امروز، شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

همکاری ایمیدرو و استانداری فارس با طرح‌های اکتشافی در احیای معادن کوچک مقیاس

تشکیل جلسه رونق تولید و بررسی نتایج احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک توأم با 
طرح های پژوهشی، اکتشافات مواد معدنی و 
طرح های صنعتی و معدنی با حضور معاون وزیر صمت در استانداری فارس طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی، افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته در 4 حوزه «بسیج 
کمک های دولت  برای راه اندازی  طرح»، «شناسایی  
سرمایه گذاران»، شناسایی سرمایه پذیران» و «همکاری با انجمن ها و تشکل ها» متمرکز شده است.
ارزیابی‌ها نشان می‌دهد معادن کوچک مقیاس و متوسط ۳/ ۹۸ درصد معادن کشور را تشکیل می‌دهند. معادن کوچک مقیاس ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید را در بخش معدن به خود اختصاص می‌دهند.
صبح روز هفدهم شهریور ماه جلسه رونق تولید و بررسی نحوه مشارکت سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در طرح های صنعتی و معدنی، طرح های اکتشافی و زیرساختی خصوصاً مشارکت در طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در استانداری فارس با حضور مهندس یدا... رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، دکتر خداداد غریب پور  
رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) و مدیران این سازمان، مهندس جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مهندس حمیدرضا ایزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس برگزار شد.  
مهندس جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران صبح امروز در این جلسه اعلام کرد: به منظور بررسی طرح احیای معادن کوچک مقیاس و اکتشاف معادن شمال و شمال شرق  استان فارس، اکتشاف جنوب استان (دولومیت لامرد) و سایر طرح های صنعتی و معدنی  در فارس حضور یافتیم که در همین راستا با کمک و همکاری استانداری فارس و متولیان  حوزه معادن و صنایع معدنی می توان تعدادی معادن کوچک مقیاس را فعال کرد که این مهم با حمایت استاندار در حال اجرا و استخراج است.
مهندس جعفری افزود: ایمیدرو اعلام  آمادگی نموده است، تا آنچه راکه نیاز به اعتبار برای اکتشاف مواد معدنی در استان است، تخصیص دهد همچنین درایجاد زیرساخت ها و فرآوری  معادن کوچک مقیاس استان فارس کمک خواهد شد و استانداری نیز با همکاری در بخش هایی همچون صدور پروانه اکتشاف و اخذ موافقت هایی همچون منابع طبیعی می تواند به رفع مشکلات فعال سازی معادن کوچک مقیاس این استان کمک کند که این مهم بحمداله در دست اقدام و به نتایج خوبی رسیده است از جمله اینکه پهنه هایی نیز تعریف شده است که ثبت این پهنه ها در سامانه کاداستر  درحال انجام می باشد و ما خواهان افزایش آنها در این استان هستیم.
مهندس جعفری اضافه کرد: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی، افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته در 4 حوزه «بسیج 
کمک های  دولت  برای  راه اندازی  طرح»، «شناسایی  
سرمایه گذاران»، «شناسایی سرمایه پذیران» و «همکاری  با انجمن ها و تشکل ها» متمرکز شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس در این جلسه در راستای احیای معادن کوچک مقیاس گفت: امکان توسعه معادن سنگ آهن هماتیتی استان با حداقل ۵۴ میلیون تن ذخیره با راهبری سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بخش‌های خصوصی فراهم است.
مهندس حمیدرضا ایزدی افزود: با تجمیع معادن کوچک مقیاس علاوه بر تأمین نیاز داخل، می‌توان رویکردی به بازارهای صادراتی نیز داشت، به گونه‌ای که چند معدن کوچک که در شعاع نزدیکی به هم قرار گرفته‌اند، می‌توانند نسبت به ایجاد یک واحد فرآوری اقدام کرده و این امکان فراهم می‌شود که بازار مصرف ماده معدنی استخراج شده فراهم گردد و منجر به تثبیت فعالیت و استمرار آن، توسعه سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و تکمیل زنجیره ارزش گردد.
ایزدی اضافه کرد: در فاز اول، تعداد ۱۵ معدن سنگ آهن هماتیتی استان فارس که از بازار مناسبی برای فروش برخوردار نیستند مورد ارزیابی قرار گرفته تا با مشارکت سایر بخش‌ها و راهبری وزارت صمت، سازمان ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان صمت و استانداری فارس زمینه فعال‌سازی و استمرار فعالیت آنها 
فراهم شود.
وی اظهار داشت: در پی فعال‌سازی این معادن حداقل ۲۰۰ فرصت شغلی مستقیم در بخش معادن ایجاد خواهد شد در همین راستا (با احداث کنستانتره ۴۰۰ هزار تنی) استخراج واقعی معادن استان هم حدود ۸۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.
ایزدی در ادامه تصریح کرد:  فارس با تعداد 619 معدن دارای پروانه  بهره برداری  وبیش از 48 مجوز برداشت با استخراج اسمی 53 میلیون تن و اشتغال 8245 نفر در شاخص کشوری از نظر تعداد معادن فعال رتبه 2 در اشتغال رتبه 7 در استخراج اسمی واقعی رتبه 5  ودر ذخیره مواد معدنی رتبه 8 کشوری را داراست.
ایزدی در خصوص ظرفیت و پتانسیل سنگ های  مرمریت و سنگ چینی افزود: هم اکنون حدود 160 معدن سنگ مرمریت و چینی در فارس فعالیت 
می کنند که با استخراج سالانه بیش از 4/2 میلیون تن حدود 18 درصد از سنگ ساختمانی و نمای کشور را تأمین می نماید. این معادن بیش از 50 درصد از کل اشتغال معدنی استان را به خود اختصاص داده است و بخشی از سنگ استخراج شده صادر و مابقی در بیش از 350 واحد سنگبری استان مصرف می شود.
 وی به طرح های پیشنهادی به سازمان ایمیدرو اشاره نمود و گفت: در راستای استفاده از 
توانمندی های فنی و مالی ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از اردیبهشت ماه سال جاری جلساتی با حضور رئیس محترم هیأت عامل ایمیدرو و استاندار محترم فارس در استان برگزار که اقدام به تعریف طرح های مهم و تأثیرگذار در بخش معدن استان گردید که روند اجرای این طرح ها در جلسات دوم و سوم نمایندگان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان ایمیدرو، استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس پیگیری و با شتاب قابل قبولی در حال اجرا می باشد.
 مهندس یدا... رحمانی  معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری فارس  در این جلسه گفت: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اقتصاد مقاومتی لحاظ شده و در شرایط فعلی، یکی از نقاط قوت و امیدبخش در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صادرات، تقویت زنجیره‌های تأمین و ایجاد ارزش در بخش معدن و ایجاد فرصت‌های مناسبی برای معرفی سرمایه گذاری‌های مرتبط با بخش معدن و شفاف‌سازی و ساده‌سازی فرآیندهای حضور و مشارکت در جامعه معدنی  استان وکشور است.
رحمانی افزود: احیای معادن کوچک مقیاس موجب  ارزش افزوده بیشتر، ارتقای جایگاه معادن استان فارس و کشور و نیز توسعه فعالیت های اقتصادی است.
رحمانی با تأکید بر اینکه ضرورت دارد؛ تا مصوبات این جلسه و جلسات قبل باکیفیت، سرعت، و کار کارشناسی و فنی نیز عملیاتی و اجرایی شود، افزود:  هم افزایی و همکاری و تلاش های صورت گرفته این جلسات و سایر کارگروه ها در توسعه استان و کشور مؤثر است.  

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما