت بیش از ۳۰هزار دانش‌آموز در هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: این نشان از خودباوری و خوداتکایی بود که در این ملت با رهنمود‌های رهبر انقلاب شکل گرفته بود و امروز هم با رهنمود‌های رهبر انقلاب ادامه دارد و یقین داریم با اتکا برخود و توجه به هشتاد میلیون جمعیت معتقد و پرتلاش نیازی به خارج از مرزها به شکلی که ما را وابسته کند، نخواهیم داشت.
استاندار فارس افزود: تکیه ما بر توان و توانایی‌های داخلی و نیرو‌های جوان نخبه‌مان خواهد بود و به همین پشتوانه می‌توانیم در دنیا به عنوان قدرتی جهانی مطرح باشیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه دانش‌آموزان ادامه‌دهنده ایده‌ جمهوری اسلامی هستند، اظهار کرد: دفاع مقتدرانه از منافع ملت و کشور نیازمند این است که گذشته را بیش از پیش مطالعه کنیم، توانایی‌ها و ضعف‌ها، پیروزی ها و شکست‌ها، شادی‌ها و غم‌ها را بشناسیم و از آن‌ها درس 
بگیریم.
وی رقم‌زدن آینده‌ای بهتر برای کشور و نظام جمهوری اسلامی را بر دوش جوانان دانست و خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان با تکیه بر علم و دانش، خودباوری، دین‌باوری، ولایت‌پذیری، قانون‌مداری، آموختن گفت‌و‌گو، مفاهمه و مدارا می‌توانند جامعه‌ای بهتر در آینده 
بسازند.
وی با بیان اینکه کشور ما مقاطع تاریخی مختلفی را طی کرده، خاطرنشان کرد: امروز با حضور جوانان نخبه و اندیشمند و فکور گذشته را می‌شناسیم، حال را می‌سازیم و آینده‌ را بهتر از اکنون رقم میزنیم.
وی با بیان اینکه استکبار تمایل ندارد کشور ما شکوفا شود و به استقلال واقعی برسد، تأکید کرد: از این رو همواره کوشیده ایم در مسیر استکبارستیزی گام برداریم و امروز به عنوان کشوری آزاد، درباره سرنوشت خود تصمیم می‌گیریم و در آینده هم اثرگذاری ما در دنیا بیش آنچه خواهد بود که امروز هست.
استانداری فارس ادامه داد: امروز می‌بینیم که در میان کشور‌های همسایه در خاورمیانه و حتی در کشور‌هایی که به دنبال آزادی‌خواهی هستند، جمهوری اسلامی به عنوان یک الگو مطرح می‌شود و ملت‌های دیگر در این چارچوب از مبارزات مردم ایران و تلاش مردم الگو می‌گیرند.
دکتر رحیمی به تفاوت ملت ایران و دیگر ملت‌ها اشاره کرد و گفت: مردم ما بر مبنای ولایت و رهنمود‌های رهبری راه اسلام را در پیش گرفته و موفق شدیم، اما در برخی نقاط چارچوب دیگری را برگزیده‌ اند.
وی ادامه داد: با پیروی از این روش علاوه بر اینکه می‌توانیم امروز و دنیایمان را داشته باشیم و زندگی سعادتمندانه‌ای را رقم بزنیم، در پی تکامل انسانی خود هستیم و همچنین با الهام از آموزه‌های دینی و اسلامی می‌توانیم آخرت خوبی را هم برای خود و مردممان رقم بزنیم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما