امروز، دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

۳۲ فایده شگفت‌انگیز نارنگی برای سلامتی، پوست و مو

* خواص نارنگی برای سلامتی
-1 سرشار از آنتی‌اکسیدان است و از التهاب جلوگیری‌می‌کند
پرتقال، منبع خوبی از ویتامین برای بدن است. نارنگی نیز منبع خوبی از ویتامین و سرشار از ویتامین C است که آنتی‌اکسیدان‌های موردنیاز بدن را تأمین‌ می‌کند. این آنتی‌اکسیدان‌ها از التهاب در بدن جلوگیری‌می‌کنند.
نارنگی به جلوگیری از تشکیل رادیکال‌های آزاد که واکنش‌های اکسیدی غیرضروری مضر برای بدن را امکان‌پذیر می‌کنند، شناخته ‌شده است.
-2 با بیماری‌های پوستی و آرتریت مبارزه‌ می‌کند
نارنگی به‌میزان زیادی در درمان‌های پزشکی به‌کار رفته ‌است زیرا با بیماری‌های پوستی و آرتریت مبارزه ‌می‌کند.
-3 بریدگی‌ها و زخم‌ها را درمان ‌می‌کند
نارنگی به درمان بریدگی‌ها و زخم‌های جزئی کمک ‌می‌کند.
-4 آهن غذا را جذب‌ می‌کند
نارنگی به جذب آسان آهن از غذا نیز کمک ‌می‌کند.
-5 جذب کلسترول را محدود می‌کند
نارنگی حاوی فیبرهایی مانند پکتین و همی‌سلولز است که جذب کلسترول را در روده محدود کرده و خطر چاقی را کاهش ‌می‌دهد.
 -6 گوارش را بهبود بخشیده و از بیماری‌های مزمن جلوگیری‌ می‌کند
فیبر رژیمی موجود در این میوه، گوارش را بهبود می‌بخشد که برای عملکرد تمام بدن خوب است. همچنین، می‌توان با مصرف درست نارنگی و دیگر گونه‌های پرتقال، از تعدادی از بیماری‌های مزمن مانند سرطان و بیماری‌های قلبی جلوگیری‌کرد.
-7 مقدار فیبر بالا، حرکات روده را آسان می‌کند
فیبر بالا برای حرکات روده بدن‌ مفید است و متخصصان همیشه آن را توصیه‌ می‌کنند.
-8 سپسیس را درمان‌ می‌کند
سپسیس، یک عفونت دردناک است و معمولاً عامل آن استافیلوکوک‌اورئوس است. سپسیس می‌تواند باعث زخم‌های قرمز، تورم، تشکیل چرک و درد شدید شود. اگر مراقب نباشید، سپسیس می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن‌ نیز سرایت‌ کند.
سپسیس در کودکان و نوزادان شایع است زیرا ایمنی پایین‌شان، باعث انتقال باکتری می‌شود. روغن معطر نارنگی، یک ضدعفونی و باکتری‌کش قوی است که باکتری استافیلوکوک‌اورئوس را مهارمی‌کند.
-9 تقسیم سلولی را افزایش‌ می‌دهد
سیتوفیلکتیک، عاملی است که تولید سلولی را تقویت‌کرده و تقسیم سلولی را افزایش‌ می‌دهد و رشد سلول‌های جدید را نیز تحریک‌ می‌کند. تقویت تولید سلول، نه‌تنها رشد کلی را در بدن شما افزایش‌ می‌دهد، بلکه به ترمیم آسیب و فرسودگی بدن نیز کمک‌ می‌کند. روغن معطر نارنگی، یک سیتوفیلکتیک مؤثر است.
-10 تصفیه‌کننده
عامل پاک‌کننده خون، به تصفیه‌کننده نیز معروف است. روغن معطر نارنگی، یک تصفیه‌کننده مؤثر است. این روغن، از طریق دفع اسیداوریک زیاد، نمک اضافی، آلاینده‌ها و آب از دستگاه اداراری، بدن شما را پاکسازی‌می‌کند.
 -11آرام‌بخش
روغن معطر نارنگی، دارای خواص آرام‌بخش است. این ویژگی، التهاب را سرکوب‌کرده و بیش‌فعالی را در سیستم‌های گردش خون، گوارش، عصبی و دفع ادرار کاهش ‌می‌دهد. روغن معطر نارنگی به کاهش التهاب، تب، اضطراب، استرس و حتی افسردگی کمک‌ می‌کند. خواص آرام‌بخش، نارنگی را به عاملی مؤثر در برابر بی‌خوابی نیز تبدیل‌می‌کند.
-12 مشکلات مربوط به معده
روغن معطر نارنگی به کاهش مشکلات گوارشی مانند نفخ و دفع گاز زیاد از سیستم گوارشی کمک‌ می‌کند. این روغن، به حفظ مناسب جریان شیره گوارشی و تعادل میان اسید زیاد و صفرا کمک‌ می‌کند. روغن معطر نارنگی به درمان زخم‌های معده نیز کمک کرده و التهاب را تسکین‌ می‌دهد.
-13 ضد اسپاسم
-14 تونیک
-15 گوارشی
روغن معطر نارنگی، یک عامل گوارشی مؤثر است. روغن معطر نارنگی، یک تونیک است که گوارش را تحریک‌می‌کند و خواص گوارشی آن، این روغن را برای معده عالی کرده است. بنابراین، دفعه بعدی که در خوردن غذا زیاده‌روی کردید، ممکن است بخواهید مقداری روغن معطر نارنگی را امتحان‌کنید.
* خواص نارنگی برای پوست
-16 مشکلات پوستی را درمان‌کرده و علائم پیری را به تأخیر می‌اندازد
 -17 پوست را صاف و جوان می‌کند
ویتامین C موجود در نارنگی یک آنتی‌اکسیدان شگفت‌انگیز نیز هست که به کند شدن فرآیند پیری کمک‌ می‌کند. به‌علاوه، آنتی‌اکسیدان در برابر رادیکال‌های آزاد، از پوست محافظت‌ می‌کند. بنابراین، از احتمال برخی از سرطان‌ها جلوگیری‌ می‌کند. اگر می‌خواهید نرمی و جوانی پوست خود را حفظ کنید، ویتامین C می‌تواند به شما کمک‌ کند زیرا تولید کلاژن را در پوست‌تان تحریک‌‌ می‌کند و کلاژن، پروتئین مسئول برای انعطاف‌پذیرکردن پوست‌ است.
 -18 ماسک صورت برای پوستی روشن‌تر
ما در اینجا، ماسک صورت نارنگی را پیشنهاد می‌کنیم که می‌تواند برای داشتن پوستی روشن‌تر به‌کار برود. به‌علاوه، این ماسک به رفع چربی بیش‌ازحد و باکتری مضر کمک‌کرده و پوست را نرم، تازه و عاری از لکه می‌کند.
۳ تا ۴ تکه نارنگی را بردارید. دانه‌های آن را درآورید. آنها را در مخلوط‌کن ریخته و با یک قاشق غذاخوری ماست و همان اندازه عسل مخلوط ‌کنید. آن را بر صورت و گردن بگذارید. اجازه ‌دهید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بماند. آن را با آب سرد بشویید. این ماسک را دوبار در هفته برای پوست چرب و یک‌بار در هفته برای پوست معمولی به‌کار ببرید.
* خواص نارنگی برای مو
 -19 ویتامین A به مرطوب‌کردن سبوم پوسته سر کمک‌ می‌کند
یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای سلامتی، ویتامین A است. خواص آنتی‌اکسیدانی آن، به حالت‌دادن و مرطوب‌کردن سبوم (غدد چربی) پوست سر کمک‌ می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها با آلودگی که موهای شما را کم‌کرده و آنها را ضعیف‌تر می‌کند نیز مبارزه‌ می‌کند.
-20 رشد مو را افزایش‌ داده و سفیدشدن آن را به‌ تأخیر می‌اندازد
ویتامین B۱۲ ریزش مو را کاهش ‌داده، رشد مو را افزایش می‌دهد و فرآیند پیری را کند می‌کند.
-21 منبع موی سالم و براق
* سایر خواص نارنگی
-22 نارنگی برای داشتن لبخندی زیبا خوب است
-23 برای سلامت چشم‌ها مفید است
-24 به حفظ قدرت استخوان‌ها کمک می‌کند
-25 خلق و خو را بهبود می‌بخشد
-26 نارنگی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند
-27 برای عضلات مفید است
-28 به پیشگیری از دیابت کمک می‌کند
-29  برای قلب نیز مفید است
مثل مبارزه با دیابت، نوبیلتین که به آن اشاره کردیم در حفاظت از ما در مقابل تصلب شرایین که ریشه‌ اصلی بسیاری از حملات قلبی و سکته‌ها است نیز مفید است.
 -30 گلبول‌های قرمز خون را تقویت می‌کند
نارنگی حاوی تقریباً ۲۰ میلی گرم فولات است، که همان شکل طبیعی فولیک اسید به شمار می‌آید. سعی کنید به مقدار مصرف توصیه‌ شده‌ روزانه از آن استفاده کنید. فولات ترمیم DNA را تقویت می‌کند و باعث بهبود وضعیت گلبول‌ها و رشد بافت‌ها می‌شود.
-31 به مبارزه با سرطان و سایر بیماری‌های وخیم و حاد کمک می‌کند
طبق گزارش ترکیب تانگریتین و لیمووییدها به جلوگیری از گسترش لوسمی و سرطان سینه کمک می‌کند.
-32 به حفظ لاغری کمک می‌کند
و در آخر، نارنگی می‌تواند به تلاش‌های شما برای کاهش وزن کمک کند، که این به لطف وجود فیبر است که احساس گرسنگی را فرو می نشاند. به‌علاوه، ویتامین‌های موجود در نارنگی جلوی تولید کورتیزول را می‌گیرند، که هورمون استرس است و نهایتاً ممکن است بر بدن‌ در ذخیره‌ چربی تأثیر بگذارد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما