امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

نذرِ انسانیت!

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
نذر یکی از سنت های دیرین مسلمانان از صدر اسلام تاکنون است اما نذر کردن الزاماً به معنای نذر خوراکی یا اطعام دادن به دیگران در مناسبت های خاص نیست. نذر انواع و اقسام و شرایط و احکام خاص خود دارد. برای نذر كردن همیشه و حتماً نبايد خيلی هزينه كرد.
می‌توان نوع و مدل نذر دادن‌هایمان را تغییر دهیم. می‌توانیم نذر کنیم تا چهل روز آب به اندازه نیاز مصرف کنیم و اسراف نکنیم.می توانیم نذر کنیم تا چهل روز ریا نکنیم، از کارمان نزنیم، دروغ نگوییم.
می‌توانیم نذر کنیم تا چهل روز به کسی تعارف بی جا نکنیم. راجع به زندگی خصوصی دیگران پرس و جو نکنیم. می توانیم نذر کنیم که یک یا چند درخت در طبیعت و جنگل یا در باغ و کوچه و کنار خیابان بکاریم و تا سبز شدنشان از آنها نگهداری کنیم.
می‌توانیم نذر کنیم هر جا هر کسی به کمک ما نیاز داشت، بی‌چشمداشت به او کمک کنیم می‌توانیم نذر کنیم قلب کسی را نشکنیم، یا زیر قولمان نزنیم.
می‌توانیم نذر کنیم تا چهل روز هر جا چراغ اضافی دیدیم، خاموش کنیم. اما از جمله نذرهای قشنگی که در چندسال اخیر شاهد آنیم نذر کتاب است. می توان مبلغی ولو کم با نام نذر برای خرید کتاب و نوشت‌ افزار و وسایل آموزشی به فرزندان نیازمند و محروم جامعه اختصاص داد یا این که هزینه سالانه مدرسه فرزندان یک خانواده فقیر را تقبل کرد.
همچنین می توان مدارسی را در مناطق محروم کشور به کتابخانه و وسایل کمک‌آموزشی تجهیز کرد. ارائه خدمات مشاوره رایگان روان‌شناسی که معمولاً این جلسات مشاوره با حضور کارشناسان مربوط به صورت داوطلبانه در مساجد ‌و یا مراکز مشاوره انجام می‌شود هم نوعی نذر است. نذرِ پاک سازی فضای شهری، تفکیک زباله‌ها و... هم نذر جالبی است.
امسال در روز عاشورا، دوستداران محیط‌زیست را دیدم که به استفاده از کیسه‌های نایلونی «نه» گفتند و در اقدامی زیست محیطی و خیرخواهانه هزاران عدد کیسه پارچه‌ای را در بین مردم شیراز توزیع کردند.
خیلی از دوستداران امام حسین(ع) هم در روز عاشورا به جای قمه‌زنی خون اهدا کردند. ارائه خدمات پزشکی و ویزیت و معاینه رایگان بیماران که خیلی از پزشکان در این ایام انجام می دهند به همراه نذر تدریس دو نوع نذر غیرخوراکی است که ارزش بالایی دارد. در نذر تدریس افراد نذر می‌کنند بخشی از وقت آزاد خود را به صورت رایگان برای تدریس بچه‌های ضعیف در مناطق محروم و با امکانات حد اقل صرف کنند. می شود انسانیت را نذر کرد، انسان  خوب بودن را، درستکار بودن و مفید فایده برای همنوع بودن را نذر کرد یا گسترش داد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما