امروز، سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

رشته بادی بالانس برای فرهنگسازی نیاز به حمایت دارد

فرزانه قنبر دزفولی- سرویس ورزشی
مسئول کمیته بادی بالانس استان فارس گفت: بادی بالانس تأثیرات چشمگیری در سلامت جسم و تمرکز و آرامش روانی افراد دارد.
سارا نگهدارفرد در گفتگو با سرویس ورزشی «تماشا» با بیان اینکه ورزش بادی بالانس یکی از رشته های نوپا در کشور است، اظهار کرد: این رشته ورزشی از سال ۸۹ در ایران بنیان‌گذاری شد و در فدراسیون اسبق آمادگی جسمانی و سپس فدراسیون ورزش‌های همگانی به کار خود ادامه داد.
* بادی بالانس باعث پرورش روح و جسم افراد می‌شود
وی هدف از برگزاری کلاس‌های ورزش بادی بالانس را افزایش قدرت عضلات، کمک به تحرک مفاصل و افزایش انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها دانست و اظهار کرد: از دیگر اهداف مهم دیگر در این کلاس‌ها، کاهش استرس و افزایش سلامت ذهن شرکت‌کنندگان است. با افزایش قدرت عضلات و انعطاف‌پذیری و یک ذهن متمرکز، آرامش به بدن برمی‌گردد.
نگهدارفرد سلامت قلب و عروق، جلوگيری و كنترل بيماری‌ های عصبی، ديابت و فشار خون را از جمله فواید این رشته عنوان کرد و یادآور شد: بادی بالانس ترکیبی از چند رشته ورزشی تای چی، یوگا و کنترولوژی است و برای تأثیر بیشتر این ورزش بهتر است سه جلسه در هفته به این ورزش اختصاص یافته که به صورت استاندارد هر جلسه بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد. همچنین ۱۰ دقیقه پایانی آن نیز به ریلکسیشن و آرام‌ سازی پرداخته می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در حقیقت بادی بالانس، یک ورزش كششی، انعطاف پذير، هوازی، قدرتی و استقامتی است كه بر روی بزرگ ترين و كوچك ترين عضلات بدن تأثیر می گذارد. این رشته می تواند به عنوان رشته مکمل برای تمام رشته ها استفاده شود.
مربی ورزش بادی بالانس استان فارس افزود: هرساله در راستای آموزش عملی حرکات بادی بالانس و همچنین جشن سالروز این رشته ورزشی در کشور، همایشی برای عموم مردم برگزار می شود.
وی به بیان فعالیت های این‌ کمیته در سال ۹۸ پرداخت و تشریح کرد: برگزاری چندین دمو و جشنواره بادی بالانس در سطح استان فارس از فعالیت های ما در سال جدید به شمار می رود که استقبال بسیار خوبی هم از این جشنواره ها صورت گرفته است. عمده فعالیت هایمان هم در روز هفتم شهریور ماه بود که یک پویش سبز بادی بالانس در کل کشور برگزار شد و استان فارس هم این جشنواره را با حمایت شرکت محصولات غذایی ارگانیک بنیتا همراه با قرعه کشی و اهدای جوایز در سالن چندمنظوره حجاب برگزار کرد. ناگفته نماند که بالغ بر ۱۰۰ نفر شرکت کننده در این جشنواره حضور یافتند.
* عدم آشنایی مردم با بادی بالانس از عمده‌ترین مشکلات موجود در این رشته است
نگهدارفرد عدم آشنایی مردم با بادی بالانس را از عمده ترین مشکلات موجود در این رشته قلمداد کرد و بیان داشت: متأسفانه این رشته هنوز هم آن طور که باید در میان مردم جامعه ما جا نیفتاده است و می توانم بگویم در حال حاضر من به عنوان تنها مربی فعال در استان فارس هستم که از زمان به عهده گرفتن مسئولیتم در این کمیته، اقدامات زیادی در راستای معرفی این رشته انجام داده ام و موفق شده ام که تا حد زیادی مردم را در سطح استان با این رشته آشنا کنم. البته هر کس وارد این رشته شده علاقه فراوانی به فعالیت در آن پیدا کرده است. در حال حاضر مربیان زیادی از رشته های یوگا و پیلاتس به این رشته روی آورده اند‌.
مسئول کمیته بادی بالانس استان فارس با اعتقاد به اینکه بادی بالانس رشته ای سلامت محور است، یادآوری کرد: از مسئولین خواهشمندم که این رشته را بیش از پیش مورد حمایت خود قرار دهند. از آنجاکه بادی بالانس رشته نوپایی است، نیاز مبرمی به حمایت و تبلیغ دارد. امیدوارم با حمایت مسئولین بتوانیم این رشته را به صورت جامع تر و کامل تر به جامعه معرفی کنیم.
وی در پایان از دکتر فریبا خالدی معاون امور ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان فارس و خانم مریم جوانمردی نایب رئیس محترم هیأت ورزش های همگانی استان و مسئول سازمان آمادگی جسمانی و ایروبیک و روش های تمرینی تشکر و قدردانی کرد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما