امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

پارک سلامت روان از لحاظ کیفیت و تعدد خدمات در سطح کشور بی‌نظیر است

مهدی اسلامی- تماشا
دکتر محمود رضایی‌کوچی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس و جمعی از مسئولین استانداری بازدیدی از پارک سلامت روان شیراز داشتند و طی این بازدید با امکانات این مجموعه آشنا شدند و در جریان میزان پیشرفت این پروژه قرار گرفتند.
در این بازدید مباحث، مسائل و مشکلات مجموعه پارک سلامت روان توسط دکتر حاجات نیا و دکتر موسوی به اطلاع معاون استاندار و همکاران وی رسانده شد و در مواردی معاون استانداری فارس در همان جلسه با برخی مسئولین که مشکلات مرتبط با حوزه کاری آنها بود تماس گرفت و موارد را پیگیری نمود. در ادامه بخش هایی از مطالب این نشست را مطالعه نمایید.
* معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس: پارک سلامت روان فارس می‌تواند یک مجموعه اثربخش، هدفمند و دارای پتانسیل بسیار بالا شود
پس از برنامه بازدید دوساعته از این مجموعه دکتر رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در نشست حاشیه این بازدید اظهار داشت: بنده جناب حاجات نیا را از سال ها پیش می شناسم اما تصورم از مجموعه پارک سلامت روان اینچنین نبود و توفیقی بود که امروز این بازدید انجام گرفت و وسعت کار را بنده و همکارانم از نزدیک دیدیم.
دکتر رضایی در ادامه سخنانش گفت: مجموعه ای که ما بازدید کردیم دارای نکات جالبی بود و کار کردن روی مسائل شناخت انسان و مسائل روحی آنها امروزه بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر جوامع توسعه یافته به مقوله نیروی انسانی و افراد سالم از لحاظ جسمی و روحی در بین مردمشان اهمیت بسیاری می دهند. به همین دلیل بایستی ما نیز این مهم را در دستور کار قرار دهیم. در دنیا مقوله روانپزشکی تحت شعاع علم روانشناسی قرار گرفته است.
معاون استاندار فارس تصریح نمود: در واقع فعالیت در این زمینه نیازمند تلاش و صبر خاص خود است و زحمت فراوانی دارد.صدالبته بخش خصوصی باید وارد این 
عرصه ها شوند و خوشبختانه پارک سلامت روان توانسته قدم های خوب و منحصر به فردی در این عرصه بردارد.
 وی در ادامه عنوان داشت: موردی که به نظرم می رسد مطرح کنم، حتماً مباحث علمی را دنبال کنید و خوشبختانه با توجه به ارتباطی که با دانشگاه شیراز، دانشگاه های مختلف دارید به نظر می رسد این موضوع مورد توجه شما بوده است. در این عرصه بایستی عشق و علاقه نیز دخیل باشد و مطمئن باشید هرچقدر تلاش کنید بازهم جای کار وجود دارد. پارک سلامت روان فارس می تواند یک مجموعه اثربخش، هدفمند و دارای پتانسیل بسیار بالا بشود و بدون شک اقدامی ماندگار خواهد بود. این مجموعه نیاز شهر و استان است و بایستی مورد حمایت قرار بگیرد.
* رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل پارک سلامت روان استان فارس: با حمایت از این مرکز می‌توان به کاهش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی در استان و کشور کمک کرد
در این بازدید دکتر بهمن حاجات نیا طی سخنانی اظهار داشت: اين مؤسسه با 
بهره گيري از روش هاي نوين درماني به دنبال كمك به كاهش آسيب هاي اجتماعي است. 
دکتر بهمن حاجات نیا رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل پارک سلامت روان استان فارس گفت: این پارک به عنوان نخستین پارک سلامت روان در کشور و خاورمیانه در زمینی به مساحت 23 هکتار و ظرفیت نگهداری یک هزار و 700 معلول ذهنی و کودک 
بی سرپرست در شیراز احداث شده است. در حال حاضر ساخت پنج هزار مترمربع انجام شده است و در آینده افزایش زیربنا به ده هزار متر را در دستور کار داریم. 
وی ادامه داد: ساخت پارک سلامت روان را با دو هدف اصلی دنبال کردیم که هدف اول انجام یک کار ماندگار برای فارس و روانشناسی کشور بود و هدف دوم ایجاد محلی که در آن بتوانیم فرصت ایجاد نوآوری‌های مختلف را دنبال کنیم. به عنوان مثال در این مجموعه ما از آسفالت اصلاً استفاده نکردیم و کل طرح ما با پوشش گیاهی و سنگ یا نهایتاً سیمان کاری است. در مورد دیگر در پارک سلامت روان پوشش‌های گیاهی هدفمند هستند و از گیاهان با کارکرد‌های خاص استفاده شده و خواهد شد. با دانشگاه کشاورزی نیز در این زمینه همکاری را کلید زدیم که برای اولین بار می‌خواهیم علم روانشناسی و کشاورزی را به هم گره بزنیم و مثلاً گیاهان با رایحه‌های خاص که بر سلامت ذهنی اثرگذار است را کشت نموده و از مزایای آن برای بیماران بهره ببریم. 
* تقویت مؤسسه پارک سلامت روان و حمایت از آن در حقیقت گام نهادن در مسیر کاهش و ریشه‌کنی آسیب‌های اجتماعی است
وی، با اشاره به برخورداری پارک سلامت روان فارس از ظرفیت‌های بسیار درمانی و آموزشی، اظهار داشت: این مجموعه با وجود مشکلاتی که با آن مواجه بود بدون استفاده از هرگونه تسهیلات و امکانات دولتی فعالیت خود را با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی آغاز کرد. 
این فعال اجتماعی در رابطه با فعالیت فعلی در مجموعه گفت: هم اينك نیز حدود 80 بيمار دچار معلوليت ذهني در پارك سلامت روان شيراز نگهداري مي شوند كه با استفاده از شیوه های نوین درمان موفق شده ایم در برخي موارد، ميزان داروي مصرفي این افراد را نسبت به دوره قبل از حضور در اين پارك به يك سوم كاهش دهیم. 
دکتر حاجات نیا، یکی از مهم ترین چالش‌های فراروی کشور را بحث آسیب‌های اجتماعی برشمرد و بیان کرد: بی شک با حمایت از این مرکز می‌توان به کاهش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی در استان، کشور و حتی منطقه کمک کرد و همچنین الگوی ساختاری و محتوایی این مؤسسه را به منطقه نیز تعمیم داد. 
* این مجموعه فعالیت خود را با یک نگاه مدیریتی جدید و روزآمد با ورود به حوزه‌های تفریحی، آموزشی، درمانی، فرهنگی و فضای سبز مطلوب از اواخر 95 آغاز کرد
رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل پارک سلامت روان استان فارس اضافه کرد: این مجموعه فعالیت خود را با یک نگاه مدیریتی جدید و روزآمد با ورود به حوزه‌های تفریحی، آموزشی، درمانی، فرهنگی و فضای سبز مطلوب از اواخر 95 آغاز کرد. جامعه هدف ما نیز قشر یا رده سنی خاصی نیست و از کودکان تا سالمندان را شامل می‌گردد و افراد مختلف جامعه چه کسانی که نیازمند خدمات خاص و ویژه هستند چه افرادی که سالم‌ و خواهان مشاوره یا استفاده مقطعی از امکانات ما هستند، می‌توانند جامعه هدف پارک سلامت روان باشند. 
دکتر حاجات نیا ادامه داد: امکاناتی همچون مجموعه اداری، سالن آمفی تئاتر، سالن همایش ها، سینما، رستوران، کافه کتاب سلامت، مجموعه توانبخشی در آب، درمانگاه‌های تخصصی، پنج کیلومتر مسیر پیاده راه سلامت، پارک موزه روانشناسان دنیا، پارک سالمند و... نیز در این مجموعه یا ایجاد شده و یا در دستور کار قرار دارد. 
وی افزود: این موارد برخی احداث گردیده و مابقی ان‌شاءا... تا پایان سال جاری ایجاد می‌شود که برای اولین بار است تمام خدمات و موارد ذکر شده به صورت مجتمع در یک مجموعه ارائه می گردد. 
رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل پارک سلامت روان استان فارس در ادامه تصریح نمود: این مرکز با استفاده از هماهنگی خاص و ایجاد یک فضا و منظر مناسب، به دنبال اثربخشی بیشتر در درمان سالمندان و بیماران است که این نقطه قوت و تفاوت ساختاری این پارک محسوب می‌شود. ما در کشور پارک ویژه سالمندان را نداریم و افراد سالمند ایرانی باید به پارک‌های عادی شهر مراجعه کنند که آرامش لازم را ندارد چون همه افراد جامعه به خصوص جوانان در این محل‌ها دنبال تخلیه انرژی خود با دوچرخه سواری، اسکیت، فوتبال و... هستند و این موارد با آرامش مدنظر برای سالمندان همخوانی ندارد. اما در پارک سلامت روان این موضوع نیز دیده شده است و مکانی مناسب سالمندان ایجاد خواهد شد. 
* ما در این مجموعه به دنبال منفعت مالی نبوده‌ایم و با این هدف کار را آغاز نکرده و برنامه‌ریزی ننموده‌ایم و همچنین این مجموعه موقوفه‌ای خواهد شد که ماندگار شود
وی در پایان سخنانش اظهار داشت: ما در این مجموعه به دنبال منفعت مالی نبوده ایم و با این هدف کار را آغاز نکرده و برنامه ریزی ننموده ایم و همچنین این مجموعه موقوفه‌ای خواهد شد که ماندگار شود. همچنین جا دارد از دکتر رحیمی تشکر ویژه ای داشته باشم که از زمان حضور ایشان بسیار حمایت کردند و امیدواریم به زودی بتوانیم رسما این مجموعه را افتتاح کنیم.
* دکتر موسوی، مشاور مدیرعامل: مؤسسه پارک سلامت روان، یک سازمان مردم نهاد است که در زمینه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، حاشیه‌نشینی و... فعالیت دارد
دکتر موسوی، مشاور مدیر عامل مؤسسه پارک سلامت روان استان فارس نیز در نشست مذکور بیان داشت: این مجموعه کاری نو و جدید بود که برای انجام آن مشکلاتی پیش روی بود اما این مسیر سخت طی شد تا اولین پارک سلامت روان کشور ساخته شود. در ماه‌های اخیر نیز بازدیدهای مختلفی از این مجموعه صورت گرفته و همه بازدیدکنندگان از کلیت پروژه و کلان دیده شدن امور مرتبط متعجب شدند. 
وی افزود: در همین راستا با هدف 
مناسب سازی و مهیا کردن کامل این مجموعه برای بهره برداری نشست هایی با معاونت های محترم استانداری، فرماندار شیراز، مسئولان بهزیستی، راه و شهرسازی، شهرداری شیراز، شهرداری منطقه سه، دفتر ترافیک و حمل و نقل استانداری فارس در محل پارک طی هفته قبل برگزار شد.
دکتر موسوی بیان کرد: یکی از محورهای فعالیت پارک، توجه به سلامت شهروندان است که به همین منظور یک مسیر پنج کیلومتری برای پیاده روی و دوچرخه سواری در این مجموعه پیش بینی شده و شهرداری نیز قول داده که 50 دستگاه دوچرخه برای استفاده شهروندان در این مکان مستقر کند. 
مشاور مدیر عامل مؤسسه پارک سلامت روان استان فارس، با اشاره به اینکه این مجموعه از سوی سازمان نظام رواشناسی کشور به عنوان قطب روانشناسی کشور معرفی شده، افزود: علاوه بر خدمات متعدد و متنوعی که این مجموعه به مراجعان ارائه می‌دهد، تاکنون زمینه اشتغال 100 نفر نیز فراهم شده و پیش بینی می‌شود که با توسعه و تکمیل آن این تعداد به 400 نفر افزایش یابد. 
وی نیز تأکید کرد: مؤسسه خیریه پارک سلامت روان، یک سازمان مردم نهاد است که برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی و سلامت روان و همچنین ارائه خدمات توانمندسازی و حمایتی از سالمندان و معلولان ذهنی فعالیت دارد. 
موسوی اضافه کرد: همچنین این مؤسسه با بهره مندی از هیأت اندیشه ورز متشکل از عالمان حوزه دانشگاه و اجرایی و با 
بهره مندی از جدیدترین و کارآمدترین روش‌های روز دنیا، در زمینه آموزش پیشگیرانه و اطلاع‌رسانی با هدف تأمین سلامت اجتماعی آحاد جامعه و همچنین کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق مداخله‌های عالمانه و اثربخش، اداره می‌شود. 
وی در پایان گفت: پارک سلامت روان از لحاظ کیفیت و تعدد خدمات در سطح کشور بی نظیر است. 
 دکتر سيد علي محمد موسوي مشاور مدير عامل مؤسسه پارك سلامت روان شیراز هم، يكي از محورهاي فعاليت اين پارك را، توجه به سلامت شهروندان برشمرد و افزود: به همين منظور علاوه برايجاد فضاي سبز و مرفه براي استفاده عموم، يك مسير پنج كيلومتري ويژه پياده روي و دوچرخه سواري مراجعان نيز در اين مجموعه پيش بيني شده است. 
زهره تراب معاون مؤسسه پارك سلامت روان در حاشیه این بازدید به خبرنگار «تماشا»
گفت: مؤسسه پارک سلامت روان سازمانی مردم نهاد است که دارای پروانه فعالیت از مراجع ذی ربط می باشد. مؤسسه پارک سلامت روان با هدف کنترل و کاهش آسیب‏های روانی، اجتماعی در سطوح (نخست، اول، دوم و سوم) از سال ۱۳۹۵ در شهرستان شیراز در فضایی به وسعت ۲۳ هکتار در حال اجرا و پیاده‏ سازی است. شفافیت، نگاه عالمانه و پیش دستانه در مسائل نوین اجتماعی، قدرشناسی، قداست بالا، نسبت به درک و شناخت حوزه های آسیب رسان به سلامت اجتماعی، از 
برنامه های خارق العاده، اثربخش، نو آورانه و از ارزش های بنیادین مؤسسه پارک سلامت روان می باشد. 
معاون مجموعه پارک سلامت روان ادامه داد: آنچه مسلم است علم روانشناسی کشور در حال خروج از پیله و گسترش کاربردی است. با توجه به جامع‌نگری انجام شده در اجرای این طرح، پارک سلامت روان پیش‌قراول ارائه خدمات روانشناسی سلامت به مردم خواهد بود. 
وی با اشاره به اهميت پيشگيري نسبت به درمان، عنوان کرد: تاکنون نگاه غالب در حوزه‌های مختلف مبتنی بر درمان بوده و محوریت اصلی اجرای برنامه‌ها این نگاه تشکیل می‌داد اما خوشبختانه امروز پیشگیری و سلامت‌محور بودن طرح‌ها به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری آینده‌نگر مورد تأکید قرار گرفته است، که احداث پارک سلامت روان به‌عنوان یک ایده خلاق و نوآور می‌تواند در همین راستا تعریف شود. 
تراب به مقوله آموزش محور بودن برنامه‌ها در پارک سلامت روان شیراز اشاره نمود و توضیح داد: موضوع معنویت و مباحث دینی به‌عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی ارتقای شاخص‌های روانشناسی سلامت و سبک زندگی ایرانی اسلامی مورد توجه ما بوده است و قرار گرفتن مسجد و فضاهای فرهنگی متعدد در این پروژه نشان دهنده این مهم است که توجه جدی به این موضوعات شده است. 
وی ادامه داد: کم‌توجهی به معنویات می‌تواند بنیان خانواده به‌عنوان اصلی‌ترین بخش تشکیل‌دهنده جامعه را مورد هجمه قرار دهد، بنابر این اگر بخواهیم خدمتی سازنده در موضوع سلامت روانی جامعه و انسان‌ها داشته باشیم در کنار ایجاد زیرساخت‌ها باید در موضوع فرهنگ و دین حرف‌ها قابل‌درکی برای جامعه هدف خود داشته باشیم. 
معاون مؤسسه پارك سلامت روان در پایان افزود: در پارک سلامت روان شیراز موضوع تکیه به دین و آموزش‌های مذهبی به‌عنوان تکیه‌گاه موردتوجه قرارگرفته و سلامت‌نگر بودن، جامعه نگر بودن و معنویت‌گرا بودن از ویژگی‌های ارزنده این طرح فاخر است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما