امروز، پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

همت بلند خانه کارگر فارس برای پیگیری مسائل صنفی و معیشتی و آموزشی نیروهای کار

زهرا مطهری- تماشا
عکاس: حجت رحیمی
دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات استان فارس و رئیس کانون بازنشستگان استان به همراه رسول کنور تبریزی معاون خانه کارگر، منصور مینوتی عضو شورای سیاستگذاری خانه کارگر و بازرس کانون بازنشستگان شیراز، مصطفی امامی عضو شورای سیاستگذاری خانه کارگر و نایب رئیس کانون بازنشستگان شیراز، میرقیاسی نایب رئیس کانون بازنشستگان استان، معلایی خزانه دار کانون بازنشستگان استان، مهدی راستگو مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر، مجید راستگو مسئول مهمان سرای قشم خانه کارگر، حسینی دوست سرپرست روزنامه کار و کارگر و عضو هیأت اجرایی خانه کارگر و طاهری سرپرست خبرگزاری ایلنا از روزنامه تماشا بازدید کردند. در حاشیه این بازدید و در نشستی صمیمی علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر فارس به توانمندی های این مجموعه و اقدامات اجرایی آن در راستای تأمین رفاه جامعه کارگری اشاره کرد 
* تلاش برای تغییر ذهنیت عمومی جامعه نسبت به  قشر زحمتکش کارگر 
وی فلسفه تشکیل خانه کارگر در سال ۸۵ را پیگیری مسائل صنفی و معیشتی کارگران دانست و گفت: این نهاد کارگری با گذشت زمان به موضوع پیگیری مسائل فرهنگی و آموزشی جامعه کارگری نیز ورود کرده و گام های مؤثری تا به امروز در راستای افزایش سطح آگاهی و تفکر کارگران و خانواده های آنان برداشته است؛ ضمن اینکه در همین مسیر سعی در تغییر ذهنیت عمومی جامعه نسبت به این قشر زحمتکش نیز داشته است.
* دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات استان فارس 
وی به همت بلند این مجموعه برای پیگیری مسائل صنفی و معیشتی و آموزشی نیروهای کار اشاره و عنوان کرد: این مجموعه در راستای ارتقای سطح علمی فرهنگی و آگاهی جامعة کارگری به عنوان اولین استان اقدام به ایجاد اولین دانشگاه علمی کاربردی کرد. در این دانشگاه علاوه بر 
آموزش های کوتاه مدت به نیروهای کار، رشته های مختلف دانشگاهی نیز برگزار و شرایط تحصیل نیروهای کار و فرزندان آنان ایجاد شد.
به گفته راستگو در حال حاضر حدود 70 رشته دانشگاهی در دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر تدریس شده و تعداد دانشجویان این دانشگاه به بیش از دو هزار و 200 نفر رسیده است ضمن اینکه تا کنون حدود 80 هزار دانشجو از دانشگاه مذکور فارغ التحصیل شده اند.
این فعال کارگری همچنین به برگزاری کلاس های آموزشی خانه کارگر و ارائه آموزش های مهارتی در این کلاس ها اشاره و عنوان کرد: با عضویت هر فرد در خانه کارگر و بعد از صدور کارت عضویت، تمام اعضای خانواده وی می توانند به مدت 3 سال از کلاس های آموزشی این مجموعه در رشته های مختلف به شکل رایگان استفاده 
کنند.
راستگو همچنین به عزم خانه کارگر استان فارس برای ارائه تسهیلات اقامتی و گسترش مجموعه مذکور اشاره کرد و گفت: در سال 78 مجموعه خانه کارگر در یک واحد 120 متری اجاره ای اداره 
می شد اما امروز به همت شورای سیاستگذاری این مجموعه موفق به ساختمان سازی در زمینی به مساحت 12 هزار مترمربع و ساخت 2 ساختمان اداری و زائر سرا شده است.
به گفتة وی زائرسرای این مجموعه در 8 طبقه و دارای 60 سوئیت بوده و طی دو ماه آینده به 
بهره برداری خواهد رسید ضمن اینکه 21 واحد از این زائرسرا نیز در گذشته به بهره برداری رسیده و مورد استفاده نیروهای کار عضو خانه کارگر از سراسر کشور قرار گرفته است.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس همچنین از ساخت تالار عروسی ویژه اعضای خانه کارگر این مجموعه خبر داد و گفت: خانواده کارگران 
می توانند برای برگزاری مراسم عروسی و یا میهمانی های خود از امکانات این تالار با قیمت مناسب استفاده کنند.
راستگو در ادامه از عقد قرارداد خانه کارگر با 150 مرکز خدمات خبر داد و گفت: در ریزترین مشاغل مورد نیاز جامعه کارگری ورود کرده ایم و تحقیقات 20 تا 45 درصدی برای اعضای خانه کارگر در حوزه های مختلف خدماتی و رفاهی گرفته ایم.
* سازمان تأمین اجتماعی موظف است حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند
وی همچنین در ادامه به مشکلات جامعه کارگری از جمله بحث همسازی حقوق بازنشستگان اشاره و اظهار کرد: امروز بعد از گذشت ده سال از تلاش برای گرفتن تصویب قانون همسان سازی این حق از دست رفته و علی رغم تمام پیگیری های صورت گرفته در این خصوص همچنان این موضوع به عنوان یکی از مطالبات اصلی کارگران مطرح 
است.
راستگو با یادآوری اینکه امروز دریافتی حداقل 70 درصد از بازنشستگان کمتر از  حداقل حقوق اداره کار است، توضیح داد: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون هم سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن به دلیل عدم پرداخت بدهی ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان، استنکاف می‌کند در حالی که در بند «ب» ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه به صراحت آمده که سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی 
کند.
 به گفته وی امروز با وجود گذشت دو سال از اجرای برنامه ششم، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان همچنان به دلیل عدم تأمین اعتبار اجرا نمی‌شود ضمن آنکه در خصوص بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی نیز در ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه به صراحت آمده که دولت مکلف است در طول اجرای قانون برنامه در قالب بودجه سنواتی نسبت به پرداخت بدهی حسابرسی‌شده خود به سازمان تأمین اجتماعی از محل‌های مشخص اقدام کند و در اجرای حکم این بند باید سالانه حداقل ۱۰ درصد بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی تسویه شود و هرگونه تعهد جدید برای سازمان تأمین اجتماعی باید در قانون بودجه همان سال پیش‌بینی و تأمین شود.
راستگو اضافه کرد: تخصیص تنها ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای همسان‌سازی در بودجه ۹۸ به رغم آنکه اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیاز به ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات از سوی دولت و مجلس دارد و همسان‌سازی حقوق در بودجه ۹۸ حداقل به تخصیص ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد به معنای عدم اجرای این قانون در این سال است.
* نباید بیش از این قانون برنامه ششم بی‌اعتبار شود 
این فعال جامعه کارگری خاطر نشان کرد: نباید بیش از این قانون برنامه ششم بی‌اعتبار شود و بازنشستگان و مستمری بگیران که هزینه‌های زندگی آن‌ها بالا است تا این حد دچار بحران معیشت باشند. 
راستگو در ادامه با تأکید بر شرایط سخت معیشتی کارگران و نیروهای کار و مشقات انان برای استفاده از کمترین میزان تسهیلات بانکی گفت: ۹۷ درصد از سهام بانک رفاه کارگران مربوط به جامعه کارگری است اما کارگران برای گرفتن تسهیلات تعریف شده ای به مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ تومان از این بانک در پیچ و خم اداری گرفتار می شوند.
* دولتمردان دست از سر سازمان تأمین اجتماعی برنمی‌دارند
وی همچنین به شرایط سخت درمان کارگران اشاره و عنوان کرد: سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بین النسلی است اما متأسفانه دولتمردان دست از سر این سازمان بر نمی دارند.
دبیر اجرایی خانه کارگر با تأکید بر اینکه تأمین اجتماعی یک سازمان عمومی غیردولتی است که بخش عمده منابع مالی آن از محل حق بیمه‌ها و با مشارکت بیمه شده و کارفرما تأمین می‌شود و متکی به منابع دولتی نیست، اذعان کرد: تمام دارایی‌ و سرمایه‌های این سازمان متعلق به اقشار تحت پوشش در نسل‌های متوالی است و در این راستا نمی‌تواند قابل ادغام با هیچ یک از سازمان‌ها و مؤسسات دولتی یا غیردولتی باشد. تکیه‌گاه اصلی این سازمان مشارکت سه‌جانبه کارفرمایان، بیمه‌شدگان و دولت در عرصه‌های مختلف سیاستگذاری، تصمیم‌گیری‌های کلان و تأمین منابع مالی است. 
* درآمدهای پایدار سازمان تأمین اجتماعی تا حد قابل توجهی کم شده است 
به گفته راستگو اصول و مبانی بیمه‌گری این سازمان به نحوی تنظیم شده که بین اهداف اصلی آن با اهداف نظام اقتصادی کشور همسویی کامل وجود دارد. از یک سو رونق فعالیت‌های تولیدی و صنعتی موجب افزایش جمعیت تحت پوشش بیمه و تقویت منابع مالی این سازمان شده و از سوی دیگر پوشش بیمه‌ای کارگران به افزایش اطمینان خاطر، ایجاد امنیت روحی و سلامت جسمی و در نهایت ارتقای بهره‌وری نیروی کار منجر 
می‌ شود. 
وی با عنوان اینکه سازمان تأمین اجتماعی در گذشته سازمانی فربه و دارای شرایط خوب بود،
گفت: متأسفانه امروز وضعیت مالی این سازمان خوب نیست و در وضعیت بحران به سر می برد و گواه این موضوع هم می تواند تأخیر در پرداخت حقوق بیمه شدگان باشد. وی با بیان اینکه درآمدهای پایدار سازمان تأمین اجتماعی تا حد قابل توجهی کم شده و بازرسی و پیگیری خاصی هم در خصوص این موضوع انجام نمی شود، اذعان کرد: گذر از این بحران بسیار حیاتی است زیرا ادامه این شرایط وضعیتی را در کشور ایجاد خواهد کرد که گذر از آن به شدت  دشوار است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما