امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

ویروس منفعت‌طلبی شخصی، ویران‌کننده هر جامعه‌ای؟!

مهدی آماده- سردبیر
وقتی جوامع انسانی زندگی یکجانشینی و در ادامه کشاورزی را انتخاب کردند، روستاها و در ادامه شهرهای کوچک و بزرگ شکل گرفت.
اینگونه تراکم جمعیتی در برخی مناطق محدود افزایش یافت و همین تراکم انسان ها زمینه ساز تضاد منافع شد تا مشکلات آغاز شود.
تضاد منافع در خصوص زمین، آب و نحوه کسب احتیاجات، انسان ها را مقابل یکدیگر قرار داد و جنگ، جدل و حتی کشتارها را رقم زد. این موارد سبب تعریف یک سری بایدها و نبایدها شد و نام آنها را قوانین گذاشتند.
هرچه از صفحات تاریخ گذشت، این قوانین نیز بیشتر و بهتر گردید و اینگونه هر یک از جوامع بشری تابع یکسری قوانین گردیدند.
در خصوص قوانین بزرگان بسیاری معتقد بوده اند که حتی قانون بد نیز بهتر از بی قانونی می باشد و این طبیعی است برخی قوانین در همه جای جهان مشابه باشد.
قانون هایی همانند قوانین مالکیت، پرداخت مالیات، جریمه تخطی از رانندگی صحیح و مطابق با آیین نامه ها و ... در تمام کشورها وجود دارد اما مثلاً در هر کشور میزان مالیات و نحوه محاسبه آن با کشوری دیگر متفاوت است.
در همین راستا افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند بایستی تابع قوانین آن هم باشند و حق ندارند از چارچوب های قوانین تخطی کنند.
و اما اصل کلام، در کشورهای توسعه یافته یکی از عوامل موفقیت اجرای صحیح قوانین است و هیچ مجموعه ای یا اشخاص خاص از قانون بالاتر نیستند.
یک وزیر وقتی مشخص می شود از دادن مالیات فرار کرده است، مجبور به استعفا می گردد چون قانون آنقدر اهمیت دارد که بی توجهی یا اجرا نکردن آن به اندازه ای اهمیت دارد که وقتی حتی یک وزیر دولت اجرای آن را زیر پا گذاشته باشد نه حزب حامی او، نه رئیس جمهور یا نخست وزیر هیچکدام حاضر نیستند در کنار او قرار بگیرند و حمایتش کنند، چون او قانون را هیچ دانسته و معنی واقعی این جمله چیزی نیست جز اینکه «او برای منفعت شخصی، منافع جامعه را نادیده گرفته است.»
در کشورهای توسعه یافته که خیلی ها آرزوی زندگی در این جوامع را دارند یا حداقل می خواهند کشوری که در آن زندگی می کنند روزی به آن توسعه ها دست پیدا کنند، منفعت های شخصی هرگز نباید در تضاد با منافع جمعی باشند!
اما در کمال تأسف در کشور ما «ویروس منفعت طلبی شخصی حتی در تضاد با منافع جامعه، در حال رشد است» و این یک زنگ خطر بسیار بسیار جدی می باشد.
این وظیفه رسانه ها و کارشناس های علوم انسانی و صاحبنظران مسائل اجتماعی بوده است که مقوله شکل گیری این ویروس خطرناک را متوجه شدند، اما گویا همه در خواب بودند و شاید هم درگیر منافع خویش!!!
قبول کنیم غفلت کردیم و حالا باید از توسعه این ویروس ویران کننده هر جامعه ای جلوگیری نماییم تا شاید شرایط از این بدتر نشود. باید امیدوار بود نسل های جدید را به گونه ای آموزش داد که آنها یاد بگیرند شاید در کوتاه مدت منفعت شخصی نسبت به منافع جامعه مطلوب تر به نظر برسند اما در بلندمدت شرایطی را ایجاد می نماید که کم و بیش اکنون می بینیم و هر روز باید اخبار ناامید کننده اختلاس، دزدی از بیت المال، فساد مالی این و آن را بخوانیم یا بشنویم و ...
در هر حال ما فرصت پیشگیری را از دست دادیم و اکنون زمان درمان می باشد که قوه قضاییه با برخوردهای قاطع خویش در حال از بین بردن بعضی از این مفاسد گسترده است اما باید در موازات این اقدامات سعی در بازسازی ذهن افراد جامعه و از آن مهم تر آموزش صحیح نسل های جدید کرد.
مردم باید باور داشته باشند که واقعاً هیچ فرد یا مجموعه ای بالاتر از قانون نیست و همچنین یاد بگیرند اگر قرار است یک کشور یا استان و شهر به جایی بهتر تبدیل شود، این وظیفه تمام اعضای آن جامعه است که برای بهتر شدن جامعه خویش تلاش کنند.
مردم باید بفهمند هرگز توسعه، رشد و پیشرفت مطلوب حاصل نمی شود مگر اینکه همه وظایف خود را به درستی انجام دهند و سعی کنند به قانون احترام بگذارند از احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی گرفته تا دیگر مباحث و اینگونه نباشد که خود در بین منفعت شخصی و منافع جامعه، به منفعت شخصی عمل کنند اما متوقع باشد دیگران منافع جامعه را انتخاب نمایند!

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما