امروز، سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

جلوگیری از سونامی سالمندی ضروری است

حسین حسن پور- تماشا
عکاس: حجت رحیمی
دکتر وحید قبادی دانا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی در مراسم تودیع دکتر مرتضی موسوی و معرفی دکتر صادق کشفی نژاد به عنوان مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان عنوان کرد: گزارش تلاش‌ها برای عملی کردن این قانون به معاون اول رئیس جمهوری ارائه شده است؛‌ همچنین تاکنون رئیس سازمان برنامه و بودجه ۵ بار نامه ابلاغ این قانون را امضا کرده؛ اما هر بار به دلیل نبود نقدینگی انجام نشده است. 
وحید قبادی دانا با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای اجرایی کردن قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اظهار داشت: این قانون با بودجه‌ای ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در سال، تدوین شد که در حال حاضر این رقم ۲۲ هزار میلیارد تومان است؛ اما خروجی بودجه تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده که درعمل تاکنون صفر است.
وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه این سازمان برای سال های آینده است، شعار این سازمان را شفافیت، توانمندسازی و ارتقای سلامت اجتماعی عنوان کرد.
* تاریخ شفاهی مدیریتی سازمان بهزیستی در حال نگارش است
قبادی دانا اعلام کرد: تاریخ شفاهی مدیریتی سازمان بهزیستی در حال نگارش است؛ همچنین این سازمان برای شفافیت سازی ۲۲هزار قرارداد را در سامانه شفافیت منتشر کرده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: مایلیم بهزیستی به یک اتاق شیشه ای تبدیل شود بدین منظور سامانه دیده بان بهزیستی طراحی شده تا هرگونه مشکلی در ۴۴ هزار مرکز تحت پوشش دیده و مشکل برطرف شود.
رئیس سازمان بهزیستی افزود: اطلاعات مربوط به بیش از ۲هزار و ۸۰۰ ملک در سامانه شفافیت این سازمان قرار دارد که همگان می‌توانند به آن دسترسی یابند.
وی به حرکت به سوی دولت الکترونیک نیز اشاره کرد و ابراز داشت: تمام پرداخت‌های این سازمان به صورت الکترونیکی ثبت می شود؛ در همین زمینه پیش از این از تعداد مددجویانی که در  مراکز مختلف این سازمان نگهداری می‌شدند اطلاع جامعی در دسترس نبود اما از طریق سامانه ظرف یک ماه این اطلاعات را از سراسر کشور جمع آوری کردیم.  
* هشت هزار مددجو در انتظار یارانه
قبادی دانا تعداد افرادی را که در سراسر کشور در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند ۴۷ هزار نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد تنها برای ۳۹ هزار نفر یارانه پرداخت می‌شود و برای ۸ هزار نفر باقیمانده تقاضای تأمین یارانه کرده‌ایم.
معاون وزیر رفاه با بیان اینکه میزان یارانه افراد تحت پوشش بهزیستی در سال گذشته از ۶۴۰ هزار تومان به ۷۷۰ هزار تومان افزایش یافت، ابراز امیدواری کرد که این مبلغ به ۹۲۰هزار تومان برسد.
این مقام مسئول ادامه داد: درحال حاضر ۲۶هزار کودک در مراکز شبه خانواده یا خانواده‌ جایگزین زندگی می‌کنند که مبالغ یارانه و امدادشان به کارت خودشان واریز می‌شود؛ همچنین پرداخت حق پرستاری برای ۲۶ هزار بیمار ضایعه نخاعی در حال پرداخت است.
قبادی دانا با تأکید بر اینکه موضوع اشتغال، مسکن و آموزش برای این سازمان از اهمیتی ویژه برخوردار است، گفت: ۳۲هزار و ۵۰۰ نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی دانشجو هستند که شهریه آن‌ها برای دانشگاه آن‌ها تا پایان دوره کارشناسی ارشد به‌صورت کامل پرداخت می‌شود و در دوره دکترا نیز از کمک‌هزینه چهار میلیون تومانی بهره‌مند می‌شوند؛ همچنین برای دانشگاه‌های پیام نور و علمی‌کاربردی ۶۰ درصد هزینه پرداخت می‌شود.  
رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه کمک‌هزینه تحصیل به فرزندان خانواده‌هایی که سرپرست آن‌ها تحت پوشش بهزیستی است، تعلق می‌گیرد، وعده ارائه تشویقی به دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی داد.
قبادی دانا با اشاره به اینکه معلولان اسطوره‌های تلاش و اراده هستند، عنوان کرد: در سال جاری ۳۳ تن از افراد تحت پوشش این سازمان موفق به کسب رتبه زیر هزار در کنکور سراسری شده‌اند.
وی در ادامه گفت: بدون کار خیر جمعی ادامه فعالیت بهزیستی انجام نمی گیرد، بنابر این در طرح مشق مهر با یاری خیران ۱۵۶ هزار بسته حاوی وسایل مورد نیاز تحصیل به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد تومان جمع آوری شد.
معاون وزیر رفاه همچنین به پیر شدن جمعیت اشاره کرد و گفت: فزونی جمعیت در حال حاضر  1/24 درصد است؛ درحالی که این میزان برای جمعیت سالمند 3/6 درصد است. بنابراین اگر امروز ده درصد جمعیت ما سالمند باشد، در سال ۱۴۳۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید. از همین رو ضروری است از هم‌اکنون برای ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها، مناسب‌سازی، استقلال از نظر بیمه و درآمد، میزان مشارکت اجتماعی در خانواده، تربیت نسل و همچنین کرامت و شأن انسانی برنامه‌ریزی صورت گیرد تا در آینده با سونامی سالمندی مواجه 
نشویم.
قبادی دانا در پاسخ به درخواست‌های معاون استاندار فارس درباره افزایش خدمات اورژانس اجتماعی به‌شهرهای فارس گفت: طبق برنامه ششم توسعه اورژانس اجتماعی در همه شهرها با بیش از ۵۰ هزار نفر احداث می‌شود و درصورتی که شهری در استان فارس با این جمعیت هنوز از خدمات اورژانس اجتماعی برخوردار نباشد، این مهم به‌صورت فوری پیگیری می‌شود.
موسوی، رئیس سابق بهزیستی فارس نیز با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی یکی از 
سازمان های مولد جمهوری اسلامی است که بیش از ۱۸۰ وظیفه را به عهده دارد، اظهار کرد: استراتژی اول ما پیشگیری از معلولیت و 
آسیب های اجتماعی است که ۵ سال گذشته تلاش کردین در سه استراتژی پیشگیری، توانمندسازی و بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد و مشارکت خیرین را در دستور کار قرار دهیم.
موسوی با بیان اینکه  مقام اول یا دوم ایجاد اشتغال را در کشور طی ۵ سال گذشته کسب نمودیم، گفت: برای اولین بار اطلس آسیب های اجتماعی و شیوع معلولیت ها را در استان فارس تهیه کردیم.
۱۳۴ محله آسیب پذیر را شناسایی کردیم و ۶۳۰ گروه اجتماع محور را با کمک مردم راه اندازی کردیم و خدمات بهزیستی را به سراسر استان فارس گسترش دادیم.
* معاون سیاسی، امنیتی استاندار فارس: بهزیستی فارس کارنامه موفقی دارد
احمد احمدی زاده نیز با بیان اینکه استان فارس در شاخص های مختلف خاص است، افزود: فارس اکنون ۳۶ شهرستان با ۵میلیون نفر جمعیت دارد که با پراکندگی جامعه تحت پوشش بهزیستی دارای کارنامه موفقی است.
معاون استاندار فارس با تصریح اینکه پنهان کاری در آسیب های اجتماعی نباید بشود، عنوان کرد: تمام تلاش ها گویای مشقت ها و کمبود اعتبارهای حوزه آسیب های اجتماعی استان فارس است.
وی تأکید کرد: موضوعات بهزیستی فرادستگاهی است که همه سازمان ها باید کمک کنند.
احمدی زاده ادامه داد: فارس در آسیب های اجتماعی دچار مسایل و مشکلات زیادی است هرچند ۷ دفتر تسهیلگری ایجاد کردیم اما هنوز خیلی جا دارد که کار شود.
به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، افزایش اورژانس اجتماعی، تعیین تکلیف خانه های بازی که معلوم نیست نظارت با کیست، موضوع اعتبارات استانی و توجه به افزایش جمعیت کهنسال استان مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه محمدصادق کشفی نژاد، سرپرست جدید بهزیستی فارس با تقدیر از مرتضی موسوی، گفت: ادامه دهنده راه مدیر پیشین هستم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما