امروز، دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

پیام ایمنی مناسب با فصل سرما

مطمئن شويد كه لوله بخاري و هواكش هاي خانه مسدود نشده اند و خوب كار مي كنند تا اينكه دود و بخار بتوانند به راحتي از اين هواكش ها به بيرون منتقل شوند.
به کار بردن پلوپز گازی ووسایل گرمایشی جهت گرم کردن محیط بسیار خطرناک است.
چگونگي بستن صحيح كنتور در مواقع لازم را ياد بگيريد.
اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده وتولید گاز منو اکسید کربن نمایید.
از به کاربردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید.
در صورت تركيدگي و يا نشت گاز از لوله هاي زيرزميني قبل از انجام هر اقدام خودسرانه و كندن زمين اطراف لوله با شركت گاز تماس بگيريد.
سرد بودن بدنه دودکش وسایل گازسوز، نشان دهنده عدم کارکرد صحیح دودکش و انتشار گاز خطرناک مونواکسیدکربن به محل زندگی خانواده شماست. از کارکرد صحیح دودکش اطمینان حاصل کنید.
در خرید وسایل گازسوز به ایمنی محصول، نشان استاندارد ملی، گارانتی معتبر و دسترسی به خدمات پشتیبانی توجه کنید تا از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.
به محض بروز علائم مسمومیت ناشی از گاز مونواکسیدکربن(سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، سنگینی هوا و...) سریعاً پنجره ها را باز کرده و وسیله گازسوز را خاموش کنید.
در انتهای دودکش باید کلاهک تعبیه و به‌نحوی محکم گردد که در اثر وزش باد از جای کنده نشود.
دودكش وسايل حرارتي بايد 60 سانتيمتر بالاتر از بالاترين نقطه ساختمان و مجهز به كلاهك مخصوص ترجيحاً به شكل H باشد.
هوای مورد نیاز برای سوختن هر وسیله گازسوز باید به‌حد کافی تأمین گردد. در نزدیکی آبگرمکن و بخاری‌های گازسوز باید روزنه یا پنجره‌ای باز باشد و یا از طریق زیر درها جریان هوای لازم تأمین گردد. درهای آهنی یا چوبی که کاملاً بسته و فاقد هرگونه درز یا منفذی برای عبور هوا می‌باشد، تاکنون حوادث فاجعه‌باری آفریده‌اند.
نصب آبگرمکن گازسوز در حمام، رخت‌کن و حتی در مجاورت می‌تواند بسیار خطرناک باشد و به‌همین دلیل ممنوع گردیده است.
از استفاده طولانی مدت و همزمان از چند وسیله گازسوز در محل سکونت خانواده پرهیز کنید مگر اینکه از تهویه و جریان مناسب هوا مطمئن شوید.
بخاريهاي بدون دودكش اكسيژن محيط را مصرف نموده توليد گاز سمي و كشنده CO مي نمايد. از اين وسايل در محيط هاي بسته به ويژه در حمام و اتاق خواب هرگز استفاده نكنند.
از پركردن مخازن سوخت وسايل حرارتي در داخل اتاق و در حالت روشن جداً خود داري نمايند.
هنگام مسافرت و يا خروج ساكنان از منزل و يا محل كار تمامي وسايل حرارتي را خاموش كرده و شير اصلي گاز شهري را ببندند.
توصيه ما به شهروندان اين است كه حتماً يك دستگاه خاموش‌كننده پودر و گاز استاندارد و آماده به استفاده در منزل و يا محل كار داشته باشند و خصوصاً با طرز استفاده از آن آشنا باشند تا در صورت بروز حريق بتوانند با آن به نحو مطمئن مقابله و آن را اطفا كنند.
اگر حريق گسترده بود و امكان كنترل يا اطفاي آن با وسايل و امكانات موجود وجود نداشت بايد سريعاً كودكان و افراد كهنسال را از محل حريق دور كرد و به مكان مطمئن و ايمن منتقل نمود و سپس با حفظ خونسردي از طريق تلفن 125 اطلاعات دقيق شامل نشاني و نوع حريق را به ستاد فرماندهي آتش‌نشاني اطلاع دهند و با آتش‌نشانان نهايت همكاري را بنمايند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما