امروز، شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۳

رشد اجرایی مسکن ملی طی ماه‌های آینده در فارس

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس گفت: ۱۴۰ هزار نفر در استان فارس حائز شرایط دریافت مسکن هستند که طی ماه های آینده شاهد رشد اجرایی این پروژه ها در فارس خواهیم بود.
به گزارش مهر، محمود رضایی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت طرح مسکن ملی در استان فارس، گفت: تقاضای مسکن در شهر شیراز با جمعیت حدود ۲ میلیون نفری و شهرهای مرودشت، کازرون، جهرم و فسا با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از سایر شهرهای استان است.
او اظهار داشت: در استان فارس تاکنون حدود ۴۲۷ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام 
کرده اند که از این تعداد تاکنون ۱۴۰ هزار نفر حائز شرایط دریافت مسکن شناخته شده‌اند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با اشاره به مشکلات و موانع تأمین زمین در برخی شهرهای استان افزود: به طور طبیعی تأمین زمین در شهرهای بزرگ سخت‌تر از شهرهای کوچک است و در اکثر شهرهای کوچک استان به دلیل موقعیت جغرافیایی، جمعیت و زمین‌هایی که هنوز در قالب توسعه به ساخت واحدهای مسکونی و تجاری اختصاص نیافته، زمین مورد نیاز تأمین شده است.
رضایی ادامه داد: اما در شهرهای بزرگ به دلیل توسعه‌ای که طی سال‌های گذشته داشته اند زمین دولتی کمتر در حریم شهرها یا درون بافت شهری یافت می‌شود تا بتوان از آنها در قالب توسعه مسکن استفاده کرد.
وی بیان کرد: موضوعات مربوط به چند سایت بزرگ برای شهر شیراز و شهر صدرا که مقدمات مطالعاتی آن در استان فراهم شده و اسناد و مدارک آن آماده شده بود در شورای عالی شهرسازی کشور مطرح شده و اراضی که در اینجا استحصال می‌شود خاص کسانی است که ثبت نام کرده اند اما زمین مورد نیاز آنها تأمین نشده است.
او گفت: به همین دلیل برخی اراضی اطراف شیراز در مناطق کمیل آباد، اکبرآباد، وزیرآباد و بخش‌هایی هم در چهار شهرک مجزا که عمدتا در شهرستان شیراز و یکی هم در شهرستان بیضا است و همچنین بخشی از اراضی شهر صدرا به شورای عالی شهرسازی کشور پیشنهاد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: جمع اراضی که تا الان در شهرهای بزرگ استان از جمله شیراز و صدرا استحصال و تأمین شده برای ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی است که اداره کل راه و شهرسازی استان به زودی عملیات زیرسازی این اراضی و سپس ساخت واحدها را آغاز خواهد کرد.
رضایی بیان کرد: در سفر وزیر راه و شهرسازی مباحث دیگری به ویژه در خصوص پایین بودن تسهیلات و عدد و رقم سود تسهیلات هم مطرح شد که وزیر قول داد که این مسئله در دستور کار شورای مسکن کشور که به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود قرار گیرد.
او گفت: بانک‌ها هم قول دادند که تا جایی که امکان دارد هم میزان تسهیلات را افزایش دهند و هم از میزان سود این تسهیلات بکاهند. وی بیان کرد: در خصوص تأمین و آماده سازی زیرساخت‌های اراضی تأمین شده برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان نیز وزیر راه و شهرسازی قول داد که هزینه زیرسازی و تأمین انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب از محل صندوق توسعه ملی مسکن تأمین 
شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: به اداره کل راه و شهرسازی استان مأموریت داده شد که عملیات اجرایی را در اراضی تأمین شده و اراضی که به محدود شهر شیراز و دیگر شهرها مانند مرودشت، فسا، جهرم و کازرون الحاق شده به سرعت آغاز کند.
رضایی افزود: در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت نیز اراضی تأمین شده در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته که کار ساخت مسکن در این اراضی نیز توسط بنیاد آغاز شده است.
وی، ابرازی امیدواری کرد که طی ماه‌های آتی شاهد رشد قابل توجهی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و ساخت واحدهای مسکونی پیش بینی شده در استان باشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با اشاره به وجود پنج هزار هکتار بافت فرسوده در این استان گفت: حداقل ۱۳۰ هزار واحد مسکونی موجود در این بافت‌ها ناپایدار هستند و نیاز به نوسازی و بهسازی دارند که در این ارتباط نیز وزیر راه و شهرسازی قول داد که به بهسازی و نوسازی این واحدها کمک کند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما