امروز، دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

روز فرهنگ عمومی؛ مناسبتی مهم و ارزشمند

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
یکی از مناسبت های مهم کشورمان که در تقویم هجری شمسی نیز درج گردیده است و اتفاقاً نهادهای فرهنگی به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن اهمیت داده و همه ساله در روز فرهنگ عمومی برنامه های مفصلی اجرا می کنند، روز فرهنگ عمومی است که مناسبتی رسمی و ثبت شده می باشد.
در تعریف این واژه به ظاهر ساده اما گسترده گفته می شود که فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌ای از عقاید،‌ ارزش ها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می‌کند و فراتر از گروه ها و اقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است.
چنین مناسبتی در چهارصد وشصت و ششمین جلسه این شورا روز 14 آبان1378 که مصادف با تصویب آئین‌نامه شورای فرهنگ عمومی است، به نام روز فرهنگ عمومی مصوب گردید.
اما فرهنگ تعيين كننده چگونگي تفكرو احساس اعضاي جامعه وراهنماي اعمال انسان ها و معرف جهان بيني‌هاي آنها در زندگي است.
فرهنگ عمومی دارای دو جهت «عینی» و «اعتباری» است که می‌‌‌‏بایست هر دو را مدنظر داشت. از نظر رهبری فرهنگ عمومی دو بخش دارد: یک بخش آن ظاهری و بارز مثل شکل لباس و شکل معماری است که تأثیر خاصی بر روی ذهنیات و خلقیات و منش و تربیت افراد دارد و بخش دیگرش مربوط به امور نامحسوس مثل اخلاقیات فردی و اجتماعی مردم، وقت‌شناسی، وجدان کاری، مهمان دوستی و احترام به بزرگترهاست.
فرهنگ عمومی حوزه‌‌‌‏ای از نظام فرهنگی جامعه است که پشتوانه آن اجبار قانونی و رسمی نیست، بلکه تداوم آن در گرو اجبار اجتماعی اعمال شده از سوی آحاد جامعه و تشکل ها و سازمان های 
غیردولتی (غیررسمی) است. برخلاف حوزه فرهنگ رسمی که در نهایت، اجبار فیزیکی از آن حمایت می کند، حوزه فرهنگ عمومی عمدتاً بر پذیرش و اقناع استوار است و عدم پایبندی به آن مجازات، به معنای حقوقی کلمه را در پی ندارد. 
به عبارت دیگر مفهوم فرهنگ عمومی در تقابل مردم دولت مفهوم پیدا می‌‌‌‏کند. فرهنگ عمومی مؤلفه‌هایی از فرهنگ است که تأثیرات آن عام و فراگیر می‌باشد و عامه مردم در کیفیت آن نقش دارند و از شیوه رفتارهای عمومی مردم یا عرف و عادات و رسوم و زبان ساخته می‌‌‌‏شود و یا تأثیر مشهود می‌پذیرد و عموم جنبه‌‌‌‏ها و عرصه‌‌‌‏ها و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد و عموم مردم نسبت به آنها حساسیت و شناخت 
دارند.
فرهنگ عمومی، سازندگان و عاملان خاص خودش را دارد که بر بخشی از آنها دولت نظارت می‌‌‌‏کند. نزدیک شدن به فرهنگ عمومی و اصلاح آن از طریق بخشنامه میسر نیست. فرهنگ عمومی مانند کل نظام فرهنگی و فرهنگ، در چهار وجه ظاهر می‌‌‌‏شود درونی، روانی، نمادی، نهادی و آثار از این رو می‌‌‌‏توان رگه‌‌‌‏های فرهنگ عمومی را در همه این جلوه‌‌‌‏ها یافت.
فرهنگ عمومی، در کنار فرهنگ رسمی، در همه حوزه‌‌‌‏های زندگی اجتماعی، خانواده، حکومت، اقتصاد و آموزش و پرورش و نظایر اینها حضور دارد. از این رو نمی‌توان آن را به حوزه مشخصی محدود ساخت بایداین روز را گرامیداشت و برنامه های مناسب با این ایام را در جای جای ایران به اجرا درآورد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما