امروز، شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

تصویب لایحه نظارت بر دفاتر تسهیلگری و خدمات نوسازی بافت فرسوده

حسین حسن پور - تماشا
در جلسه علنی شورا بررسی آیین‌نامه نحوه‌ نظارت بر دفاتر تسهیلگری و خدمات نوسازی بافت فرسوده در دستور کار صحن علنی شورا قرار گرفت و به تصویب رسید. 
با توجه به ۱۳مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر امتیازات تشویقی، نوسازی بافت فرسوده و حق‌الزحمه دفاتر تسهیلگری و تکلیف شهرداری در تهیه دستورالعمل نحوه‌ نظارت بر دفاتر در مدت یکماه و بند ۵ دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور مبنی بر وظیفه شهرداری‌ها در تدوین ضوابط نظارتی و تصویب شورای اسلامی شهر مربوطه، ظرف مدت سه ماه و ابلاغ ان به دفاتر به منظور اجرا و لزوم نظارت دقیق و مستمر بر عملکرد این دفاتر و تدوین ساز و کار اجرایی مناسب برای رسیدگی به تخلفات احتمالی و درجه‌بندی میزان مجازات مناسب و امکان حل و فصل قانونی موارد اختلافی دفاتر و شهروندان، این شیوه‌نامه پیوست تهیه و تدوین شده است.
با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، آیین نامه نحوه‌  نظارت بر دفاتر تسهیلگری و خدمات نوسازی بافت فرسوده به پیوست ممهور به مهر شورا در۲۲ ماده و ۵تبصره و دوجدول به تصویب رسید.
در این جلسه لایحه شهرداری شیراز مبنی بر عزیمت شهردار شیراز و هیأت همراه به شهر بارسلونا به کمیسیون شهرسازی و معماری شورا ارجاع شد.
همچنین لایحه پرداخت دیه جان باختگان سیل ۵فروردین سال ۱۳۹۸دروازه قرآن شهر شیراز نیز به کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا ارجاع شد.
 اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با لایحه‌ شهرداری مبنی بر پرداخت عوارض نوسازی مساجد و اماکن مقدسه مذهبی از ماده ۱۷ بودجه شهرداری موافقت کردند.
با تصویب این لایحه به شهرداری شیراز اجازه داده ‌می‌شود عوارض نوسازی مساجد و اماکن مقدسه اسلامی و معابد اقلیت‌های مذهبی به گواهی مرجع مربوطه از تاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ تا پایان سال ۱۳۹۹ را تا سقف ۲۰درصد از محل ماده ۱۷ بودجه شهرداری تامین و پرداخت کند.
صدو دومین جلسه صحن علنی شورا، لایحه‌ شهرداری مبنی بر اصلاح ردیف‌های اعتباری ۲۰۴۱۶۰۸ عنوان سایر کمک و پرداخت ها 
به بخش عمومی و ۲۰۴۱۷۰۱ عنوان کمک به مؤسسات عام‌المنفعه در بودجه مصوب سال ۹۸ نیز تصویب شد.
با تصویب این لایحه، به شهرداری شیراز اجازه داده ‌می ‌شود مبلغ ده میلیارد ریال از ردیف اعتباری ۲۰۴۱۶۰۸ با عنوان سایر کمک و پرداخت ها به بخش عمومی کاسته و به ردیف اعتباری ۲۹۴۱۷۰۱ با عنوان کمک به مؤسسات عام‌المنفعه اضافه 
کند.
عبدالرزاق موسوی در جلسه علنی شورای شهر شیراز با بیان اینکه عزل و نصب مدیران شهرداری از حقوق قانونی شهرداری است و همه باید به آن احترام بگذاریم، اظهار داشت: شورا نیز موظف به نظارت و ارزیابی عملکرد شهرداری و مدیران است و ان‌شاءا... ما هم بتوانیم به وظیفه خودمان عمل کنیم؛ البته این نظارت نباید منجر به دخالت شود.
رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: نتیجه تعیین مدیران باید بهبود و ارتقای سطح ارائه خدمات در شهرداری باشد، بدیهی است که شهروندان و نمایندگان آنها در شورای شهر نیز باید آثار این تغییرات را مشاهده کنند. البته ما در سال سوم، در جهت ارزیابی عملکرد مدیران شهرداری، کمیته نظارت را که مصوب سال دوم فعالیت شورا است، حتماً فعال خواهیم کرد.
وی افزود: یکی از شاخص‌های موقعیت مدیران شهرداری، تسریع و بهبود نحوه و کیفیت ارائه خدمات به مردم و شهروندان است، انتظار داریم که گزارش عملکرد شهرداری در اجرای مصوبات شورا و تکالیف قانونی بودجه سنواتی، این را نشان 
دهد.
موسوی گفت: یکی از وظایف مهم ما به عنوان شورا که در بند 2 ماده 80 قانون شوراها آمده است، شناسایی و بررسی مشکلات حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و رفاهی است. در این زمینه انتظار می‌رود کمیسیون‌ها با کمک مرکز پژوهش‌ها که فعال خواهد شد، پیشنهادات خود را ارائه کنند، در همین جهت و به موجب بندهای 7 و 23 همین ماده، موضوع توزیع ارزاق عمومی و ایجاد میادین میوه و تره‌بار از تکالیف و وظایف شوراها است.
وی در پایان تأکید کرد: مردم در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی هستند، از کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری درخواست می‌کنم با قید اولویت این موضوع را در دستور کار قرار داده و با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط، طرحی اجرایی و عملیاتی برای این مهم ارائه کنند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما